• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Тикер

Танзанија: Се преврте траект на езеро, 44 лица загинаа

Танзанија: Се преврте траект на езеро, 44 лица загинаа

Дар ес Салам, 21 септември  2018 (МИА)  - Најмалку 44 лица загинаа, кога на езерото Викторија во Тан... повеќе...

 
Русија: САД ги снабдувале со оружје терористите во Сирија

Русија: САД ги снабдувале со оружје терористите во Сирија

Москва, 21 септември 2018 (МИА) - САД ги снабдувале со оружје  терористички групи активни во Сирија,... повеќе...

Премиерот на Пакистан упати покана до Индија да ги решат билатералните спорови

Премиерот на Пакистан упати покана до Индија да ги решат билатералните спорови

Исламабад, 21 септември 2018 (МИА) - Пакистан соопшти дека премиерот на земјата Имран Кан му напишал... повеќе...

Македонскиот „Кросроуд блуз-бенд“ ќе го отвори  22. Блуз и соул фестивал

Македонскиот „Кросроуд блуз-бенд“ ќе го отвори 22. Блуз и соул фестивал

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Со настап на македонскиот блуз-бенд „Кросроуд блуз-бенд“ (Crossroa... повеќе...

Продолжува судењето за „27 април“

Продолжува судењето за „27 април“

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Со сослушување на сведоци предложени од обвинителствово денеска во... повеќе...

Заев: Да се обединиме за подобра иднина на нашите деца и генерациите по нас

Заев: Да се обединиме за подобра иднина на нашите деца и генерациите по нас

Вашингтон, 21 септември 2018 (МИА) - Делегација предводена од премиерот Зоран Заев синоќа беше во оф... повеќе...

САД воведоа санкции на Кинеската воена агенција

САД воведоа санкции на Кинеската воена агенција

Вашингтон, 21 септември 2018 (МИА) - САД воведоа санкции на кинеската воена агенција и нејзиниот дир... повеќе...

Поенти референдум: Евроатлантската интеграција е важна за иднината на младите

Поенти референдум: Евроатлантската интеграција е важна за иднината на младите

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - На нашите млади им треба европска Македонија. Избираме да бидеме д... повеќе...

Почина претседателот на Виетнам, Чан Даи Кванг

Почина претседателот на Виетнам, Чан Даи Кванг

Ханок, 21 септември 2018 (МИА) - Претседателот на Виетнам, Чан Даи Кванг, по тешко боледување почина... повеќе...

Ниска свест кај компаниите за заштита на индустриската сопственост

Ниска свест кај компаниите за заштита на индустриската сопственост

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Во Македонија има регистрирано 123.000 трговски марки. Свеста за з... повеќе...

Ватикан привремено отстрани индиски бискуп обвинет за силување монахиња

Ватикан привремено отстрани индиски бискуп обвинет за силување монахиња

Делхи, 21 септември 2018 (МИА) - Ватикан го прифати барањето на бискуп од Индија да биде привремено ... повеќе...

Пенс: Силна поддршка за историскиот договор со Грција и за референдумот (видео)

Пенс: Силна поддршка за историскиот договор со Грција и за референдумот (видео)

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - САД даваат силна поддршка за историскиот Договор од Преспа што ќе ... повеќе...

Мас: Решение е помирување, а не промена на границите

Мас: Решение е помирување, а не промена на границите

Атина, 21 септември 2018 (МИА) - Единствен добар начин за да се решат прашањата во рамките на дијало... повеќе...

Италија ќе започне воена мисија во Нигер заради контрола на миграцијата

Италија ќе започне воена мисија во Нигер заради контрола на миграцијата

Рим, 21 септември 2018 (МИА) - Италијанската воена мисија во Нигер, која ќе помага да се контролираа... повеќе...

Жена уби три лица пред да се самоубие во Мериленд

Жена уби три лица пред да се самоубие во Мериленд

Абердин, 21 септември  2018 (МИА) - Три лица загинаа, а тројца беа повредени синоќа при пукање во ам... повеќе...

Турција ќе продолжи со прекуграничните операции во Сирија

Турција ќе продолжи со прекуграничните операции во Сирија

Истанбул, 21 септември 2018 (МИА) - Турција ќе продолжи со прекуграничните операции, чија цел е прон... повеќе...

Поранешниот адвокат на Трамп соработува со истрагата за евентуално мешање на Русија во американските избори

Поранешниот адвокат на Трамп соработува со истрагата за евентуално мешање на Русија во американските избори

Вашингтон, 21 септември 2018 (МИА) - Поранешниот адвокат на Доналд Трамп, Мајкл Коен, во неколку нав... повеќе...