• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Последни вести

Средба на Џафери со членовите на Мешовитиот парламентарен комитет на ЕУ

Средба на Џафери со членовите на Мешовитиот парламентарен комитет на ЕУ

Среда, 19 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, ... повеќе...

 
Жбогар: Сакаме да ја видиме вашата земја како полноправен член во ЕУ со сите права и обврски

Жбогар: Сакаме да ја видиме вашата земја како полноправен член во ЕУ со сите права и обврски

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Многу скоро граѓаните ќе решат за патот на нивната иднина и нивнит... повеќе...

Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Дебар и Струга

Земјотрес во Албанија, почувствуван и во Дебар и Струга

Дебар,19 септември 2018 (МИА) – Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтер регистриран е попол... повеќе...

Консултации Путин - Меркел за конфликтите во Сирија и Украина

Консултации Путин - Меркел за конфликтите во Сирија и Украина

Москва, 19 септември 2018 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин разговарал денеска телефонски с... повеќе...

Туск до лидерите на ЕУ: Не ја користете миграцијата за политички поени

Туск до лидерите на ЕУ: Не ја користете миграцијата за политички поени

Салцбург, 19 септември 2018 (МИА) - Дојде време да најдеме решение за европската главоболка со мигра... повеќе...

Во соработка со македонската царина во пристаништето во Белград запленети 53 тони нафта

Во соработка со македонската царина во пристаништето во Белград запленети 53 тони нафта

Белград, 19 септември 2018 (МИА) - Царината на Србија, во соработка со македонски царински службениц... повеќе...

Косовските полицајци повеќе не смеат да одат во џамии, цркви и кафеани додека се на служба

Косовските полицајци повеќе не смеат да одат во џамии, цркви и кафеани додека се на служба

Приштина, 19 септември 2018 (МИА) - Претставници на Советот за заштита на човековите права и слободи... повеќе...

Туск очекува договор за Брегзит во ноември

Туск очекува договор за Брегзит во ноември

Брисел, 19 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск денеска најави дека ... повеќе...

Курц: Некои земји од ЕУ се скептични кон реформите на Фронтекс

Курц: Некои земји од ЕУ се скептични кон реформите на Фронтекс

Виена, 19 септември 2018 (МИА) - Неколку земји членки на ЕУ се скептични кон идејата за проширување ... повеќе...

Нова демократија најави бојкот на грчката државна телевизија ЕРТ

Нова демократија најави бојкот на грчката државна телевизија ЕРТ

Атина, 19 септември 2018 (МИА) - Поради коментар на новинар на грчката државна телевизија ЕРТ, кој л... повеќе...

Бројот на жртви од ураганот Флоренс во САД се искачи на 37

Бројот на жртви од ураганот Флоренс во САД се искачи на 37

Вашингтон, 19 септември 2018 (МИА) - Бројот на загинати при налетот на ураганот Флоренс на источниот... повеќе...

Мета - Милард: Позитивниот резултат од референдумот во Македонија од големо значење за европската иднина на регионот

Мета - Милард: Позитивниот резултат од референдумот во Македонија од големо значење за европската иднина на регионот

Тирана, 19 септември 2018 (МИА) - Албанскиот претседател Илир Мета и Елизабет Милард, заменик-помошн... повеќе...

Анѓушев: Размислуваме за замрзнување на придонесите на текстилните и кожарските работници

Анѓушев: Размислуваме за замрзнување на придонесите на текстилните и кожарските работници

Штип, 19 септември 2018 (МИА) - Владата размислува за мерката за замрзнување на придонесите на работ... повеќе...

МиГ-31 се урна во Русија, пилотите се спасиле

МиГ-31 се урна во Русија, пилотите се спасиле

Нижни Новгород, 19 септември 2018 (МИА) - Руски авион-ловец од типот МиГ-31 се урна денеска во близи... повеќе...

Солзавец активиран на аеродромот во Подгорица

Солзавец активиран на аеродромот во Подгорица

Подгорица, 19 септември 2018 (МИА) - На влезот во зградата со терминали на аеродромот во Подгорица д... повеќе...

Отворена делницата на автопатот од Коридорот 10 кај Бујановац

Отворена делницата на автопатот од Коридорот 10 кај Бујановац

Белград, 19 септември 2018 (МИА) - Кај српскиот град Бујановац, во близина на македонската граница, ... повеќе...

Мас: Албанија треба да продолжи со реформите

Мас: Албанија треба да продолжи со реформите

Тирана, 19 септември 2018 (МИА) - Отпочнувањето на преговорите на Албанија за членство во ЕУ наидува... повеќе...