• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Екологија

Договорен проект за користење нуклеарни технологии за идентификација на изворите на аерозагадувањето

Договорен проект за користење нуклеарни технологии за идентификација на изворите на аерозагадувањето

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Заменик министерот за животна средина и просторно планирање Јани М... повеќе...

 
Макрадули: Без јавна дебата не може да се реализира барањето за ладна валалница во Кавадарци

Макрадули: Без јавна дебата не може да се реализира барањето за ладна валалница во Кавадарци

Демир Капија, 11 септември 2018 (МИА) - Без јавна дебата не е возможно да се реализира барањето на к... повеќе...

Дураку: По гласањето во Собранието, Шар Планина ќе биде прогласена за национален парк

Дураку: По гласањето во Собранието, Шар Планина ќе биде прогласена за национален парк

Скопје, 9 септември 2018 (МИА) - Шар Планина, претставува едно од најзначајните подрачја за зачувува... повеќе...

Еколошка акција во кумановско по повод Денот на независноста

Еколошка акција во кумановско по повод Денот на независноста

Куманово, 7 септември 2018 (МИА) - Членовите на здружението „Кумановски акцијаши“ и екипите на ЈП „Ч... повеќе...

Сера: Сигурен сум дека ќе станете полноправна членка на ЕУ

Сера: Сигурен сум дека ќе станете полноправна членка на ЕУ

Скопје, 4 септември 2018 (МИА) - Датумот е тешко да се предвиди, но сигурен сум дека Република Макед... повеќе...

Акција за расчистување на депонијата пред кумановската населба „Перо Чичо“

Акција за расчистување на депонијата пред кумановската населба „Перо Чичо“

Куманово, 1 септември 2018 (МИА) - Екипите на ЈП „Чистота и Зеленило“  реализираат уште една акција ... повеќе...

МЕР:Ќе бараме мерки против вработениот кој несоодветно се однесувал кон граѓанските здруженија на Водно

Скопје, 30 август 2018  Почитувани  Би сакале да Ве информираме дека Акционерското друштво за врше... повеќе...

„Го сакам Водно“ бара средби со одговорните за изградбата на гасоводот низ Парк шумата Водно

„Го сакам Водно“ бара средби со одговорните за изградбата на гасоводот низ Парк шумата Водно

Скопје, 30 август 2018 (МИА) - Граѓанската организација „Го сакам Водно“ бара дебата со директорот н... повеќе...

За половина година подигнати над 74.000 тони отпад од домаќинства

За половина година подигнати над 74.000 тони отпад од домаќинства

Скопје, 26 август 2018 (МИА) - Екипите на ЈП „Комунална хигиена“ во периодот јануари - јуни годинава... повеќе...

„Го сакам Водно“ инсистира на алтернативна траса за гасоводот низ Водно

„Го сакам Водно“ инсистира на алтернативна траса за гасоводот низ Водно

Скопје, 23 август 2018 (МИА) - Граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“  останува на ставот да се на... повеќе...

Вонредните инспекциски надзори не констатирале загадување во Гази Баба

Вонредните инспекциски надзори не констатирале загадување во Гази Баба

Скопје, 22 август 2018 (МИА) - Државниот инсекторат за животна средина по добиените дојави и информа... повеќе...

Макрадули: Во Гази Баба нема континуирано загадување

Макрадули: Во Гази Баба нема континуирано загадување

Скопје, 22 август 2018 (МИА) -  Во Гази Баба за жал има компании кои можеби во процесот на  производ... повеќе...

Општина Кратово организира „Алтернативна еко-сабота“

Општина Кратово организира „Алтернативна еко-сабота“

Кратово,17 август 2018 (МИА) - Локалната самоуправа на општина Кратово утре организира волонтерска е... повеќе...

Еко-свест: Парк шумата Водно во опасност од уништување

Еко-свест: Парк шумата Водно во опасност од уништување

Скопје, 15 август 2018 (МИА) - На парк шумата Водно и се заканува уништување од изградбата на гасово... повеќе...

Буден театар почнува кампања „Мижи! Замисли промена“ за еколошко освестување

Буден театар почнува кампања „Мижи! Замисли промена“ за еколошко освестување

Скопје, 14 август 2018 (МИА) - Буден Театар ја почнува кампањата „Мижи! Замисли промена“ преку која ... повеќе...

Црниот мршојадец се враќа на Балканот

Црниот мршојадец се враќа на Балканот

Скопје,  1 август 2018 (МИА) -  По 20 години од исчезнувањето на последните единки на европскиот црн... повеќе...

Еколошки акции во општина Демир Хисар

Еколошки акции во општина Демир Хисар

Демир Хисар, 29 јули 2018 (МИА) - Општина Демир Хисар во соработка со локалното комунално претпријат... повеќе...

Мозаик

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...

Најбогатиот фудбалер во светот игра за резервите на Лестер

Фудбалот е шанса за огромно мнозинство на човештво...

Берт Рејнолдс и оставил се на својата внука

Актерот Берт Рејнолдс, кој неодамна почина во Флор...