• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Економија

„Тиквеш“: Политиката да ги тргне рацете од лозарството

„Тиквеш“: Политиката да ги тргне рацете од лозарството

Кавадарци, 24 август 2018 (МИА) - Политичките партии да се воздржат од мешања во проблемите на лозар... повеќе...

 
„Вина од Македонија“: Цените на грозјето повисоки од лани, блокадите штетат

„Вина од Македонија“: Цените на грозјето повисоки од лани, блокадите штетат

Скопје, 24 август 2018 (МИА) - Здружението „Вина од Македонија“ во кое членуваат најголемите произво... повеќе...

Во јуни 72,6 отсто од потрошената струја од домашно производство

Во јуни 72,6 отсто од потрошената струја од домашно производство

Скопје, 24 август 2018 (МИА) - Македонија во јуни годинава вкупно потрошила 527.856 мегават часови е... повеќе...

Со евтина тарифа на регулираниот, до пониска цена на струја за домаќинствата на слободниот пазар

Со евтина тарифа на регулираниот, до пониска цена на струја за домаќинствата на слободниот пазар

Скопје, 24 август 2018 (МИА) - На регулираниот пазар на електрична енергија и по либерализацијата им... повеќе...

Потрошувачите ќе може да бараат обесштетување за прекини во снабдувањето со струја

Потрошувачите ќе може да бараат обесштетување за прекини во снабдувањето со струја

Скопје, 24 август 2018 (МИА) - Специјална комисија составена од три члена ќе биде задолжена за обесш... повеќе...

Рударот во „Тораница“ настрадал од одрон на камења

Рударот во „Тораница“ настрадал од одрон на камења

Крива Паланка/Пробиштип, 24 август 2018 (МИА) - Одрон на камења во ископаната јама на рудникот се сл... повеќе...

Регулаторна ќе распарава за обесштетувањето на производителите и потрошувачите на струја

Регулаторна ќе распарава за обесштетувањето на производителите и потрошувачите на струја

Скопје, 24 август 2018 (МИА) - Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија (РКЕ),  ... повеќе...

Либерализација на струјата стартува од 1 јануари -  останува евтината тарифа

Либерализација на струјата стартува од 1 јануари - останува евтината тарифа

Скопје, 23 август 2018 (МИА) - Нема одложување на либерализацијата на пазарот на електрична енергија... повеќе...

Електромобилите иднината во светот, Македонија се обидува да фати чекор

Електромобилите иднината во светот, Македонија се обидува да фати чекор

Скопје, 23 август 2018 (МИА) - Електричните автомобили полека, но сигурно, ги освојуваат светските п... повеќе...

РКЕ ќе го разгледува Предлог-тарифникот за продажба на струја преку универзален снабдувач

РКЕ ќе го разгледува Предлог-тарифникот за продажба на струја преку универзален снабдувач

Скопје, 23 август 2018 (МИА) - Регулатрната комисија за енергетика денеска ќе одржи подготвителна се... повеќе...

На предлог на граѓаните ќе се доделат признанијата за придонес во туризмот

На предлог на граѓаните ќе се доделат признанијата за придонес во туризмот

Скопје, 22 август 2018 (МИА) -  Министерството за економија го објави годинешниот конкурс за признан... повеќе...

Семејните трошоци повисoки од просечната плата

Семејните трошоци повисoки од просечната плата

Скопје, 22 август 2018 (МИА) - Минималните месечни потреби на едно четиричлено семејство во Македони... повеќе...

На Феит ќе почнат со работа две фотоволтаични централи

На Феит ќе почнат со работа две фотоволтаични централи

Скопје, 22 август 2018 (МИА) -  На Факултетот за електротехника и информациски технологии во Скопје,... повеќе...

Тринаесет апликации на повикот за формирање бизнис акцелератори за млади

Тринаесет апликации на повикот за формирање бизнис акцелератори за млади

Скопје, 21 август 2018 (МИА) - Пристигнати се 13 апликации на јавниот повик за формирање бизнис акце... повеќе...

Просечната плата во јуни 24.203 денари, забележала раст од 6,1 отсто

Просечната плата во јуни 24.203 денари, забележала раст од 6,1 отсто

Скопје, 21 август 2018 (МИА) - Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во Македонија во ... повеќе...

СКМ во одбрана на Анѓушев - да престане практиката на јавни прозивки и паушални констатации

СКМ во одбрана на Анѓушев - да престане практиката на јавни прозивки и паушални констатации

Скопје, 21 август 2018 (МИА) - Да престане практиката на јавни прозивки на компаниите во политички к... повеќе...

Во Македонија 40 проценти од слободното време се минува пред телевизор

Во Македонија 40 проценти од слободното време се минува пред телевизор

Скопје,   август 2018 (МИА) - Македонскиот граѓанин најголем дел или третина од времето во денот го ... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...