Бизнис

Апостолска: Со членство во ЕУ пред домашните компании се отвора пазар од 500 милиони потрошувачи

Апостолска: Со членство во ЕУ пред домашните компании се отвора пазар од 500 милиони потрошувачи

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Министерката без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Ап... повеќе...

 
Преспа величествена убавица дава можности за развој на здравствен туризам

Преспа величествена убавица дава можности за развој на здравствен туризам

Ресен, 11 септември 2018 (МИА) – Со својата природна убавина, езеро, планини, национални паркови, бо... повеќе...

Дебата за „ГМО, ГМО-Храна И ГМО-храна за исхрана на животни“

Дебата за „ГМО, ГМО-Храна И ГМО-храна за исхрана на животни“

Скопје, 11 септември 2018 (МИА) - Здружението на земјоделството и прехранбената индустрија во рамкит... повеќе...

Бектеши се сретна со финскиот амбасадор Иконен

Бектеши се сретна со финскиот амбасадор Иконен

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) -  Соработката и добрите односи меѓу двете земји, како и мерките што... повеќе...

„Дискаверер“: Посетете го Охрид наместо Дубровник

„Дискаверер“: Посетете го Охрид наместо Дубровник

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - „Не одете во Дубровник, одете во Охрид“ е насловот на статијата шт... повеќе...

Граѓаните купуваат енергетски ефикасни станови, а добиваат „Б“ или „Ц“ класа

Граѓаните купуваат енергетски ефикасни станови, а добиваат „Б“ или „Ц“ класа

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - Граѓаните не можат да бидат сигурни дали кога купуваат стан добива... повеќе...

Увозните цени на горивата во јули поскапи за 0,1 отсто на месечно и за 38,5 отсто на годишно ниво

Увозните цени на горивата во јули поскапи за 0,1 отсто на месечно и за 38,5 отсто на годишно ниво

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - Увозните цени од одделот Кокс и рафинирани нафтени производи (19) ... повеќе...

Намалени продажните цени на производителите на индустриски производи

Намалени продажните цени на производителите на индустриски производи

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - Продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупн... повеќе...

Во Гевгелија отворен погон на грчка фирма за марамчиња

Во Гевгелија отворен погон на грчка фирма за марамчиња

Гевгелија, 10 септември 2018 (МИА) - Грчката фирма „Стар фреш“ од Катерини во Гевгелија отвори погон... повеќе...

Централниот депозитар за хартии од вредност со дигитална алатка за крајните корисници

Централниот депозитар за хартии од вредност со дигитална алатка за крајните корисници

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - Централниот депозитар за хартии од вредност денеска ќе промовира н... повеќе...

Германскиот економски советник доаѓа кон крајот на годината

Германскиот економски советник доаѓа кон крајот на годината

Скопје, 9 септември 2018 (МИА) - Испраќање економски советник од Германија и формирање управувачки к... повеќе...

Анѓушев: Оваа Влада прави се Еурокомпозит да има стабилно работење

Анѓушев: Оваа Влада прави се Еурокомпозит да има стабилно работење

Скопје, 9 септември 2018 (МИА) - Владата презема сериозни мерки за подобрување на работењето на Еуро... повеќе...

Референдумската кампања има приоритет, Владата нема да брза со прогресивниот данок

Референдумската кампања има приоритет, Владата нема да брза со прогресивниот данок

Скопје, 9 септември 2018 (МИА) - Референдумската кампања ја одложи дебатата која требаше да се води ... повеќе...

Кон крајот на септември или во октомври анализи за евентуална потреба од ребаланс на буџетот

Кон крајот на септември или во октомври анализи за евентуална потреба од ребаланс на буџетот

Скопје, 9 септември 2018 (МИА) - Кон крајот на овој месец или почетокот на следниот ќе се направаат ... повеќе...

Тевдовски во Штип: Повеќекратни економски бенефити од членството во НАТО и ЕУ

Тевдовски во Штип: Повеќекратни економски бенефити од членството во НАТО и ЕУ

Штип, 7 септември 2018 (МИА) - Министерот за финансии Драган Тевдовски при денешната посета на Штип ... повеќе...

Синдикат на „Еурокомпозит“: Ситуацијата е влошена со исклучената струја. Од вторник протест пред Владата

Синдикат на „Еурокомпозит“: Ситуацијата е влошена со исклучената струја. Од вторник протест пред Владата

Прилеп, 7 септември 2018 (МИА) - Состојбата во прилепската наменска фабрика „Еурокомпозит“ е крајно ... повеќе...

Во Струмица стартуваа активностите за „Месецот на индустриска сопственост“

Во Струмица стартуваа активностите за „Месецот на индустриска сопственост“

Струмица, 7 септември 2018 (МИА) - Пред стопанственици и граѓани во Струмица денеска беа промовирани... повеќе...