• A-
  • A
  • A+
вторник, 24 април 2018, 

Земјоделство

Николовски: Исплатени 104,7 милиони денари субвенции за грозјето

Николовски: Исплатени 104,7 милиони денари субвенции за грозјето

Скопје, 23 април 2018 (МИА) - Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовск... повеќе...

 
На Палурци уловен крап од 11 килограми

На Палурци уловен крап од 11 килограми

Богданци, 23 април 2018 (МИА) - Спортски риболовци, членови на ЗСР „Костреш“ од Богданци, уловиле кр... повеќе...

Обезбедени 15 милиони евра преку ИПА 2019 за финансирање во секторот земјоделство

Обезбедени 15 милиони евра преку ИПА 2019 за финансирање во секторот земјоделство

Скопје, 23 април 2018 (МИА) - Тековните проекти финансирани од Инструментот за претпристапна помош н... повеќе...

Награда за црвеното вино „Домен Лепово Гранд Куве“ во Љубљана

Награда за црвеното вино „Домен Лепово Гранд Куве“ во Љубљана

Скопје, 23 април 2018 (МИА) - Македонското премум црвено вино „Домен Лепово Гранд Куве“, од бербата ... повеќе...

Форум: Нема земјоделство без големи комбинати и современа механизација

Форум: Нема земјоделство без големи комбинати и современа механизација

Велес, 23 април 2018 (МИА) – Ако не сфатиме дека на државата и требаат големи комбинати, нема да има... повеќе...

„Гринјард“ доаѓа во Македонија, ќе бара извозници на свежо овошје и зеленчук

„Гринјард“ доаѓа во Македонија, ќе бара извозници на свежо овошје и зеленчук

Велес, 23 април 2018 (МИА) - Идната недела во Македонија ќе дојдат претставници на „Гринјард“, компа... повеќе...

Водостоите на реките околу просекот, најниско нивото на Црна Река

Водостоите на реките околу просекот, најниско нивото на Црна Река

Скопје, 23 април 2018 (МИА) - Нема поголеми поместувања на водостоите на реките во однос на изминати... повеќе...

До 15-ти мај рокот за поднесување барања за субвенции за земјоделска површина и по грло добиток

До 15-ти мај рокот за поднесување барања за субвенции за земјоделска површина и по грло добиток

Скопје, 21 април 2018 (МИА) - Министерството за земјоделство и Агенцијата за финансиска поддршка во ... повеќе...

Рурална коалиција: Програма за рурален развој по терк на земјоделците

Рурална коалиција: Програма за рурален развој по терк на земјоделците

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Од 800 земјоделци, 714 не добиваат навреме информации за можностите шт... повеќе...

Николовски: Новите технологии во земјоделството треба да бидат приоритет за секоја држава

Николовски: Новите технологии во земјоделството треба да бидат приоритет за секоја држава

Скопје, 20 април 2018 (МИА) - Воведувањето на нови технологии во земјоделството е приоритет на секој... повеќе...

Поднесување барања за земјоделски субвенции до 15 мај

Поднесување барања за земјоделски субвенции до 15 мај

Куманово, 19 април 2018 (МИА) - Подрачната единица на Министерството за земјоделство во Куманово ги ... повеќе...

МЗШВ: Договорите со Србија нема да го зголемат увозот на брашно во Македонија

МЗШВ: Договорите со Србија нема да го зголемат увозот на брашно во Македонија

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Минатата година увозот на брашно од Србија достигнал 53.000 тони и ови... повеќе...

Николовски: Искористувањето на ИПАРД еден од приоритетите

Николовски: Искористувањето на ИПАРД еден од приоритетите

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Детално го разгледавме Извештајот на ЕК кој се однесува и на нашиот се... повеќе...

Триста компјутери и 18 возила доби МЗШВ од ЕУ

Триста компјутери и 18 возила доби МЗШВ од ЕУ

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Осуманесет возила „дачија“ и 300 компјутери во вкупна вредност од 1,4 ... повеќе...

Николовски: Можно целосно укинување на маркичките за брашното

Николовски: Можно целосно укинување на маркичките за брашното

Скопје, 19 април 2018  (МИА) - Преговорите за увозот на српско брашно е можно да завршат со целосно ... повеќе...

Водостоите на реките повисоки од априлскиот просек

Водостоите на реките повисоки од априлскиот просек

Скопје, 19 април 2018 (МИА) - Водостоите на реките се над априлскиот просек со исклучок на Крива Рек... повеќе...

АПРЗ и „Скопски легури“ организираат конференција за квалитет на почвата

АПРЗ и „Скопски легури“ организираат конференција за квалитет на почвата

Битола, 19 април 2018 (МИА) - Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството (АПРЗ) и комп... повеќе...

Мозаик

Кејт и Вилијам добија син

Кејт, војвотката од Кембриџ, денеска се породи со ...

Џи-Кју ја стави Библијата на листа на „најпреценети книги во светот“

Списанието за машка мода Џи-Кју објави „Листа на н...

Обдукциите не отркиле ништо сомнително околу смртта на ди-џеј Авичи

Обдукциите над телото на шведскиот ди-џеј Тим Берг...

Кејт Мидлтон се пораѓа по трет пат

Сопругата на британскиот принц Вилијам, војвотката...