Последни вести

Следниот петок неработен ден за припадниците на бошњачката заедница

Следниот петок неработен ден за припадниците на бошњачката заедница

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Согласно Законот за празници на Република Македонија, 28 септември... повеќе...

 
Анкета: Расте поддршката за ултрадесничарската партија АфД

Анкета: Расте поддршката за ултрадесничарската партија АфД

Берлин, 21 септември 2018 (МИА) - Ултрадесничарската Алтернатива за Германија (АфД) првпат е втора н... повеќе...

Кирацовски: Влезот во ЕУ и НАТО значи повеќе можности за младите (видео)

Кирацовски: Влезот во ЕУ и НАТО значи повеќе можности за младите (видео)

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - На 30-ти септември ќе донесеме историска одлука која се однесува н... повеќе...

Заеднички патроли на Турција и САД во северна Сирија

Заеднички патроли на Турција и САД во северна Сирија

Анкара, 21 септември 2018 (МИА) - Турција и САД речиси ги завршија подготовките во врска со започнув... повеќе...

Делегација од Управата за заштита на културното наследство на богослужба во манастирот во Матејче

Делегација од Управата за заштита на културното наследство на богослужба во манастирот во Матејче

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Делегација од Управата за заштита на културното наследство, предво... повеќе...

АВМУ: Анкети заклучно со 24 септември, референдумскиот молк од 28 септември

АВМУ: Анкети заклучно со 24 септември, референдумскиот молк од 28 септември

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги ги потсетува ... повеќе...

Ѕанакопулос: Грција има меѓународна обврска да го ратификува Договорот од Преспа

Ѕанакопулос: Грција има меѓународна обврска да го ратификува Договорот од Преспа

Атина, 21 септември 2018 (МИА) - Грција ќе го ратификува Договорот од Преспа, почитувајќи го својот ... повеќе...

Летен универзитет: „Балканските држави и нивните односи со ЕУ“

Летен универзитет: „Балканските држави и нивните односи со ЕУ“

Скопје, 21 септември н2018 (МИА) - Се наоѓаме во еден важен и пресуден момент за Македонија. Вие сте... повеќе...

Жерновски - Винтон: Македонија е силен поддржувач на мултилатерализмот

Жерновски - Винтон: Македонија е силен поддржувач на мултилатерализмот

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Заменик-министерот за надворешни работи Андреј Жерновски денеска с... повеќе...

Силниот ветер одложи стотина летови од холандскиот аеродром Схипхол

Силниот ветер одложи стотина летови од холандскиот аеродром Схипхол

Хаг, 21 септември 2018 (МИА) - Повеќе од 100 летови се откажани денеска на холандскиот аеродром Схип... повеќе...

Станојевиќ: Таткото на децата од станот во „Скопјанка“ нема поднесено барање за предоверување

Станојевиќ: Таткото на децата од станот во „Скопјанка“ нема поднесено барање за предоверување

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Таткото на двете деца кои живеат во станот во ТЦ „Скопјанка“ каде ... повеќе...

Дудуш и Мрѓа сведочеа за закани, навреди и физички напади на 27 април

Дудуш и Мрѓа сведочеа за закани, навреди и физички напади на 27 април

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) – Со сведочење на градоначалникот на Шуто Оризари Курто Дудуш денеск... повеќе...

Во Грција од западнонилска треска починаа 27 лица

Во Грција од западнонилска треска починаа 27 лица

Атина, 21 септември 2018 (МИА) - Од западнонилска треска починале  27 лица во Грција, соопшти Национ... повеќе...

Директорот на ДПА избран за претседател на Европската алијанса на информативни агенции

Директорот на ДПА избран за претседател на Европската алијанса на информативни агенции

Варшава, 21 септември 2018 (МИА) - Генералното собрание на Европската алијанса на информативни агенц... повеќе...

Да има моќ Круемади би го разрешила сопругот Мета од претседател на државата

Да има моќ Круемади би го разрешила сопругот Мета од претседател на државата

Тирана, 21 септември 2018 (МИА) - Претседателката на третата по голема албанска политичка партија, Д... повеќе...

Царовска најави детски и образовни додатоци за повеќе од 60 илјади деца

Царовска најави детски и образовни додатоци за повеќе од 60 илјади деца

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Владата во социјалната реформа и во реформата на детска заштита пр... повеќе...

Во „бели зони“ без бродбенд мрежи 85 илјади домаќинства, покажа мапирањето на МИОА

Во „бели зони“ без бродбенд мрежи 85 илјади домаќинства, покажа мапирањето на МИОА

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) – Петнаесет проценти од домаќинствата во Македонија или вкупно 85 ил... повеќе...