• A-
  • A
  • A+
понеделник, 28 мај 2018, 

Последни вести

Заедницата на српски општини најдоцна до крајот на годината

Заедницата на српски општини најдоцна до крајот на годината

Приштина, 28 мај 2018 (МИА) – Шефот на косовската делегација за технички дијалог со Белград Авни Ари... повеќе...

 
Коѕијас во посета на Германија

Коѕијас во посета на Германија

Атина, 26 мај 2018 (МИА) - По активностите во Брисел и учеството на Советот за надворешни прашања на... повеќе...

Во Брисел постигната рамка за компромис за името

Во Брисел постигната рамка за компромис за името

Брисел, 28 мај 2018 (МИА) – Во Брисел вчера имало нова рунда преговори за името меѓу шефовите на дип... повеќе...

Телефонски разговори Заев- Ципрас

Телефонски разговори Заев- Ципрас

Атина, 28 мај 2018 (МИА) - Најмалку еднаш, а можеби и два пати, телефонски разговарале премиерите на... повеќе...

Две илјади полицајци ќе обезбедуваат партиска конвенција во Аугсбург

Две илјади полицајци ќе обезбедуваат партиска конвенција во Аугсбург

Берлин, 28 мај 2018 (МИА) - Полицијата во Аугсбург се подготвува за она што тие го нарекуваат најгол... повеќе...

Економскиот развој на Дебар и граничниот премин „Блато“

Економскиот развој на Дебар и граничниот премин „Блато“

Дебар, 28 мај 2018 (МИА) - Економскиот развој на Дебар е директно поврзан и со отворање слободна еко... повеќе...

Тркалезна маса во рамки на 6. „ПРО-ЗА Балкан“

Тркалезна маса во рамки на 6. „ПРО-ЗА Балкан“

Скопје, 28 мај 2018 (МИА) - На вториот ден од 6. Интернационален литературен фестивал „ПРО-ЗА Балкан... повеќе...

Епидемија на птичји грип во Бугарија

Епидемија на птичји грип во Бугарија

Софија, 28 мај 2018 (МИА) – Бугарската агенција за безбедност на храна соопшти денеска дека на фарма... повеќе...

Пентагон: Американските воени бродови легитимно спроведуваат операции во Јужното Кинеско Море

Пентагон: Американските воени бродови легитимно спроведуваат операции во Јужното Кинеско Море

Вашингтон, 28 мај 2018 (МИА) - Американски воени бродови редовно спроведуваат операции во Азиско-тих... повеќе...

Италијанскиот претседател го повика на разговор поранешниот шеф на ММФ

Италијанскиот претседател го повика на разговор поранешниот шеф на ММФ

Рим, 28 мај 2018 (МИА) - Италијанскиот претседател Серџо Матарела го повика на разговор денеска пора... повеќе...

Илјадници евакуирани во САД и Куба поради бурата Алберто

Илјадници евакуирани во САД и Куба поради бурата Алберто

Вашингтон, 28 мај 2018 (МИА) - Илјадници жители на американската држава Флорида се евакуираа заради ... повеќе...

Почнува 55. Драмски аматерски фестивал во Кочани

Почнува 55. Драмски аматерски фестивал во Кочани

Кочани, 28 мај 2018 (МИА) - Со словенечката претстава „Бегај ѓаволе, жена ми доаѓа“ на Културното др... повеќе...

 Хоџај:Одговорот за убиството на Ивановиќ се крие во Белград

Хоџај:Одговорот за убиството на Ивановиќ се крие во Белград

Приштина, 28 мај 2018 (МИА) – Заменикот косовски премиер Енвер Хоџај тврди дека Белград одбива да со... повеќе...

Коалицијата на Ѓукановиќ победи на локалните избори во Подгорица

Коалицијата на Ѓукановиќ победи на локалните избори во Подгорица

Подгорица, 28 мај 2018 (МИА) - Коалицијата „За добро на граѓаните на Подгорица“ на Мило Ѓукановиќ, о... повеќе...

 Состанок на Европската банкарска федерација во Скопје

Состанок на Европската банкарска федерација во Скопје

Скопје, 28 мај 2018 (МИА) - Македонската банкарска асоцијација денеска во Скопје ќе биде домаќин на ... повеќе...

Трибина „Предизвиците во третманот на најчестиот карцином - ракот на кожата“

Трибина „Предизвиците во третманот на најчестиот карцином - ракот на кожата“

Скопје, 28 мај 2018 (МИА) - Трибина на тема „Предизвиците во третманот на најчестиот карцином - рако... повеќе...

Продолжуваат чествувањата за 1000 години постоење на Охридската архиепископија

Продолжуваат чествувањата за 1000 години постоење на Охридската архиепископија

Охрид, 28 мај 2018 (МИА) – Чествувањата по повод 1000-годишниот јубилеј на Охридската архиепископија... повеќе...