• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Тикер

Ноќеска украдени делови од вагон на Македонски железници

Ноќеска украдени делови од вагон на Македонски железници

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Три непознати лица доцна синоќа, во еден часот по полноќ, извршиле... повеќе...

 
Град Скопје постави дигитални мерачи за брзина пред пет средни училишта

Град Скопје постави дигитални мерачи за брзина пред пет средни училишта

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Поставени се дигитални мерачи на брзина пред средните училишта „Јо... повеќе...

Завршени тендери за реконструкција на 31 регионален пат во должина од 361 километар

Завршени тендери за реконструкција на 31 регионален пат во должина од 361 километар

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - До крајот на градежната сезона се очекува да заврши реконструкција... повеќе...

МОТ со 18 претстави, почнува со филмската пародија „Блокбастер“

МОТ со 18 претстави, почнува со филмската пародија „Блокбастер“

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Редистрибуција на богатството во општество поделено на многу богат... повеќе...

Одбиено барањето за изземање на Кацарска, за „27 април“ сведочи Ферид Мухиќ

Одбиено барањето за изземање на Кацарска, за „27 април“ сведочи Ферид Мухиќ

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Кривичниот суд Иван Џолев го одби барањето за изз... повеќе...

Грчки танкер со илјада тони мазут утрово се насука кај островот Милош

Грчки танкер со илјада тони мазут утрово се насука кај островот Милош

Атина, 19 септември 2018 (МИА) - Грчки танкер со илјада тони мазут утрово се насука во близина на пр... повеќе...

Уапсен поранешниот премиер на Малезија поради повеќемилионска проневера

Уапсен поранешниот премиер на Малезија поради повеќемилионска проневера

Куала Лумпур, 19 септември 2018 (МИА) - Поранешниот премиер на Малезија Наџиб Разак денеска е уапсен... повеќе...

Ван Бален: Референдумот е од витално значење, се надевам граѓаните ќе кажат „да“

Ван Бален: Референдумот е од витално значење, се надевам граѓаните ќе кажат „да“

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Претстојниот референдум е од витално значење за вашата земја. Се н... повеќе...

Вучиќ - Кечијанг: Србија и Кина вечни пријатели

Вучиќ - Кечијанг: Србија и Кина вечни пријатели

Пекинг, 19 септември 2018 (МИА) - Кина очекува и во иднина да ја гледа Србија како независна, самост... повеќе...

Адеми присуствуваше на манифестацијата „Турска поетска вечер Јахја Кемал Бејатли“

Адеми присуствуваше на манифестацијата „Турска поетска вечер Јахја Кемал Бејатли“

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Министерот за култура Асаф Адеми присуствуваше на меѓународната ма... повеќе...

Скат: Три предизвици за регионот на Западен Балкан

Скат: Три предизвици за регионот на Западен Балкан

Белград, 19 септември 2018 (МИА) - Американскиот амбасадор во Србија Кајл Скат изјави дека земјите о... повеќе...

Од 1 јануари детски додаток ќе земаат и семејствата со еден вработен кои имаат минимална плата

Од 1 јануари детски додаток ќе земаат и семејствата со еден вработен кои имаат минимална плата

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Од 1 јануари 2019 година бројот на деца кои ќе користат детски дод... повеќе...

Одбраната побара изземање на судијката Кацарска за „27 април“

Одбраната побара изземање на судијката Кацарска за „27 април“

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Адвокатот на пратеникот Јохан Тарчуловски, Антонио Апостолски, на ... повеќе...

„Мариовскиот органски мед" доби сребрен медал на „АГРА 2018“

„Мариовскиот органски мед" доби сребрен медал на „АГРА 2018“

Скопје, 19 септемви 2018 (МИА) - Пчеларот Менде Трајковски од село Маково, Општина Новаци, доби ос... повеќе...

„Куќа на иднината“ - придобивки или ќорсокак по 30 септември

„Куќа на иднината“ - придобивки или ќорсокак по 30 септември

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - На улица „Македонија“, во близина на Спомен-куќата на Мајка Тереза... повеќе...

Со дигитална алатка до поголема координација на кризниот менаџмент

Со дигитална алатка до поголема координација на кризниот менаџмент

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Преку дигитална алатка за просторно прикажување податоци во реално... повеќе...

Дескоска се сретна со делегација на Европската комисија за ефикасност на правдата (CEPEJ)

Дескоска се сретна со делегација на Европската комисија за ефикасност на правдата (CEPEJ)

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Зголемувањето на ефикасноста на правосудниот систем беше во фокусо... повеќе...

Мозаик

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...

Најбогатиот фудбалер во светот игра за резервите на Лестер

Фудбалот е шанса за огромно мнозинство на човештво...