• A-
  • A
  • A+
вторник, 24 април 2018, 

Бизнис

Прилепската Регионална стопанска комора со ново раководство

Прилепската Регионална стопанска комора со ново раководство

Прилеп, 23 април 2018 (МИА) - Ирена Јакимоска, косопственик на текстилната компанија „Комфи Анфел“ е... повеќе...

 
„Еуркомпозит“ со в. д. директор, а протестите во мирување

„Еуркомпозит“ со в. д. директор, а протестите во мирување

Прилеп, 23 април 2018 (МИА) - Прилепската фабрика „Еурокомпозит“ доби вршител на должноста директор,... повеќе...

Угостителите бараат плаќањето кон ЗАМП да биде врз реално утврдени критериуми

Угостителите бараат плаќањето кон ЗАМП да биде врз реално утврдени критериуми

Скопје, 23 април 2018 (МИА) - Изземање на обврските на хотелите и рестораните кон Здружението за заш... повеќе...

Просечната плата во февруари 23.158 денари

Просечната плата во февруари 23.158 денари

Скопје, 23 април 2018 (МИА) - Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во февруари 2018,... повеќе...

Форум „Инвестиции за долгорочен економски развој“ во рамки на проект на УСАИД

Форум „Инвестиции за долгорочен економски развој“ во рамки на проект на УСАИД

Велес, 23 април 2018 (МИА) - Форум на тема „Инвестиции за долгорочен економски развој“ со фокус на а... повеќе...

Главниот ревизор за ИПА во посета на Европскиот суд на ревизори

Главниот ревизор за ИПА во посета на Европскиот суд на ревизори

Луксембург, 23 април 2018 (МИА) - Тричлена делегација од Ревизорското тело за ревизија на инструмент... повеќе...

Макрадули: Југохром ќе почне со работа кога ќе ги исполни стандардите за животна средина

Макрадули: Југохром ќе почне со работа кога ќе ги исполни стандардите за животна средина

Скопје, 22 април 2018 (МИА) - Се додека Југохром не ги исполни условите и не се вложи во заштитата н... повеќе...

Извозот од зоните зголемен за 13 проценти, во завршна фаза договорите со три нови компании

Извозот од зоните зголемен за 13 проценти, во завршна фаза договорите со три нови компании

Скопје, 22 април 2018 (МИА) - Половина милијарда е вредноста на извозот остварен во првите три месец... повеќе...

Извозот од зоните зголемен за 13 проценти, во завршна фаза договорите со три нови компании

Извозот од зоните зголемен за 13 проценти, во завршна фаза договорите со три нови компании

Скопје, 22 април 2018 (МИА) - Половина милијарда е вредноста на извозот остварен во првите три месец... повеќе...

Јаневски: Македонија, како туристичка дестинација, мора да најде начин да ги задржи гостите

Јаневски: Македонија, како туристичка дестинација, мора да најде начин да ги задржи гостите

Скопје, 21 април 2018 (МИА) - Македонија како дестинација се уште не може да ги задржи гостите. Нивн... повеќе...

Трибина за креативноста и иновативноста во образовниот систем

Трибина за креативноста и иновативноста во образовниот систем

Скопје, 21 април 2018 (МИА) -  Со трибина „Како да се стимулира креативноста и иновативноста во обра... повеќе...

Со проект на ИПА ќе се подобрува конкурентноста на домашните компании за соработка со странските инвестиции

Со проект на ИПА ќе се подобрува конкурентноста на домашните компании за соработка со странските инвестиции

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Унапредување на соработката на домашните компании  и странските директ... повеќе...

Ангеловска ја претстави Македонија на Првиот глобален состанок на асоцијациите за е-трговија

Ангеловска ја претстави Македонија на Првиот глобален состанок на асоцијациите за е-трговија

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - „Развојните димензии на дигиталните платформи” е мотото под кое година... повеќе...

Вработени во „Еурокомпозит“ го блокираа патот Прикеп - Градско

Вработени во „Еурокомпозит“ го блокираа патот Прикеп - Градско

Прилеп, 20 април 2018 (МИА) - Со тричасовна блокада на патниот правец Прилеп-Градско на излезот од П... повеќе...

Бектеши: Исцрпени средствата за субвенции за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Бектеши: Исцрпени средствата за субвенции за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Иако роковите се уште траат, граѓаните веќе да не аплицираат за субвен... повеќе...

Бектеши: Исцрпени се средствата, завршија субвенциите за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Бектеши: Исцрпени се средствата, завршија субвенциите за ПВЦ прозорци и сончеви колектори

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Иако роковите се уште траат, граѓаните веќе да не аплицираат за субвен... повеќе...

ССК се приклучи кон одбележувањето на Светскиот ден на креативноста

ССК се приклучи кон одбележувањето на Светскиот ден на креативноста

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Сојузот на стопански комори на Македонија денеска со тркалезна маса по... повеќе...

Мозаик

Кејт и Вилијам добија син

Кејт, војвотката од Кембриџ, денеска се породи со ...

Џи-Кју ја стави Библијата на листа на „најпреценети книги во светот“

Списанието за машка мода Џи-Кју објави „Листа на н...

Обдукциите не отркиле ништо сомнително околу смртта на ди-џеј Авичи

Обдукциите над телото на шведскиот ди-џеј Тим Берг...

Кејт Мидлтон се пораѓа по трет пат

Сопругата на британскиот принц Вилијам, војвотката...