Бизнис

Бектеши: Ако Русија става блокади ќе најдеме други пазари

Бектеши: Ако Русија става блокади ќе најдеме други пазари

Скопје, 16 август 2018 (МИА) – Не навлегувам во тоа дали руската блокада за праските е политичка одл... повеќе...

 
Еуростат: Во Македонија околу 46.000 легла за сместување туристи

Еуростат: Во Македонија околу 46.000 легла за сместување туристи

Скопје, 16 август 2018 (МИА) - Македонија располага со околу 46.000 легла за сместување туристи од к... повеќе...

Бектеши ќе реферира за реализацијата на мерките од Програмата за конкурентност

Бектеши ќе реферира за реализацијата на мерките од Програмата за конкурентност

Скопје, 16 август 2018 (МИА) - Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Министерството за ... повеќе...

Зголемена довербата во преработувачката индустрија

Зголемена довербата во преработувачката индустрија

Скопје, 15 август 2018 (МИА) - Довербата во преработувачката индустрија во јули годинава е зголемена... повеќе...

Намален бројот на издадени одобренија за градба во јуни

Намален бројот на издадени одобренија за градба во јуни

Скопје, 15 август 2018 (МИА) - Намален е бројот на издадени одобренија за градење во јуни во однос н... повеќе...

Раст на прометот во индустријата од 11,9 отсто во првото полугодие

Раст на прометот во индустријата од 11,9 отсто во првото полугодие

Скопје, 15 август 2018 (МИА) - Прометот во индустријата во првата половина од годинава бележи раст о... повеќе...

Македонецот годишно јаде под килограм сладолед, во ЕУ шест

Македонецот годишно јаде под килограм сладолед, во ЕУ шест

Скопје, 15 август 2018 (МИА) - Еден македонски граѓанин годишно консумира околу 0,85 килограми сладо... повеќе...

Втора Меѓународна конференција за компании од метална и електро индустрија

Втора Меѓународна конференција за компании од метална и електро индустрија

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Втората конференција Macedonia Manufacturing Expo (ММЕ) чија цел е пр... повеќе...

Четири компании пријавија носители на јавни функции во сопственичката структура

Четири компании пријавија носители на јавни функции во сопственичката структура

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Само четири од вкупно 77-те компании – апликанти, добитници на средст... повеќе...

Бектеши: До крајот на годината Македонија ќе ја посетат милион туристи

Бектеши: До крајот на годината Македонија ќе ја посетат милион туристи

Скопје, 14 август ј2018 (МИА) - Последните  податоци на Државниот завод за статистика за зголемување... повеќе...

Американски КФЦ на 14 септември ги отвора првите два ресторана во Македонија

Американски КФЦ на 14 септември ги отвора првите два ресторана во Македонија

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Првите два ресторана на американскиот бренд КФЦ ќе бидат отворени во ... повеќе...

Штипските стечајци бараат итно да се донесат најавените законски измени

Штипските стечајци бараат итно да се донесат најавените законски измени

Штип, 13 август 2018 (МИА) - Штипските стечајци кои добија негативни решенија за добивање на месечен... повеќе...

Македонија во јуни ја посетиле 102.327 туристи

Македонија во јуни ја посетиле 102.327 туристи

Скопје, 13 август 2018 (МИА) - Во јуни годинава Македонија ја посетиле 102.327 туристи кои оствариле... повеќе...

Околу 150 апликации за самовработување во Центарот за вработување Куманово

Околу 150 апликации за самовработување во Центарот за вработување Куманово

Куманово, 13 август 2018 (МИА) - Околу 150 апликации пристигнале во Центарот за вработување Куманово... повеќе...

„Виталиа“: Набавените суровини се во согласност со регулативата на ЕУ

„Виталиа“: Набавените суровини се во согласност со регулативата на ЕУ

Скопје, 10 август 2018 (МИА) - Во врска со резултатите од суперанализите на Агенцијата за храна и ве... повеќе...

Непроменети продажните цени на производителите на индустриски производи

Непроменети продажните цени на производителите на индустриски производи

Скопје, 10 август 2018 (МИА) - Продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, ... повеќе...

Зголемени цените на увозните горива

Зголемени цените на увозните горива

Скопје, 10 август 2018 (МИА) - Увозните цени на горивата во земјава во јуни годинава се повисоки за ... повеќе...

Мозаик

Олег Сенцов стана почесен граѓанин на Париз

Украинскиот филмски режисер осуден на 20 години за...

Британски математичар тврди дека пронашол решение за проблем стар 160 години

Еден од најистакнатите британски математичари, Мај...

Познатиот професионален убиец на ТВ-екраните стана модна икона

Ѕвездата од новата ТВ-серија „Убиствената Ив“, ист...

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...