Тикер

Еврокомисијата поднесе тужба против Полска пред Судот на ЕУ

Еврокомисијата поднесе тужба против Полска пред Судот на ЕУ

Брисел, 24 септември 2018 (МИА) - Европската комисија денеска поднесе тужна против Полска пред Судот... повеќе...

 
Русија испраќа ракетни системи С-300 во Сирија

Русија испраќа ракетни системи С-300 во Сирија

Москва, 24 септември 2018 (МИА) - Русија во следните две недели на Сирија ќе и предаде современ прот... повеќе...

Стипендии за 70 студенти од социјалните категории од Фондацијата ЛЕОРОН

Стипендии за 70 студенти од социјалните категории од Фондацијата ЛЕОРОН

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Седумдесет студенти од социјалните категории од цела држава, добиј... повеќе...

Се модернизира трафостаницата „Дуброво“, инвестицијата 4,6 милиони евра

Се модернизира трафостаницата „Дуброво“, инвестицијата 4,6 милиони евра

Неготино, 24 септември 2018 (МИА) - МЕПСО започна со модернизација на трансформаторската станица „Ду... повеќе...

Дескоска: Министеството за правда нема надлежност, ниту може да се меша во разрешувањето на судиите

Дескоска: Министеството за правда нема надлежност, ниту може да се меша во разрешувањето на судиите

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Министеството за правда ниту има надлежност, ниту може да се меша ... повеќе...

Во 56 ОИК пријавени 1.260 болни и изнемоштени лица за гласање на референдумот

Во 56 ОИК пријавени 1.260 болни и изнемоштени лица за гласање на референдумот

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Државната изборна комисија (ДИК) ги собира податоците од општински... повеќе...

Сугарески: Се работи на реализација на проекти од инфраструктурата вредни 800 милиони евра

Сугарески: Се работи на реализација на проекти од инфраструктурата вредни 800 милиони евра

Кавадарци, 24 септември 2018 (МИА) - Во моментов низ целата територија на Република Македонија се ра... повеќе...

Димитров: Уставните амандмани не се напишани ниту се преговарани, тоа е задача на Собранието (видео)

Димитров: Уставните амандмани не се напишани ниту се преговарани, тоа е задача на Собранието (видео)

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Уставните амандмани не се напишани ниту се преговарани. Нив ќе ги ... повеќе...

Македонските стартап компании ќе се претстават пред германската индустрија

Македонските стартап компании ќе се претстават пред германската индустрија

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Македонски стартап компании ќе може да ги претстават своите идеи п... повеќе...

Дескоска: Антикорупциска да се оддели од политиката и да има поголеми надлежности (видео)

Дескоска: Антикорупциска да се оддели од политиката и да има поголеми надлежности (видео)

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Воспоставување транспарентна постапка при изборот на членовите на ... повеќе...

Судењето за „Тотал“ одложено за 3 октомври

Судењето за „Тотал“ одложено за 3 октомври

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) – Судењето за предметот „Тотал“ на Специјалното јавно обвинителство ... повеќе...

Уапсени 61 турски офицер осомничени за поврзаност со Ѓулен

Уапсени 61 турски офицер осомничени за поврзаност со Ѓулен

Анкара, 24 септември 2018 (МИА) - Турското обвинителство нареди апсење на 61 офицер на морнарицата и... повеќе...

Раб: Убеден сум дека ќе постигнеме договор со ЕУ

Раб: Убеден сум дека ќе постигнеме договор со ЕУ

Лондон, 24 септември 2018 (МИА) - Британскиот министер задолжен за Брегзит, Доминик Раб денеска изја... повеќе...

Кумуцакос: Голем е мотивот за Скопје на референдумот да гласа „ЗА“

Кумуцакос: Голем е мотивот за Скопје на референдумот да гласа „ЗА“

Атина, 24 септември 2018 (МИА) - Со гласање „ЗА“, според Договорот од Преспа го задржуваат нивниот и... повеќе...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Стокхолм, 24 септември 2018 (МИА) - Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алтернативна Нобел... повеќе...

Димитров: Изјавата на Иванов е бегство од одговорност

Димитров: Изјавата на Иванов е бегство од одговорност

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) – Одговорот на претседателот на државата Ѓорге Иванов дека нема да г... повеќе...

„Коха диторе“: Косово со две агенди во Њујорк

„Коха диторе“: Косово со две агенди во Њујорк

Приштина, 24 септември 2018 (МИА) - Две агенди, спротивни една на друга, ќе бидат спроведувани ова... повеќе...

Мозаик

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...