Тикер

Заев од Виница: Со успехот на референдумот го потврдуваме идентитетот, очекувам поддршка од младите

Заев од Виница: Со успехот на референдумот го потврдуваме идентитетот, очекувам поддршка од младите

Виница, 25 септември 2018 (МИА) - Граѓаните на Македонија имаат историска шанса да ја определат ната... повеќе...

 
Бил Козби оди во затвор поради сексуален напад

Бил Козби оди во затвор поради сексуален напад

Лос Анџелес, 25 септември 2018 (МИА) – Американскиот актер Бил Козби е осуден денеска на затворска к... повеќе...

Димитров од Струмица: Во демократија граѓаните зборуваат преку гласање

Димитров од Струмица: Во демократија граѓаните зборуваат преку гласање

Струмица, 25 септември 2018 (МИА) - Народот зборува кога гласа. Демократијата значи гласање. И ако о... повеќе...

Почина Ѓоре Ценев, предавач и менаџер на Планетариумот при МКЦ

Почина Ѓоре Ценев, предавач и менаџер на Планетариумот при МКЦ

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Младинскиот културен центар вечерва соопшти дека ненадејно починал... повеќе...

Заев: Со опозицијата имаме консензус по многу прашања, дури и за референдумот

Заев: Со опозицијата имаме консензус по многу прашања, дури и за референдумот

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) – Со опозицијата досега имаме убав дијалог и консензус по многу важн... повеќе...

Ахмети: На 30 септември се одлучува за европската иднина на земјата

Ахмети: На 30 септември се одлучува за европската иднина на земјата

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Демократската унија за интеграција (ДУИ), вечерва на плоштадот „Ск... повеќе...

Управа на хотелот Хилтон во Белград: Хотелот работи, гостите се безбедни

Управа на хотелот Хилтон во Белград: Хотелот работи, гостите се безбедни

Белград, 25 септември 2018 (МИА) – Сите гости се безбедни и хотелот продолжува непречено да работи, ... повеќе...

Пучдемон го предлага Туск за посредник во каталонската криза

Пучдемон го предлага Туск за посредник во каталонската криза

Брисел, 25 септември 2018 (МИА) - Поранешниот претседател на Каталонија, Карлес Пучдемон кој живее в... повеќе...

Возило удрило во столб под старата стоковна „Мост“, нема повредени

Возило удрило во столб под старата стоковна „Мост“, нема повредени

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Возило марка БМВ вечерва удрило во метален столб под старата стоко... повеќе...

Заев: Со еден амандман во Уставот ќе се променат четири работи

Заев: Со еден амандман во Уставот ќе се променат четири работи

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев вечерва изјави дека четири работи ќе претрпат... повеќе...

На 2 октомври продолжува сослушувањето сведоци за настаните од 27 април

На 2 октомври продолжува сослушувањето сведоци за настаните од 27 април

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - На 2 октомври во Кривичниот суд во Скопје со сослушување на сведоц... повеќе...

Албанија и понатаму со најголем број баратели на азил во земјите на ЕУ

Албанија и понатаму со најголем број баратели на азил во земјите на ЕУ

Тирана,25 септември 2018 (МИА) – Албанија и понатаму останува европска земја со највиок број на бара... повеќе...

Ненадејна оставка на директорот на Централната банка на Аргентина

Ненадејна оставка на директорот на Централната банка на Аргентина

Буенос Аирес, 25 септември 2018 (МИА) - Аргентинските власти соопштија денеска дека директорот на Це... повеќе...

Белград забранува пластични кеси од 2020 година

Белград забранува пластични кеси од 2020 година

Белград, 25 септември 2018 (МИА) - Употребата на пластични кеси ќе биде забранета во Белград од 1 ја... повеќе...

Пет земји прифатија 58 мигранти oд спасувачкиот брод „Аквариус 2“

Пет земји прифатија 58 мигранти oд спасувачкиот брод „Аквариус 2“

Мадрид, 25 септември 2018 (МИА) - Шпанија, Франција, Португалија, Германија и Малта се договорија да... повеќе...

Макрон повикува на дијалог и мултилатерализам за решавање на иранската криза

Макрон повикува на дијалог и мултилатерализам за решавање на иранската криза

Њујорк, 25 септември 2018 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон повика денеска иранската кр... повеќе...

Аларм за пожар во Хилтон во Белград, спроведена евакуација

Аларм за пожар во Хилтон во Белград, спроведена евакуација

Белград, 25 септември 2018 (МИА) - Во хотелот Хилтон во Белград попладнево, околу 18 часот, се оглас... повеќе...