Тикер

Се продава модната куќа „Версаче“

Се продава модната куќа „Версаче“

Рим, 24 септември 2018 (МИА) – Италијанскиот весник „Кориере дела сера“ објави денеска дека ќе се пр... повеќе...

 
На Велика Британија и се заканува тужба од ЕУ поради евтини кинески производи

На Велика Британија и се заканува тужба од ЕУ поради евтини кинески производи

Брисел, 24 септември 2018 (МИА) – Европската комисија ја предупреди Велика Британија дека има два ... повеќе...

Штрахе: Изборите за ЕП одлука за распад или опстанок на ЕУ

Штрахе: Изборите за ЕП одлука за распад или опстанок на ЕУ

Виена, 24 септември 2018 (МИА) - Австрискиот вицеканцелар Хајнц Кристијан Штрахе  оцени денеска, по ... повеќе...

Од карадиоваскуларни болести во Србија дневно умираат по 147 луѓе

Од карадиоваскуларни болести во Србија дневно умираат по 147 луѓе

Белград, 24 септември 2018 (МИА) – Од болести на срцето и крвните садови во Србија секој ден умираат... повеќе...

„Европски денови на културното наследство“ од 27 септември до 7 октомври

„Европски денови на културното наследство“ од 27 септември до 7 октомври

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Дваесетина музеи, невладини организации и други институции што се ... повеќе...

Оркански удари на ветрот на подрачјето на Сплит корнат дрва

Оркански удари на ветрот на подрачјето на Сплит корнат дрва

Сплит, 24 септември 2018 (МИА)- Изненадувачки силна бура дува денеска на широкотo подручје на Сплит,... повеќе...

АВМУ: Прекршочни пријави за 1ТВ и ТВ Сонце за недозволено референдумско рекламирање

АВМУ: Прекршочни пријави за 1ТВ и ТВ Сонце за недозволено референдумско рекламирање

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) – Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) ќе пок... повеќе...

ЕК: Историска стапка на вработеност во ЕУ

ЕК: Историска стапка на вработеност во ЕУ

Брисел, 24 септември 2018 (МИА) – Европската комисија објави дека е постигната стапка на вработено... повеќе...

Суд го суспендираше претседателот на Молдавија

Суд го суспендираше претседателот на Молдавија

Букурешт, 24 септември 2018 (МИА)  - Уставниот суд на Молдавија привремено го суспендира претседател... повеќе...

Италија: Дневен весник и ТВ станици запленети при истрага против мафијата

Италија: Дневен весник и ТВ станици запленети при истрага против мафијата

Рим, 24 септември 2018 (МИА) - Дневен весник и ТВ станици во вредност од над 150 милиони евра, кои п... повеќе...

Бејли: Македонија е на крстосница, одлуката на референдумот е многу важна

Бејли: Македонија е на крстосница, одлуката на референдумот е многу важна

Куманово, 24 септември 2018 (МИА) - Американскиот амбасадор во Македонија Џес Бејли смета дека одлук... повеќе...

Обезбедени средства за стручните звања во заштитата на културното наследство

Обезбедени средства за стручните звања во заштитата на културното наследство

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Министерството за култура соопшти дека преку Министерството за фин... повеќе...

На велосипед од Велес до Брисел против ракот и за успешен референдум

На велосипед од Велес до Брисел против ракот и за успешен референдум

Брисел, 24 септември 2018 (МИА) – Педесет и седумгодишниот Ване Михајловски на 5 септември замина од... повеќе...

Ветер со брзина од над 95 километри во Скопје и источните делови на земјата

Ветер со брзина од над 95 километри во Скопје и источните делови на земјата

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Ветер со брзина над 95 километри на час го зафати скопскиот, но и ... повеќе...

Поднесено обвинение против поранешниот директор на СОЗР ​

Поднесено обвинение против поранешниот директор на СОЗР ​

Скопје, 24 септември 2018 (MIA) - Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и ... повеќе...

Сугарески: Сериозна е поддршката што ја добиваме од Европската Унија и НАТО

Сугарески: Сериозна е поддршката што ја добиваме од Европската Унија и НАТО

Кавадарци, 24 септември 2018 (МИА) - Сериозна е поддршката што ја добиваме од Европската Унија и НАТ... повеќе...

Обуки за намалување на мајчината и новореденечката смртност

Обуки за намалување на мајчината и новореденечката смртност

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - На Универзитетска клиника за гинекологија и акушерство денеска поч... повеќе...