• A-
  • A
  • A+
вторник, 24 април 2018, 

Здравство

Ставриќ: Вакцина - апсолутно „да“, да се врати довербата во здравството

Ставриќ: Вакцина - апсолутно „да“, да се врати довербата во здравството

Скопје, 23 април 2018 (МИА) - Многу малку родители се против вакцина, а многу поголем број се збунет... повеќе...

 
Филипче на неформална средба на министрите за здравство од ЕУ во Софија

Филипче на неформална средба на министрите за здравство од ЕУ во Софија

Скопје, 23 април 2018 (МИА) - Министерот за здравство Венко Филипче престојува во Софија каде што уч... повеќе...

Институтот по белодробни заболувања кај децата Козле одбележа 65 години од основањето

Институтот по белодробни заболувања кај децата Козле одбележа 65 години од основањето

Скопје, 23 април 2018 (МИА) - Институтот по белодробни заболувања кај децата Козле бележи постојан н... повеќе...

Два апарати за ОРЛ доби Институт за белодробни заболувања кај децата Козле

Два апарати за ОРЛ доби Институт за белодробни заболувања кај децата Козле

Скопје, 23 април 2018 (МИА) - Два видеоотоскопи за одделението за оториноларингологија доби ЈЗУ Инст... повеќе...

Чакаровски: Вакцинирањето нема да биде услов за упис во училиштата

Чакаровски: Вакцинирањето нема да биде услов за упис во училиштата

Скопје, 23 април 2018 (МИА) -  Министерството за здравство нема да бара вакцинирањето да биде услов ... повеќе...

Чакаровски: МЗ нема да бара вакцинирањето да биде услов за упис во училиштата

Чакаровски: МЗ нема да бара вакцинирањето да биде услов за упис во училиштата

Скопје, 23 април 2018 (МИА) -  Министерството за здравство нема да бара вакцинирањето да биде услов ... повеќе...

Филипче: Македонија имаше одличен степен на имунизација, но сега веќе не е така

Филипче: Македонија имаше одличен степен на имунизација, но сега веќе не е така

Скопје, 21 април 2018 (МИА) - Со години нашата земја имаше одличен  степен на имунизација, но за жал... повеќе...

Во Градскиот парк одбележување на Европската недела на имунизација

Во Градскиот парк одбележување на Европската недела на имунизација

Скопје, 21 април 2018 (МИА) - Министерството за здравство денеска во Градскиот парк организира забав... повеќе...

Нови вакцини и нови правила за заштита на децата

Нови вакцини и нови правила за заштита на децата

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Со две нови вакцини за пнеумокок и рота вирус се осовременува календар... повеќе...

Нови вакцини, промена на вакциналниот календар и нови правила за заштита на децата

Нови вакцини, промена на вакциналниот календар и нови правила за заштита на децата

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Со две нови вакцини за пнеумокок и рота вирус се осовременува календар... повеќе...

Промоција на Европската недела на имунизација утре во Градски парк

Промоција на Европската недела на имунизација утре во Градски парк

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Европската недела на имунизација под мотото „Заштити спречи, вакцинира... повеќе...

Конститутивна седница на Комитетот за безбедно мајчинство во нов состав

Конститутивна седница на Комитетот за безбедно мајчинство во нов состав

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Во Министерството за здравство, денеска, се одржа конститутивна седниц... повеќе...

Производителите на пролетна зелка бараат да се откупува за 10 денари килограм

Производителите на пролетна зелка бараат да се откупува за 10 денари килограм

Струмица, 19 април 2018 (МИА) - Производители на пролетна зелка во селото Сарај, Струмичко, со мирен... повеќе...

Јовановска: На Гинекологија не умираат доносени, туку предвремено родени бебиња

Јовановска: На Гинекологија не умираат доносени, туку предвремено родени бебиња

Скопје, 18 април 2018 (МИА) - Клиниката за гинекологија тврди дека нема смртност на доносени деца, т... повеќе...

МЗ: Институтот за трансфузиологија располага со доволно количества фактори за коагулација

МЗ: Институтот за трансфузиологија располага со доволно количества фактори за коагулација

Скопје, 17 април 2018 (МИА) - Министерството за здравство денеска соопшти дека Институтот за трансфу... повеќе...

Министерството за здравство го осуди инцидентот во Општата болница Кочани

Министерството за здравство го осуди инцидентот во Општата болница Кочани

Скопје, 17 април 2018 (МИА) - Министерство за здравство денеска преку соопштение изрази најостра осу... повеќе...

Лекарската комора го осуди нападот на докторот во Општа болница Кочани

Лекарската комора го осуди нападот на докторот во Општа болница Кочани

17 април 2018 Лекарската комора на Македонија најостро го осудува вчерашниот инцидент во Општа болн... повеќе...

Мозаик

Кејт и Вилијам добија син

Кејт, војвотката од Кембриџ, денеска се породи со ...

Џи-Кју ја стави Библијата на листа на „најпреценети книги во светот“

Списанието за машка мода Џи-Кју објави „Листа на н...

Обдукциите не отркиле ништо сомнително околу смртта на ди-џеј Авичи

Обдукциите над телото на шведскиот ди-џеј Тим Берг...

Кејт Мидлтон се пораѓа по трет пат

Сопругата на британскиот принц Вилијам, војвотката...