• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Економија

Извозот за седум месеци забележал раст од 25,7 проценти

Извозот за седум месеци забележал раст од 25,7 проценти

Скопје, 4 септември 2018 (МИА) - Вкупната размена со странство за периодот јануари - јули годинава и... повеќе...

 
Бектеши: Македонија ќе воспостави „one stop shop“ и со Албанија

Бектеши: Македонија ќе воспостави „one stop shop“ и со Албанија

Скопје, 4 септември 2018 (МИА) – Македонија идната година ќе воспостави „one stop shop“ и со Албаниј... повеќе...

Трибина за перспективите на македонската економија по членството во ЕУ и НАТО

Трибина за перспективите на македонската економија по членството во ЕУ и НАТО

Скопје, 4 септември 2018 (МИА) - Трибина за перспективите на македонската економија преку членството... повеќе...

Продолжува проектот за дуално образование „20-20-20“ на ЕВН Македонија

Продолжува проектот за дуално образование „20-20-20“ на ЕВН Македонија

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) – За над 20 ученици од втората генерација во специјализираната ЕВН па... повеќе...

Азески: Изградбата на автопатот двојно ќе ја зголеми размената со Косово

Азески: Изградбата на автопатот двојно ќе ја зголеми размената со Косово

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) - Инфраструктурата е основа за развој на една земја. Во наредните три... повеќе...

Горивата поскапуваат од еден до 1,5 денар

Горивата поскапуваат од еден до 1,5 денар

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) - Малопродажната цена на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се ... повеќе...

Мал дел од стопанствениците се заинтересирани за заштита на индсутриска сопственост

Мал дел од стопанствениците се заинтересирани за заштита на индсутриска сопственост

Штип, 3 септември 2018 (МИА) - Државниот завод за индустриска сопственост по повод 25 години од свое... повеќе...

Стапката на слободни работни места 1,44 отсто, се бараат над 7000 работници

Стапката на слободни работни места 1,44 отсто, се бараат над 7000 работници

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) - Во вторниот квартал статистичките податоци покажуваат дека стапката... повеќе...

Работна средба меѓу претседателите на коморите на Косово и Македонија

Работна средба меѓу претседателите на коморите на Косово и Македонија

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) - Работна средба меѓу стопанските комори и претставници на бизнис зае... повеќе...

Дегустација, едукација и забава на Фестивалот на органска храна во Градски парк

Дегустација, едукација и забава на Фестивалот на органска храна во Градски парк

Скопје, 2 сптември 2018 (МИА) - Компири, грав, грозје, кромид, пиперки, краставици, лук, пченка, пат... повеќе...

Раст на тргувањето со недвижности во вториот квартал, запишани 2.163 хипотеки

Раст на тргувањето со недвижности во вториот квартал, запишани 2.163 хипотеки

Скопје, 1 септември 2018 (МИА) -  Во вториот квартал годинава се запишани 2.163 хипотеки во вкупна в... повеќе...

Раст на тргувањето со недвижности во вториот квартал, запишани 2.163 хипотеки

Раст на тргувањето со недвижности во вториот квартал, запишани 2.163 хипотеки

Скопје, 1 септември 2018 (МИА) -  Во вториот квартал годинава се запишани 2.163 хипотеки во вкупна в... повеќе...

Отворена фабриката на турски „Чагатај Кабло“ во Бунарџик

Отворена фабриката на турски „Чагатај Кабло“ во Бунарџик

Скопје, 31 август 2018 (МИА) – Шест милиони евра инвестиција и вработување на околу 300 лица треба д... повеќе...

Доделени плакети на најдобрите рудари во Македонија

Доделени плакети на најдобрите рудари во Македонија

Скопје, 31 август 2018 (МИА) - Министерот за економија Крешник Бектеши денеска им врачи плакети на 1... повеќе...

Бектеши предлага зголемување на тарифите за концесионерите на рудниците

Бектеши предлага зголемување на тарифите за концесионерите на рудниците

Скопје, 31 август 2018 (МИА) – Министерството за економија предлага да се зголемат тарифите што треб... повеќе...

Одбележување на Денот на рударите

Одбележување на Денот на рударите

Скопје, 30 август 2018 (МИА) - Во организација на Министерството за економија денеска ќе биде одбеле... повеќе...

Во Бунарџик 1 почнува со работа фабриката „Чагатај Кабло“

Во Бунарџик 1 почнува со работа фабриката „Чагатај Кабло“

Скопје, 31 август 2018 (МИА) - Во технолошко-индустриската развојна зона, Бунарџик 1 денеска ќе по... повеќе...