• A-
  • A
  • A+
среда, 26 септември 2018, 

Последни вести

Ципрас: Речиси тридеценискиот спор стигнува до крајот

Ципрас: Речиси тридеценискиот спор стигнува до крајот

Атина, 26 септември 2018 (МИА) - Во обраќањето на годишниот самит „Конкордија“ во Њујорк грчкиот пре... повеќе...

 
Иванов утре ќе се обрати на Генералното собрание на ОН

Иванов утре ќе се обрати на Генералното собрание на ОН

Скопје, 26 септември 2018 (МИА) - Претседателот Ѓорге Иванов утре ќе се обрати на 73. Генерално собр... повеќе...

Столтенберг сака поконструктивен однос со Русија

Столтенберг сака поконструктивен однос со Русија

Њујорк, 26 септември 2018 (МИА) - Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг изјави дека сака „п... повеќе...

МВР ќе издава лични карти во сабота и недела

МВР ќе издава лични карти во сабота и недела

Скопје, 26 септември 2018 (МИА) - Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека сит... повеќе...

Објавена книгата „Утехи“ од Сенека

Објавена книгата „Утехи“ од Сенека

Скопје, 26 септември 2018 (МИА) - Книгоиздателството „ВиГ Зеница“ од Скопје ја објави книгата „Утехи... повеќе...

Абе подготвен да се сретне со Ким

Абе подготвен да се сретне со Ким

Њујорк, 26 септември 2018 (МИА) - Јапонскиот премиер Шинѕо Абе изјави дека е подготвен за „нов почет... повеќе...

Одбележан Денот на независноста во Атина

Одбележан Денот на независноста во Атина

Атина, 26 септември 2018 (МИА) - Во присуство на претставници од грчкото МНР, советници на грчки пол... повеќе...

Ахмедовски на средби со граѓаните во Малешевијата

Ахмедовски на средби со граѓаните во Малешевијата

Скопје, 26 септември 2018 (МИА) - Министерот без ресор во Владата на Република Македонија Аксел Ахме... повеќе...

Наредено апсење на 71 „ѓуленист“ во Турција

Наредено апсење на 71 „ѓуленист“ во Турција

Анкара, 26 септември 2018 (МИА) - Турското Јавно обвинителство нареди апсење на 71 лице, од кои 61 о... повеќе...

Бомбашки напад во турскиот округ Шарнак

Бомбашки напад во турскиот округ Шарнак

Анкара, 26 септември 2018 (МИА) - Рачно изработена бомба утрово експлодира во турскиот округ Шарнак.... повеќе...

„ОДВ електрик“ почнува нова инвестиција од 5 милиони евра во Македонија

„ОДВ електрик“ почнува нова инвестиција од 5 милиони евра во Македонија

Скопје, 26 септември 2018 (МИА) - Германската комапнија „ОДВ електрик“, која работи во ТИРЗ Охрид/Ст... повеќе...

Поенти референдум: Оние кои ќе гласаат учествуваат во одлуката за иднината на државата

Поенти референдум: Оние кои ќе гласаат учествуваат во одлуката за иднината на државата

Скопје, 26 септември 2018 (МИА) - Само оние што ќе гласаат „за“ или „против“ во недела ќе учествуваа... повеќе...

Македонија утре го почнува скрининг-процесот за преговорите со ЕУ

Македонија утре го почнува скрининг-процесот за преговорите со ЕУ

Скопје, 26 септември 2018 (МИА) - Македонија в четврток го почнува скрининг-процесот за пристапување... повеќе...

Матeјoвиќ: Доколку референдумот не успее ќе се наметне прашањето- што навистина сакаат Македонците

Матeјoвиќ: Доколку референдумот не успее ќе се наметне прашањето- што навистина сакаат Македонците

Белград, 26 септември 2018 (МИА) - Роберт Матејевиќ е словачки новинар, главен и одговорен уредник н... повеќе...

Почна истрага за евентуална злоупотреба на средства за бегалци во Грција

Почна истрага за евентуална злоупотреба на средства за бегалци во Грција

Атина, 16 септември 2018 (МИА) - Европската служба за борба против измами (ОЛАФ) почна истрага во Гр... повеќе...

Одбележување на Светскиот ден на глуви и наглуви

Одбележување на Светскиот ден на глуви и наглуви

Скопје, 26 септември 2018 (МИА) - Националниот Сојуз на глуви и наглуви на Република Македонија во п... повеќе...

Запрено ширењето на пожарот на Пељешац

Запрено ширењето на пожарот на Пељешац

Загреб, 26 септември 2018 (МИА) - На Пељешац во текот на ноќта е запрено ширењето на пожарот и момен... повеќе...

Мозаик

Кина ќе ги проучува поларните области на Месечината

Кина има намера до 2030 да испрати апарат кој ќе г...

Казна за непристојните во градскиот превоз

Многумина, поготово момчињата имаат навика во авто...

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...