Финансии

Комерцијална банка доби награда од „Сити банк“ за меѓународни плаќања

Комерцијална банка доби награда од „Сити банк“ за меѓународни плаќања

Скопје, 16 август 2018 (МИА) - Комерцијална банка АД Скопје како признание за брзината и квалитетот ... повеќе...

 
НБРМ: Поповолни движењата во вториот квартал

НБРМ: Поповолни движењата во вториот квартал

Скопје, 16 август 2018 (МИА) - Во одделни економски сектори во вториот квартал има поповолни движења... повеќе...

МФ: Со законски измени поголема заштита на корисниците на осигурителни полиси

МФ: Со законски измени поголема заштита на корисниците на осигурителни полиси

Скопје, 16 август 2018 (МИА) - Oсигурителните компании ќе бидат обврзани, во рок од пет дена, сите и... повеќе...

МФ, УЈП и МБА го прецизираат текстот во новиот Закон за банки

МФ, УЈП и МБА го прецизираат текстот во новиот Закон за банки

Скопје, 15 август 2018 (МИА) - Министерството за финансии и Управата за јавни приходи одржаа состано... повеќе...

Основната каматна стапка 2,75 проценти, НБРМ ја намали за 0,25 проценти

Основната каматна стапка 2,75 проценти, НБРМ ја намали за 0,25 проценти

Скопје, 15 август 2018 (МИА) - Народната банка на Република Македонија ја намали основната каматна с... повеќе...

Од 11 август помали казни и глоби за царинските прекршоци

Од 11 август помали казни и глоби за царинските прекршоци

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Намалување на глобите за царинските прекршоци и воведување мандатен п... повеќе...

Царината ќе може да блокира трансакциски сметки на граѓани за царински долг

Царината ќе може да блокира трансакциски сметки на граѓани за царински долг

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Царинската управа на Република Македонија со најавените измени на Зак... повеќе...

Да нема страв од новиот Закон за УЈП, државата има право да оданочува приходи, порача Заев

Да нема страв од новиот Закон за УЈП, државата има право да оданочува приходи, порача Заев

Скопје, 13 август 2018 (МИА) - Најновиот закон за Управата за јавни приходи, со кој се предвидува УЈ... повеќе...

Царината спречи обиди за криумчарење на забна протетика, лед светилки и гасни пиштоли

Скопје, 13 август 2018 Во текот на минатата недела, царинските службеници спречија повеќе обиди за ... повеќе...

Шест и пол милиони евра за општините за инфраструктура и градинки

Шест и пол милиони евра за општините за инфраструктура и градинки

Скопје, 13 август 2018 (МИА) - Општините ќе можат да аплицираат за 6,5 милиони евра за инфраструктур... повеќе...

Тевдовски: До крајот на годината сите ќе имаат увид во исплатите од државната каса

Тевдовски: До крајот на годината сите ќе имаат увид во исплатите од државната каса

Скопје, 12 август 2018 (МИА) - До крајот на годината граѓаните ќе можат да ги видат исплатите од држ... повеќе...

УЈП ќе добива податоци од банките за граѓаните за пополнување на годишната даночна пријава (видео)

УЈП ќе добива податоци од банките за граѓаните за пополнување на годишната даночна пријава (видео)

Скопје, 11 август 2018 (МИА) - Управата за јавни приходи електронски ќе ги добива од банките податоц... повеќе...

НБРМ: Банкарскиот сектор лани стабилен, банките давале повеќе кредити на домаќинствата

НБРМ: Банкарскиот сектор лани стабилен, банките давале повеќе кредити на домаќинствата

Скопје, 9 август 2018 (МИА) - Македонскиот финансиски систем минатата година работеше во поповолно о... повеќе...

Се ограничуваат трошоците кои граѓаните ги плаќаат за брзи кредити (видео)

Се ограничуваат трошоците кои граѓаните ги плаќаат за брзи кредити (видео)

Скопје, 8 август 2018 (МИА) - Се намалуваат високите трошоци за брзите кредити кои ги издаваат финан... повеќе...

Авиокомпаниите задолжително ќе го осигуруваат багажот и пратките

Авиокомпаниите задолжително ќе го осигуруваат багажот и пратките

Скопје, 7 август 2018 (МИА) - Авионските компании наскоро ќе бидат задолжени да го осигураат багажот... повеќе...

Глобите за царински прекршоци се намалуваат за 75 отсто

Глобите за царински прекршоци се намалуваат за 75 отсто

Скопје, 6 август 2018 (МИА) - За 75 проценти во просек се намалени глобите за царинските прекршоци з... повеќе...

МФ: Јавниот долг зголемен, но во рамки на ланскиот

МФ: Јавниот долг зголемен, но во рамки на ланскиот

Скопје, 5 август 2018 (МИА) - Јавниот долг на Македонија во вториот квартал од годинава за 0,1 проце... повеќе...

Мозаик

Олег Сенцов стана почесен граѓанин на Париз

Украинскиот филмски режисер осуден на 20 години за...

Британски математичар тврди дека пронашол решение за проблем стар 160 години

Еден од најистакнатите британски математичари, Мај...

Познатиот професионален убиец на ТВ-екраните стана модна икона

Ѕвездата од новата ТВ-серија „Убиствената Ив“, ист...

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...