Здравство

Филипче: Ќе воведеме мобилни тимови по теркот на модерното европско здравство

Филипче: Ќе воведеме мобилни тимови по теркот на модерното европско здравство

Гевгелија, 25 септември 2018 (МИА) - Министерот за здравство Венко Филипче денеска оствари посета на... повеќе...

 
Две нови возила за интерклинички транспорт на пациенти во комплексот клиники „Мајка Тереза“

Две нови возила за интерклинички транспорт на пациенти во комплексот клиники „Мајка Тереза“

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Две нови специјално модулирани возила, соодветно опремени и климат... повеќе...

Во штипската болница хоспитализирано уште едно лице со симптоми на труење од виничката сендвичара

Во штипската болница хоспитализирано уште едно лице со симптоми на труење од виничката сендвичара

Штип, 25 септември 2018 (МИА) - Во штипската Клиничка болница на инфективното одделение е хоспитализ... повеќе...

Почна обуката за примена на стандарди за третман на зависници од дрога со поддршка на УНОДЦ

Почна обуката за примена на стандарди за третман на зависници од дрога со поддршка на УНОДЦ

Скопје, 25 септември 2018 (МИА)  - Примена на меѓународни стандарди за третман на зависници од дрога... повеќе...

Три медали за вината на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“ на вински натпревар во Виена

Три медали за вината на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“ на вински натпревар во Виена

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) -  Винарската визба „Тиквеш“ и „Домен Лепово“ се закитија со еден зл... повеќе...

Обуки за намалување на мајчината и новореденечката смртност

Обуки за намалување на мајчината и новореденечката смртност

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - На Универзитетска клиника за гинекологија и акушерство денеска поч... повеќе...

Одбележан Меѓународниот ден на заболените од хронична миелоична леукемија

Одбележан Меѓународниот ден на заболените од хронична миелоична леукемија

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Повеќе лекови што се признати во светот се обезбедени за пациентит... повеќе...

Седум лица од Виница со симптоми на труење хоспитализирани во штипската болница

Седум лица од Виница со симптоми на труење хоспитализирани во штипската болница

Виница, 24 септември 2018 (МИА) - Седум лица од Виница кои се пожалиле на труење со храна се задржан... повеќе...

„Тандем-партнер наставници“ за враќање на здравиот начин на живеење на децата од основното образование

„Тандем-партнер наставници“ за враќање на здравиот начин на живеење на децата од основното образование

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) – Секојдневно децата поминуваат барем неколку часа седејќи пред комп... повеќе...

Струмичкиот кавијар-ајвер се подготвува повеќе од половина век

Струмичкиот кавијар-ајвер се подготвува повеќе од половина век

Струмица, 22 септември 2018 (МИА) - Како што царот на Струмичкиот карневал секоја година објавува де... повеќе...

Директорот на АХВ Атанасов на Конференција на ОИЕ во Тбилиси

Директорот на АХВ Атанасов на Конференција на ОИЕ во Тбилиси

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Разгледување и анализа на ситуацијата со здравствената состојба ка... повеќе...

Отворен одделот за интензивно лекување на Клиниката за неврохирургија

Отворен одделот за интензивно лекување на Клиниката за неврохирургија

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Комплетно е реновиран одделот за интензивна нега на Клиниката за н... повеќе...

Неврохирургија го отвора Одделот за интензивно лекување

Неврохирургија го отвора Одделот за интензивно лекување

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Универзитетската клиника за неврохирургија денеска ќе го отвори Од... повеќе...

МЗ: Во октомври исплата на паричниот надомест за докторите на приватна специјализација

МЗ: Во октомври исплата на паричниот надомест за докторите на приватна специјализација

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Министреството за здравство соопшти дека Управниот одбор на Фондот... повеќе...

„Раст“: Морално е да се издигне свеста за важноста на растот кај децата

„Раст“: Морално е да се издигне свеста за важноста на растот кај децата

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - На денешното одбележување на Светскиот ден за издигнување на свест... повеќе...

Менталните растројства континуирано во пораст

Менталните растројства континуирано во пораст

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Бројот на пациенти со ментални растројства е постојано во пораст. ... повеќе...

Менталните растројства континуирано во пораст, со нова стратегија ќе се воведуваат современи лекови

Менталните растројства континуирано во пораст, со нова стратегија ќе се воведуваат современи лекови

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Бројот на пациенти со ментални растројства е постојано во пораст. ... повеќе...

Мозаик

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...

Со масло за јадење бркале зли духови од музеј

Суд во Атина осуди две бугарски државјанки на чети...

Меган Маркл во живанши-тоалета од 2.510 фунти

На традиционалната средба со припадници на маорска...

Ѕвездата од „Бубалици“ во уште една хумористична хит-серија

Еден од главните актери во комедијата „Бубалици“, ...