Последни вести

Каменос ги отфрла тврдењата за злоупотреба на европски средства за мигранти

Каменос ги отфрла тврдењата за злоупотреба на европски средства за мигранти

Атина, 25 септември 2018 (МИА) - Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос ги негираше тврдењата на ... повеќе...

 
Нови рочишта за „Тендери“ и „Тарифа“ на СЈО

Нови рочишта за „Тендери“ и „Тарифа“ на СЈО

Скопје,  25 септември 2018 (МИА) - Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжат судењата з... повеќе...

Дебата „Македонија пред новата историска одлука“

Дебата „Македонија пред новата историска одлука“

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Асоцијацијата на здруженија од сферата на безбедноста, одбраната и... повеќе...

САД одобрија нова продажба на воена опрема на Тајван

САД одобрија нова продажба на воена опрема на Тајван

Вашингтон, 25 септември 2018 (МИА) - Американскиот Стејт департмент соопшти дека одбрил продажа на в... повеќе...

Референдумот е политичка определба, не правeн услов од Договорот

Референдумот е политичка определба, не правeн услов од Договорот

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Излезеноста на претстојниот референдум е едно од прашањата кое дом... повеќе...

Ново рочиште за „27 април“ - ќе бидат сослушани четворица сведоци

Ново рочиште за „27 април“ - ќе бидат сослушани четворица сведоци

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - На денешното рочиште за настаните во Собранието на 27 април мината... повеќе...

Сончево и постудено со силен северен ветер

Сончево и постудено со силен северен ветер

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) – Сончево, но постудено време со силен северен ветер ќе преовладува ... повеќе...

Трамп и Макрон разговараа за ситуацијата во Сирија и трговски прашања

Трамп и Макрон разговараа за ситуацијата во Сирија и трговски прашања

Њујорк, 25 септември 2018 (МИА) - Претседателите на САД и Франција, Доналд Трамп и Емануел Макрон од... повеќе...

Асанж одбил предлог да оди во Москва како дипломат на Еквадор

Асанж одбил предлог да оди во Москва како дипломат на Еквадор

Лондон, 25 септември 2018 (МИА) - Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж минатата година го отфрлил пр... повеќе...

Косовската опозиција подготвува платформа за преговори со Србија

Косовската опозиција подготвува платформа за преговори со Србија

Приштина, 25 септември 2018 (МИА) - Претседателството на најголемата косовска опозициска партија, Де... повеќе...

Шекеринска од Свети Николе: Нема да им дозволиме на тие што сакаат амнестија да ја уценуваат Македонија

Шекеринска од Свети Николе: Нема да им дозволиме на тие што сакаат амнестија да ја уценуваат Македонија

Свети Николе, 24 септември 2018 (МИА) - Владата ќе го почитува ставот и гласот на тие што ќе бидат м... повеќе...

Заев: Бојкотот носи трња и троскот, ништо друго

Заев: Бојкотот носи трња и троскот, ништо друго

Неготино, 24 септември 2018 (МИА) - Бојкотот носи трња и троскот, ништо друго. Ова го изјави премиер... повеќе...

Вучиќ-Мојата политика во врска со Косово доживеа пораз

Вучиќ-Мојата политика во врска со Косово доживеа пораз

Белград, 24 септември 2018 (МИА) - Српскиот претседател и лидер на Српската напредна странка (СНС) А... повеќе...

Заев: Единствената партија која сега е пред нас се вика Македонија

Заев: Единствената партија која сега е пред нас се вика Македонија

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Единствената партија која сега е пред нас се вика Македонија. Друг... повеќе...

Димитров од Делчево: 30 септември празник на иднината

Димитров од Делчево: 30 септември празник на иднината

Делчево, 24 септември 2018 (МИА) - Во Делчево вечерва се одржа дебата „ЗА европска Македонија“. Гост... повеќе...

Анализа: Се потопло е во ЈИЕ

Анализа: Се потопло е во ЈИЕ

Брисел, 24 септември 2018 (МИА) – Со глобалното загревање, во Европа најмногу се погодени градови на... повеќе...

Мицкоски: Граѓаните да постапат по сопствено убедување, мојот став ќе го видите на 30.

Мицкоски: Граѓаните да постапат по сопствено убедување, мојот став ќе го видите на 30.

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Сите граѓани во Република Македонија на 30 септември на претстојни... повеќе...