• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Последни вести

Путин: Уривањето на рускиот Иљушин е резултат на низа трагични настани

Путин: Уривањето на рускиот Иљушин е резултат на низа трагични настани

Москва, 18 септември 2018 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека низа „траги... повеќе...

 
Трамп: Кина ја користи трговијата за да влијае врз изборите во САД

Трамп: Кина ја користи трговијата за да влијае врз изборите во САД

Вашингтон, 18 септември 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп се закани со воведување ... повеќе...

Средба на ЗНМ со претставникот за слободата на медиумите на ОБСЕ Дезир

Средба на ЗНМ со претставникот за слободата на медиумите на ОБСЕ Дезир

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Претставници на Здружението на новинарите на Македонија, пре... повеќе...

Легионерската болест во Италија предизвикана од цистерни за ладење

Легионерската болест во Италија предизвикана од цистерни за ладење

Рим, 18 септември 2018 (МИА) - Италијанските власти денеска соопштија дека заболувањето на 400 лица ... повеќе...

Папас: Сакаме да го убедиме Каменос за корисноста на Договорот од Преспа

Папас: Сакаме да го убедиме Каменос за корисноста на Договорот од Преспа

Атина, 18 септември 2018 (МИА) - Претендираме да ги убедиме и Панос Каменос и неговите пратеници за ... повеќе...

Аврамопулос: Кипар би можел да добие нова полиција од ЕУ

Аврамопулос: Кипар би можел да добие нова полиција од ЕУ

Никозија, 18 септември 2018 (МИА) – Еврокомесарот за миграции Димитрис Аврамопулос денеска изјави де... повеќе...

Властите на Белград ќе забранат пластични ќеси од 2020 година

Властите на Белград ќе забранат пластични ќеси од 2020 година

Белград, 18 септември 2018 (МИА) - Градските власти на Белград најавија дека од 2020 година ќе го за... повеќе...

Дачиќ: Немаме намера да ги менуваме границите со сила

Дачиќ: Немаме намера да ги менуваме границите со сила

Белград, 18 септември 2018 (МИА) - Никој нема намера да ги менува границите со сила, тоа ќе биде со ... повеќе...

Од идниот месец зголемени плати за пет отсто за вработените во градинките

Од идниот месец зголемени плати за пет отсто за вработените во градинките

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Од октомври годинава околу 4.200 вработени во претшколските устано... повеќе...

Бектеши се сретна со претставници од енергетската групација на Светската банка

Бектеши се сретна со претставници од енергетската групација на Светската банка

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) -  Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Скопје се срет... повеќе...

Самоопределување повика на протест „за одбрана на Косово од Хашим Тачи“

Самоопределување повика на протест „за одбрана на Косово од Хашим Тачи“

Приштина, 18 септември 2018 (МИА) - Лидерот на косовското опозициско Движење Самоопределување (ВВ), ... повеќе...

Чавушоглу: Турција се надева на стабилност во Сирија

Чавушоглу: Турција се надева на стабилност во Сирија

Анкара, 18 септември 2018 (МИА) – Турција се надева дека ќе биде воспоставена стабилност во Сирија и... повеќе...

Владата ја одржа 89.седница

Владата ја одржа 89.седница

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Владата на Република Македонија на денешната 89. седница ја разгле... повеќе...

Продолжен рокот на договорот за изградба на училишни спортски сали

Продолжен рокот на договорот за изградба на училишни спортски сали

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Владата на денешната 89-та седница на предлог на Министерството за... повеќе...

Мас: На дофат ви е историска шанса, искористете ја (видео)

Мас: На дофат ви е историска шанса, искористете ја (видео)

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Се надевам дека сите Македонци на 30 септември ќе го искористат св... повеќе...

ЕУ предлага реформи на Светската трговска организација

ЕУ предлага реформи на Светската трговска организација

Брисел, 18 септември 2018 (МИА) - Европската комисија денеска предложи серија реформи на Светската т... повеќе...

Израел жали за уривањето на рускиот авион, но вината ја гледа единствено во Сирија

Израел жали за уривањето на рускиот авион, но вината ја гледа единствено во Сирија

Ерусалим, 18 септември 2018 (МИА) - Израел денеска изрази жалење за уривањето на руски авион Иљушин ... повеќе...

Мозаик

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...

Најбогатиот фудбалер во светот игра за резервите на Лестер

Фудбалот е шанса за огромно мнозинство на човештво...