Тикер

Почнува есента

Почнува есента

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Во Македонија и на северната хемисфера денеска во 03:54 часот почн... повеќе...

 
Сончево со умерена облачност

Сончево со умерена облачност

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло со умерена о... повеќе...

Се интензивираат кампањата и подготовките за референдумот на 30 септември

Се интензивираат кампањата и подготовките за референдумот на 30 септември

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Државната изборна комисија (ДИК) ги продолжува подготовките за пре... повеќе...

Француска поддршка за европска Македонија

Француска поддршка за европска Македонија

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Франција преку пораките на претседателот Емануел Макрон, почесниот... повеќе...

Во Битола почна ИФФК „Браќа Манаки“

Во Битола почна ИФФК „Браќа Манаки“

Битола,  22 септември 2018 (МИА) - Со доделување на посебни фестивалски награди и признанија „Златна... повеќе...

Во Полска протести за поголеми плати во јавниот сектор

Во Полска протести за поголеми плати во јавниот сектор

Варшава, 22 септември 2018 (МИА) - Во главниот град на Полска, Варшава денеска се одржа протест на к... повеќе...

Најмалку 29 лица загина при нападот во Иран

Најмалку 29 лица загина при нападот во Иран

Техеран, 22 септември 2018 (МИА) - Во денешниот напад врз воена парада во иранскиот град Ахваз загин... повеќе...

Расте бројот на жртвите во бродската несреќа во Танзанија

Расте бројот на жртвите во бродската несреќа во Танзанија

Укара, 22 септември 2018 (МИА) - Нуркачите денеска спасија еден маж од бродот што во четвртокот се п... повеќе...

„Данас“: САД почнуваат „шатл дипломатија“ помеѓу Белград и Приштина

„Данас“: САД почнуваат „шатл дипломатија“ помеѓу Белград и Приштина

Белград, 22 септември 2018 (МИА) - Американски претставници набрзо поактивно ќе се вклучат во Дијало... повеќе...

Во Русија протести поради зголемување на старосната граница за пензионирање

Во Русија протести поради зголемување на старосната граница за пензионирање

Москва, 22 септември 2018 (МИА) - Илјадници луѓе денеска протестираа ширум Русија поради планот на В... повеќе...

Димитров: Од нас на 30 септември зависи нашата иднина и на нашите деца

Димитров: Од нас на 30 септември зависи нашата иднина и на нашите деца

Прилеп, 22 септември 2018 (МИА) - Како ретко кога во историјата сега се зависи од нас за нашата идни... повеќе...

Опожарен дел од ноќниот клуб „Станица 26“ (видео)

Опожарен дел од ноќниот клуб „Станица 26“ (видео)

Скопје, 22 септември 2018 (МИА) - Опожарена е салата и дел од фоајето на ноќниот клуб „Станица 26“ н... повеќе...

Во Свети Николе се одржа манифестацијата „Ден на млад фармер“

Во Свети Николе се одржа манифестацијата „Ден на млад фармер“

Свети Николе, 22 септември 2018 (МИА) - Во Свети Николе денеска се одржа манифестацијата „Ден на мла... повеќе...

Рохани: Да се откријат одговорните за нападот врз воената парада

Рохани: Да се откријат одговорните за нападот врз воената парада

Техеран, 22 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Иран, Хасан Рохани денеска им нареди на безбедно... повеќе...

Со проектот за нега на стари лица во општина Центар опфатени 89 семејства

Со проектот за нега на стари лица во општина Центар опфатени 89 семејства

Скопје, 22 септември 2018 (МИА) - Проектот „Нега и грижа за стари лица во домашни услови на општинат... повеќе...

ИД ја презеде одговорноста за нападот во Иран

ИД ја презеде одговорноста за нападот во Иран

Техеран, 22 септември 2018 (МИА) - Исламска држава ја презеде одговорноста за денешниот напад изврше... повеќе...

Блерим Груби: МИА е важен информативен прозорец за граѓаните на нашата земја

Блерим Груби: МИА е важен информативен прозорец за граѓаните на нашата земја

Скопје, 22 септември 2018 (МИА) - МИА е многу важен прозорец што се однесува до информирањето на гра... повеќе...