Свет

Најмалку 70 исчезнати на Филипините по разорувачкиот тајфун

Најмалку 70 исчезнати на Филипините по разорувачкиот тајфун

Манила, 19 септември 2018 (МИА) - Стотина спасувачи денеска ја продолжуваат потрагата по десетиците ... повеќе...

 
Уапсен поранешниот премиер на Малезија поради повеќемилионска проневера

Уапсен поранешниот премиер на Малезија поради повеќемилионска проневера

Куала Лумпур, 19 септември 2018 (МИА) - Поранешниот премиер на Малезија Наџиб Разак денеска е уапсен... повеќе...

Сеул: Договорот меѓу армиите на Северна и на Јужна Кореја значи и крај на војната

Сеул: Договорот меѓу армиите на Северна и на Јужна Кореја значи и крај на војната

Сеул, 19 септември 2018 (МИА) -  Воениот договор меѓу Северна и Јужна Кореја, кој е потпишан денеска... повеќе...

Трамп ги поздрави „многу возбудливите“ договори на двете Кореи

Трамп ги поздрави „многу возбудливите“ договори на двете Кореи

Вашингтон, 19 септември 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ги поздрави низа... повеќе...

Турската армија убила осум припадици на ПКК во северен Ирак

Турската армија убила осум припадици на ПКК во северен Ирак

Анкара, 19 септември 2018 (МИА) - Турската армија соопшти дека во денешните воздушни напади во север... повеќе...

Во Њујорк почна 73-та годишна сесија на Генералното собрание на ОН

Во Њујорк почна 73-та годишна сесија на Генералното собрание на ОН

Њујорк, 19 септември 2018 (МИА) - Во седиштето на ОН во Њујорк почна 73-та годишна сесија на Генерал... повеќе...

Лидерите на двете Кореи потпишаа декларација, Ким Џонг-ун вети дека наскоро ќе го посети Сеул

Лидерите на двете Кореи потпишаа декларација, Ким Џонг-ун вети дека наскоро ќе го посети Сеул

Сеул, 19 септември 2018 (МИА) - Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и јужнокорејскиот претседател Му... повеќе...

Главната обвинителка во Хаг најави истрага за протерување на Рохинџите

Главната обвинителка во Хаг најави истрага за протерување на Рохинџите

Хаг, 18 септември 2018 (МИА) – Главната обвинителка на Меѓународниот кривичен суд во Хаг Фату Бенсуд... повеќе...

САД го разгледуваат барањето за постојано воено присуство во Полска

САД го разгледуваат барањето за постојано воено присуство во Полска

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп денеска соопштио дека СА... повеќе...

Де Мистура повика на воздржаност по уривањето на рускиот авион

Де Мистура повика на воздржаност по уривањето на рускиот авион

Њујорк, 18 септември 2018 (МИА) - Пратеникот на Обединетите нации за Сирија, Стафан де Мистура ги по... повеќе...

Помпео изрази жалење за уривањето на рускиот авион, бара ангажман за мир во Сирија

Помпео изрази жалење за уривањето на рускиот авион, бара ангажман за мир во Сирија

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) - Американскиот државен секретар Мајк Помпео изрази жалење за ури... повеќе...

Трамп се сретна со полскиот претседател

Трамп се сретна со полскиот претседател

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп заедно со сопругата Мела... повеќе...

Шојгу: Израел е виновен за уривањето на Иљушинот

Шојгу: Израел е виновен за уривањето на Иљушинот

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го предупредил израелскио... повеќе...

Сириската опозиција го поздрави договорот меѓу Русија и Турција за Идлиб

Сириската опозиција го поздрави договорот меѓу Русија и Турција за Идлиб

Дамаск, 18 септември 2018 (МИА) - Опозицискиот Сирискиот комитет за преговори го поздрави договорот ... повеќе...

Путин: Уривањето на рускиот Иљушин е резултат на низа трагични настани

Путин: Уривањето на рускиот Иљушин е резултат на низа трагични настани

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека низа „траги... повеќе...

Трамп: Кина ја користи трговијата за да влијае врз изборите во САД

Трамп: Кина ја користи трговијата за да влијае врз изборите во САД

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп се закани со воведување ... повеќе...

Чавушоглу: Турција се надева на стабилност во Сирија

Чавушоглу: Турција се надева на стабилност во Сирија

Анкара, 18 септември 2018 (МИА) – Турција се надева дека ќе биде воспоставена стабилност во Сирија и... повеќе...

Мозаик

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...

Со масло за јадење бркале зли духови од музеј

Суд во Атина осуди две бугарски државјанки на чети...

Меган Маркл во живанши-тоалета од 2.510 фунти

На традиционалната средба со припадници на маорска...

Ѕвездата од „Бубалици“ во уште една хумористична хит-серија

Еден од главните актери во комедијата „Бубалици“, ...