Здравство

Ќе се гради нова болница во Струга

Ќе се гради нова болница во Струга

Струга, 17 септември 2018 (МИА) - Се разгледуваат повеќе можности за изградба на нова болница на пер... повеќе...

 
Заврши тридневната Балканската школа за педијатри во Скопје

Заврши тридневната Балканската школа за педијатри во Скопје

Скопје, 15 септември 2018 (МИА) - Над седумдесет професор и лекари од Македонија, Австрија, Албанија... повеќе...

Мобилен сервис за здравствени и социјални услуги

Мобилен сервис за здравствени и социјални услуги

Скопје, 15 септември 2018 (МИА) – Пред зградата на Општина Кочани денеска министерот за здравство Ве... повеќе...

Се спојуваат кавадаречката Општа болница и Здравствен дом Кавадарци

Се спојуваат кавадаречката Општа болница и Здравствен дом Кавадарци

Кавадарци, 14 септември 2018 (МИА) - Се спојуваат кавадаречката Општа болница и Здравствен дом Кавад... повеќе...

Заводот за нефрологија во Струга одбележа 40-години од првата дијализа

Заводот за нефрологија во Струга одбележа 40-години од првата дијализа

Струга, 14 септември 2018 (МИА) - Заводот за нефрологија во Струга денеска слави јубилеј, 40 години ... повеќе...

Најавена изградба на нов здравствен дом во рамки на Општата болница во Охрид

Најавена изградба на нов здравствен дом во рамки на Општата болница во Охрид

Охрид, 14 септември 2018 (МИА) – Охрид би требало да добие сосема нов здравствен дом, изграден по на... повеќе...

Формирана група за личен раст и развој на луѓето во рамки на гевгелиската општа болница

Формирана група за личен раст и развој на луѓето во рамки на гевгелиската општа болница

Гевгелија, 14 септември 2018 (МИА) - Во рамки на гевгелиската Општа болница веќе неколку месеци рабо... повеќе...

Филипче: Правиме стратегија за развој на здравствениот систем во земјава

Филипче: Правиме стратегија за развој на здравствениот систем во земјава

Прилеп, 13 септември 2018 (МИА) - Разработуваме повеќе модели за да ги решиме проблемите со недостиг... повеќе...

Струшката болница доби донација од браќата Асани

Струшката болница доби донација од браќата Асани

Струга, 13 септември 2018 (МИА) - Струшката општа болница денеска доби донација од околу 1.000 посте... повеќе...

Во велешката болница изведена прва мини инвазивна артроскопија на рамо

Во велешката болница изведена прва мини инвазивна артроскопија на рамо

Велес, 12 септември 2018 (МИА) - Во Општата болница во Велес денеска е изведена првата мини инвазивн... повеќе...

Ракот не е неизлечлив – мотивирачка конференција со излечени деца

Ракот не е неизлечлив – мотивирачка конференција со излечени деца

Струга, 12 септември 2018 (МИА) – Ракот е излечлива болест. По тешката битка, животот продолжува пон... повеќе...

Регионална конференција со деца излекувани од рак

Регионална конференција со деца излекувани од рак

Струга, 11 септември 2018 (МИА) – Четириесеттина деца од земјите од поранешна Југославија кои се изл... повеќе...

Да се спои зелената карта со полисата за автоодговорност пред усогласување на законодавството

Да се спои зелената карта со полисата за автоодговорност пред усогласување на законодавството

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - Македонија треба да ја усогласи законската регулатива со ЕУ-директ... повеќе...

Заев: Тоа што го нуди новиот оддел во „8ми Септември“ наликува на условите во големите медицински центри во Европа

Заев: Тоа што го нуди новиот оддел во „8ми Септември“ наликува на условите во големите медицински центри во Европа

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Тоа што го нуди новиот оддел за трауматологија во ЈЗУ ГОБ  „8ми Сеп... повеќе...

Шест нови апарати за дијализа во Центарот за дијализа „Диамед“ во Гевгелија

Шест нови апарати за дијализа во Центарот за дијализа „Диамед“ во Гевгелија

Гевгелија, 7 септември 2018 (МИА) - Центарот за дијализа „Диамед“ Македонија изврши обнова на опрема... повеќе...

Одбележан светскиот ден на физиотерапевтите

Одбележан светскиот ден на физиотерапевтите

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - На одбележувањето на Светскиот ден на физиотерапевтите, под мотото ... повеќе...

Почнува светскиот конгрес на Интернационалното здружение за прочистување на крвта

Почнува светскиот конгрес на Интернационалното здружение за прочистување на крвта

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Светските достигнувања на техниките на прочистување на крвта ќе бид... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...