• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Бизнис

Расте интересот кај странските гости за туристичката понуда на Македонија

Расте интересот кај странските гости за туристичката понуда на Македонија

Охрид, 19 септември 2018 (МИА) – Република Македонија оваа година ќе ја посетат 1,2 милион туристи, ... повеќе...

 
Преку ГП „Богородица“ летово поминале 1,5 милион туристи

Преку ГП „Богородица“ летово поминале 1,5 милион туристи

Гевгелија, 19 септември 2018 (МИА) - Најфреквентниот граничен премин „Богородица“ во периодот од 15 ... повеќе...

Буковски пипер, „станушина“ и македонски ручек на „Тера мадре“ во Торино

Буковски пипер, „станушина“ и македонски ручек на „Тера мадре“ во Торино

Скопје, 20  2018 (МИА) - Президиумите слатко од диви смокви, буковски пипер, виното „станушина“ и ме... повеќе...

Бектеши се сретна со претставници од енергетската групација на Светската банка

Бектеши се сретна со претставници од енергетската групација на Светската банка

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) -  Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Скопје се срет... повеќе...

ССК: Градежништвото во фокус на јавно-приватниот дијалог

ССК: Градежништвото во фокус на јавно-приватниот дијалог

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Подобрувањето на состојбата во градежниот сектор, кој во изминатит... повеќе...

Бизнис - жените бараат гаранциски фонд за финансиска поддршка

Бизнис - жените бараат гаранциски фонд за финансиска поддршка

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - И 100.000 евра се доволни за пилот - проект преку кој првично фина... повеќе...

Заев: Се прават напори за реализација на капиталните проекти

Заев: Се прават напори за реализација на капиталните проекти

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев вели дека сите задолжувања на државата се за ... повеќе...

Традиционалниот тиквешки маџун се поинтересен за туристите

Традиционалниот тиквешки маџун се поинтересен за туристите

Кавадарци, 18 септември 2018 (МИА) - Маџунот како традиционален производ од грозје во Тиквешијата ст... повеќе...

Шапуриќ на бизнис форум во Букурешт

Шапуриќ на бизнис форум во Букурешт

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Со зголемен регионален пристап во областа на патната и железничка ... повеќе...

Конференција: Производниот сектор бара квалификувана работна сила

Конференција: Производниот сектор бара квалификувана работна сила

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Македонската лесна преработувачка индустрија има голем потенцијал ... повеќе...

Лукаревска: Со даночните обврзници ќе имаме партнерски, а не репресивен однос

Лукаревска: Со даночните обврзници ќе имаме партнерски, а не репресивен однос

Прилеп, 17 септември 2018 (МИА) - Со акционен план и повеќе околности ќе им олеснеме на граѓаните, м... повеќе...

Преполовен извозот на македонски зеленчук во Русија

Преполовен извозот на македонски зеленчук во Русија

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Поради нереализираниот пласман на свежата зелка, преполовен е изво... повеќе...

Интензивна регионална соработка за поголема конкурентност на европскиот пазар

Интензивна регионална соработка за поголема конкурентност на европскиот пазар

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - За подобро и полесно позиционирање на пазарот, остварување деловни... повеќе...

Поповолна состојбата во преработувачката индустрија, сметаат раководителите на фирмите

Поповолна состојбата во преработувачката индустрија, сметаат раководителите на фирмите

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Раководителите на фирмите од преработувачката индустрија оцениле д... повеќе...

Домашна компанија за производство на храна инвестира 1,5 милион евра во нов капацитет

Домашна компанија за производство на храна инвестира 1,5 милион евра во нов капацитет

Скопје, 15 септември 2018 (МИА) - Домашната компанија Индустри сервис денеска почна со реализација н... повеќе...

„Бовин“ одбележува две децении постоење

„Бовин“ одбележува две децении постоење

Скопје, 15 септември 2018 (МИА) - „Бовин“, првата приватна винарница во Македонија, денеска одбележу... повеќе...

Отворен првиот КФЦ-ресторан во Македонија (видео)

Отворен првиот КФЦ-ресторан во Македонија (видео)

Скопје, 14 септември 2018 (МИА) - Во Скопје денеска е отворен првиот ресторан на американскиот бренд... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...