Тикер

Шапуриќ: Владините мерки за економски раст се поттик за нови инвестиции

Шапуриќ: Владините мерки за економски раст се поттик за нови инвестиции

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Министерот задолжен за регулатива за подобрување инвестициска клим... повеќе...

 
Тевдовски: ЕУ вложува во проекти за подобрување на услугите во општините

Тевдовски: ЕУ вложува во проекти за подобрување на услугите во општините

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Општините треба да вложуваат за граѓаните да добиваат подобри услу... повеќе...

Дебата: Договорот од Преспа  можност за затворање безбедносен проблем од регионално значење

Дебата: Договорот од Преспа можност за затворање безбедносен проблем од регионално значење

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Заштита на македонскиот идентитет, влез на Македонија во НАТО и сл... повеќе...

Седница на ДИК, се разгледуваат активностите за доставување на доверливиот гласачки материјал до ОИК

Седница на ДИК, се разгледуваат активностите за доставување на доверливиот гласачки материјал до ОИК

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Државната изборна комисија попладнево одржува седница, на која, ме... повеќе...

Изнервиран поради загубен фудбалски натпревар вевчанец физички нападнал голман

Изнервиран поради загубен фудбалски натпревар вевчанец физички нападнал голман

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Изнервиран поради загубен фудбалски натпревар, 22-годишен вевчанец... повеќе...

Пуџдемон сака Туск да посредува во Каталонија

Пуџдемон сака Туск да посредува во Каталонија

Брисел, 25 септември 2018 (МИА) - Поранешниот претседател на Каталонија во егзил во Белгија, Карле... повеќе...

Сугарески очекува патот Ранковце-Крива Паланка да биде завршен согласно договорот

Сугарески очекува патот Ранковце-Крива Паланка да биде завршен согласно договорот

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески очекува изградбата... повеќе...

Босанскиот национален совет ги повика Бошњаците во Македонија да го поддржат референдумот

Босанскиот национален совет ги повика Бошњаците во Македонија да го поддржат референдумот

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Босанскиот национален совет ги повика Бошњаците кои живеат во Маке... повеќе...

Кривична за заканувачот на градоначалникот на Куманово

Кривична за заканувачот на градоначалникот на Куманово

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Кривична пријава за закани кон градоначалникот на Куманово Максим ... повеќе...

Албанската Влада ќе се задолжи со 500 милиони евра со еврообрзница

Албанската Влада ќе се задолжи со 500 милиони евра со еврообрзница

Тирана, 25 септември 2018 (МИА) - Албанската Влада издаде еврообврзница на меѓународниот пазар со шт... повеќе...

Киднапирано и претепано момче во Арачиново

Киднапирано и претепано момче во Арачиново

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Шест вооружени лица киднапирале и претепале 22 годишно момче во Ар... повеќе...

Претседателот Иванов на 73. Генерално собрание на ОН

Претседателот Иванов на 73. Генерално собрание на ОН

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, кој од вчера у... повеќе...

Потпишан Договор за прекугранична соработка со кој Росоман ќе добие Центар за туризам

Потпишан Договор за прекугранична соработка со кој Росоман ќе добие Центар за туризам

Росоман, 25 септември 2018 (МИА) - Фондацијата „Тиквешки вински пат” од Кавадарци, општина Росома... повеќе...

МВР Билтен

МВР Билтен

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - На регионалниот пат село Немањици – Свети Николе вчера во 16:40 ча... повеќе...

Рускоска: Со ништо не е нарушено правото на одбрана на обвинетите

Рускоска: Со ништо не е нарушено правото на одбрана на обвинетите

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Судењата можеби се чини дека траат предолго, но во месец септември... повеќе...

Сојузот за Србија бара поништување на одлуката за продажба на ПКБ

Сојузот за Србија бара поништување на одлуката за продажба на ПКБ

Белград, 25 септември 2018 (МИА) - Заменик-шефот на парламентарната група на опозицискиот Сојуз за С... повеќе...

Средба на балканските министри за одбрана во Австрија

Средба на балканските министри за одбрана во Австрија

Грац, 25 септември 2018 (МИА) - Министрите за одбрана на балканските земји утре ќе учествуваат на са... повеќе...