• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Здравство

За неполн месец регистрирани 25 заболени од мали сипаници во Дебарско

За неполн месец регистрирани 25 заболени од мали сипаници во Дебарско

Скопје, 6 август 2018 (МИА) - Дваесет и пет заболени од мали сипаници, заклучно со 3 август, се реги... повеќе...

 
Штипската болница бара европски пари за две одделенија

Штипската болница бара европски пари за две одделенија

Штип, 4 август 2018 (МИА) - Штипската Клиничка болница преку проекти од Програмата за меѓугранична с... повеќе...

Надминат проблемот со пациентите на хемодијализа во Дебар

Надминат проблемот со пациентите на хемодијализа во Дебар

Дебар, 3 август 2018 (МИА) - Решен е проблемот со пациентите кои подлежат на хемодијализа во Дебар, ... повеќе...

Зголемен број повици во Брза помош, и мозочни удари

Зголемен број повици во Брза помош, и мозочни удари

Скопје, 3 август 2018 (МИА) - Зголемен број повици во врска со нарушеното здравје на хронично болни,... повеќе...

Во Кривопаланечко собрани 46 единици крв

Во Кривопаланечко собрани 46 единици крв

Крива Паланка, 3 август 2018 (МИА) - Во текот на вчерашниот ден Општинската организација на Црвениот... повеќе...

Заводот во Бања Банско доби специјално возило од турската агенција ТИКА

Заводот во Бања Банско доби специјално возило од турската агенција ТИКА

Струмица, 1 август 2018 (МИА) - Во присуство на министрите за труд и социјална политика Мила Царовск... повеќе...

ФЗОМ: Од 1 септември капитацискиот поен за избраните гинеколози ќе биде 55 денари

ФЗОМ: Од 1 септември капитацискиот поен за избраните гинеколози ќе биде 55 денари

Скопје, 1 август 2018 (МИА) - Фондот за здравствено осигурување на Македонија на последната седница ... повеќе...

Медицинска компликација причина за смртта на родилка во КБ Штип

Медицинска компликација причина за смртта на родилка во КБ Штип

Скопје, 1 август 2018 (МИА) - Завршен е извештајот за случајот со родилката која во јуни почина во К... повеќе...

Филипче: Сто вработувања во ЗД Скопје, недостига кадар во ИМП и во амбулантите

Филипче: Сто вработувања во ЗД Скопје, недостига кадар во ИМП и во амбулантите

Скопје, 1 август 2018 (МИА) - Побаравме 100 вработувања во ЈУ Здравствен дом Скопје, таа одлука поми... повеќе...

Се спојуваат здравствени домови и болници за полесно работење и услуги

Се спојуваат здравствени домови и болници за полесно работење и услуги

Скопје, 1 август 2018 (МИА) - Имплементираме план за рационализација и спојување на здравствените до... повеќе...

Детската болница Козле со нова опрема и сертификат за акредитација

Детската болница Козле со нова опрема и сертификат за акредитација

Скопје, 1 август 2018 (МИА) - Нова софистицирана опрема која вклучува и рендген апарат наменет за сн... повеќе...

МЗ спроведува активности по повод Светската недела на доењето

МЗ спроведува активности по повод Светската недела на доењето

Скопје, 1 август 2018 (МИА) - Министерството за здравство во соработка со Клиниката за детски болест... повеќе...

Доењето основа за доживотно добро здравје на бебињата и мајките

Доењето основа за доживотно добро здравје на бебињата и мајките

Скопје, 1 август 2018 (МИА) - „Доењето основа на животот“ е годинешното мото на Светската недела на ... повеќе...

Шведска донација од 300.000 евра за прилепската болница

Шведска донација од 300.000 евра за прилепската болница

Прилеп, 31 јули 2018 (МИА) - Прилепската градска болница „Борка Талески“ доби донација во вредност о... повеќе...

Крводарителска акција во Дебар, собрани 33 крвни единици

Крводарителска акција во Дебар, собрани 33 крвни единици

Дебар, 30 јули 2018 (МИА) - Општинската организација на Црвениот крст во Дебар, во соработка со Инст... повеќе...

Апаратот за мамографија во Штипската клиничка болница повеќе од една година не работи

Апаратот за мамографија во Штипската клиничка болница повеќе од една година не работи

Штип, 30 јули 2018 (МИА) - Во Клиничката болница во Штип повеќе од една година не работи апаратот за... повеќе...

ДСЗИ: Четирите деца со дијабетес матичните лекари ги воделе согласно медицина базирана на докази

ДСЗИ: Четирите деца со дијабетес матичните лекари ги воделе согласно медицина базирана на докази

Скопје, 30 јули 2018 (МИА) - На четирите деца со дијабетес мелитус тип 1 од кои две од Охрид, и по е... повеќе...