• A-
  • A
  • A+
понеделник, 28 мај 2018, 

Тикер

Димитров утре во дипломатска офанзива во Брисел

Димитров утре во дипломатска офанзива во Брисел

Брисел, 27 мај 2018 (МИА) - Утрешниот појадок на министерот за надворешни работи, Никола Димитров, с... повеќе...

 
Г.Г. Стефан: Духот на оваа наша славна Архиепископија беше тоа што му даваше утеха на нашиот народ и го крепеше да опстои

Г.Г. Стефан: Духот на оваа наша славна Архиепископија беше тоа што му даваше утеха на нашиот народ и го крепеше да опстои

Охрид, 27 мај 2018 (МИА) – Одбележувањето на 1000-годишниот јубилеј на Охридската архиепископија е н... повеќе...

Турција размислува за купување на руски, наместо американски авиони

Турција размислува за купување на руски, наместо американски авиони

Анкара, 27 мај 2018 (МИА - Турција размислува да купи руски борбени авиони СУ-57 во случај САД да ја... повеќе...

Снуден: Трамп најмногу го сака Путин

Снуден: Трамп најмногу го сака Путин

Москва, 27 мај 2018 (МИА) - Во своето обраќање преку видео линк од Москва, поранешниот соработник на... повеќе...

Кина: Воените бродови на САД во Јужното Кинеско Море - провокација

Кина: Воените бродови на САД во Јужното Кинеско Море - провокација

Пекинг, 27 мај 2018 (МИА) - Кинеското Министерството за одбрана денеска изјави дека е провокација то... повеќе...

Дисциплинска постапка против тројца обвинители за настаните од 27 април во Собранието

Дисциплинска постапка против тројца обвинители за настаните од 27 април во Собранието

Скопје, 27 мај 2018 (МИА) - Против тројца обвинители е покрената дисциплинска постапка поради сомнеж... повеќе...

Брнабиќ утре во Собрание ќе го предложи Синиша Мали за нов министер за финансии

Брнабиќ утре во Собрание ќе го предложи Синиша Мали за нов министер за финансии

Белград, 27 мај 2018 (МИА) - Премиерката Ана Брнабиќ утре во Собрание ќе го образложи својот предлог... повеќе...

Приштина го потсетува Вучиќ дека 1 720 дена не го исполнил договорот што го потпишал

Приштина го потсетува Вучиќ дека 1 720 дена не го исполнил договорот што го потпишал

Приштина, 26 мај 2018 (МИА) – Шефот на косовскиот тим за преговори со Србија, Авни Арифи, денеска по... повеќе...

Се одбележуваат 1000 години од основањето на Охридската архипеископија

Се одбележуваат 1000 години од основањето на Охридската архипеископија

Охрид, 27 мај 2018 (МИА) – Свечена академија во катедралната црква „Света Софија“ во Охрид, вечерва ... повеќе...

На ГП „Богородица“ и „Дојран“ се чека половина до еден час

На ГП „Богородица“ и „Дојран“ се чека половина до еден час

Скопје, 27 мај 2018 (МИА) - Поради зголемена фреквенција на возила  попладнево на граничните премини... повеќе...

Коѕиас утре во Германија

Коѕиас утре во Германија

Брисел, 27 мај 2018 (МИА) - Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас утре по состанокот на министри... повеќе...

Протест на АфД во Берлин и пораки против исламот

Протест на АфД во Берлин и пораки против исламот

Берлин, 27 мај 2018 (МИА) - Неколку илјади приврзаници на германската  екстремно десничарска партија... повеќе...

Расте бројот на приведени лица за нападот врз градоначалникот на Солун

Расте бројот на приведени лица за нападот врз градоначалникот на Солун

Атина, 27 мај 2018 (МИА) - Расте бројот на идентификувани и приведени лица во врска со претепувањето... повеќе...

„Вашингтон пост“: Официјални претставници на САД во Северна Кореја разговараат за подготовките на самитот

„Вашингтон пост“: Официјални претставници на САД во Северна Кореја разговараат за подготовките на самитот

Вашингтон, 27 мај 2018 (МИА) - Американски официјални претставници денеска отпатуваа во Северна Коре... повеќе...

Пацоли: Косово го шири дипломатското претставување во Чад и Либерија

Пацоли: Косово го шири дипломатското претставување во Чад и Либерија

Приштина, 27 мај 2018 (МИА) – Косовскиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Беџет Пацоли изрази задо... повеќе...

Велика Британија: Силна бура, 64 000 молњи, пореметени летови

Велика Британија: Силна бура, 64 000 молњи, пореметени летови

Лондон, 27 мај 2018 (МИА) - Најмалку 64 000  молњи се забележани во Британија за време на силната бу... повеќе...

Иран: Немирите ги поттикнуваат САД, решително ќе реагираме

Иран: Немирите ги поттикнуваат САД, решително ќе реагираме

Техеран, 27 мај 2018 (МИА) - Иранските безбедносни сили „решително се спротивстават" на какви било ... повеќе...