• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Последни вести

Заев од Пробиштип: На референдумот да ја осигураме и обезбедиме независна Македонија

Заев од Пробиштип: На референдумот да ја осигураме и обезбедиме независна Македонија

Пробиштип, 18 септември 2018 (МИА) - Референдумот на 30 септември е важен како оној од 1991 година з... повеќе...

 
Скотланд Јард: Неделниот инцидент во Солзбери не е сомнителен

Скотланд Јард: Неделниот инцидент во Солзбери не е сомнителен

Лондон, 18 септември 2018 (МИА) - Случајот со мажот и жената на кои во неделата им се слоши во еден ... повеќе...

Шекеринска од Радовиш: На Македонија и треба успех

Шекеринска од Радовиш: На Македонија и треба успех

Радовиш, 18 септември 2018 (МИА) - На Македонија и треба успех. Треба да добие сила. Треба да направ... повеќе...

Москва бара објаснувања од Берн и Хаг за обвинувањата за „руска шпионажа“

Москва бара објаснувања од Берн и Хаг за обвинувањата за „руска шпионажа“

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Руското Министерство за надворешни работи соопшти дека денеска го ... повеќе...

Џафери-Пападимули: Реафирмирана поддршка на ЕП за евроинтеграциите на Македонија

Џафери-Пападимули: Реафирмирана поддршка на ЕП за евроинтеграциите на Македонија

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери, ... повеќе...

Ние во Европа велиме: „Ни требате“, порача Хајко Мас на дебатата „Зошто Европа“

Ние во Европа велиме: „Ни требате“, порача Хајко Мас на дебатата „Зошто Европа“

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Зошто Европа? - поради пристојна, средена, правна, држава која фун... повеќе...

Главната обвинителка во Хаг најави истрага за протерување на Рохинџите

Главната обвинителка во Хаг најави истрага за протерување на Рохинџите

Хаг, 18 септември 2018 (МИА) – Главната обвинителка на Меѓународниот кривичен суд во Хаг Фату Бенсуд... повеќе...

САД го разгледуваат барањето за постојано воено присуство во Полска

САД го разгледуваат барањето за постојано воено присуство во Полска

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп денеска соопштио дека СА... повеќе...

Де Мистура повика на воздржаност по уривањето на рускиот авион

Де Мистура повика на воздржаност по уривањето на рускиот авион

Њујорк, 18 септември 2018 (МИА) - Пратеникот на Обединетите нации за Сирија, Стафан де Мистура ги по... повеќе...

Помпео изрази жалење за уривањето на рускиот авион, бара ангажман за мир во Сирија

Помпео изрази жалење за уривањето на рускиот авион, бара ангажман за мир во Сирија

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) - Американскиот државен секретар Мајк Помпео изрази жалење за ури... повеќе...

Заев на трибина од Кратово: Убеден сум дека цела Македонија ќе донесе историска одлука

Заев на трибина од Кратово: Убеден сум дека цела Македонија ќе донесе историска одлука

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Убеден сум дека цела Македонија ќе донесе историска одлука. Ова е ... повеќе...

Трамп се сретна со полскиот претседател

Трамп се сретна со полскиот претседател

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) – Американскиот претседател Доналд Трамп заедно со сопругата Мела... повеќе...

Разрешен шефот на германската разузнавачка служба БФВ

Разрешен шефот на германската разузнавачка служба БФВ

Берлин, 18 септември 2018 (МИА) - Германската Влада денеска реши да го разреши шефот на домашната ра... повеќе...

ЕУ не донесе одлука за продолжување на постапката против Полска

ЕУ не донесе одлука за продолжување на постапката против Полска

Брисел, 18 септември 2018 (МИА) - Советот на ЕУ денеска ниту разгледуваше, ниту донесе одлука за пон... повеќе...

Референдумот во Романија за промена на уставната дефиниција на семејството ќе се одржи на 6 и 7 октомври

Референдумот во Романија за промена на уставната дефиниција на семејството ќе се одржи на 6 и 7 октомври

Букурещ, 18 септември 2018 (МИА) – Референдумот во Романија за промена на уставната дефиниција на се... повеќе...

Косовската опозиција бара итна ратификација на договорите со ЕУ

Косовската опозиција бара итна ратификација на договорите со ЕУ

Приштина, 18 септември 2018 (МИА) - Трите најголеми опозициски партии на Албанците во косовското Соб... повеќе...

Шојгу: Израел е виновен за уривањето на Иљушинот

Шојгу: Израел е виновен за уривањето на Иљушинот

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу го предупредил израелскио... повеќе...