• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Земјоделство

Силно невреме во Прилеп, оштетени површини со тутун, пиперки и житни култури

Силно невреме во Прилеп, оштетени површини со тутун, пиперки и житни култури

Прилеп, 23 јули 2018 (МИА) - Силното невреме што денеска го зафати Прилеп проследено со пороен дожд ... повеќе...

 
Македонија очекува повлекување на косовската мерка

Македонија очекува повлекување на косовската мерка

Скопје, 23 јули 2018 (МИА) - Македонската Влада прави се за да не воведе контра - мерки за Косово, н... повеќе...

Со камп-приколки од Австрија и Германија по „буковец“ во Македонија

Со камп-приколки од Австрија и Германија по „буковец“ во Македонија

Скопје, 22 јули 2018 (МИА) - Испечатени фотографии на лица од документарен филм....Толку понеле со с... повеќе...

Источниот плански регион очекува 50 милиони денари за рурален развој

Источниот плански регион очекува 50 милиони денари за рурален развој

Кочани, 21  јули 2018 (МИА) - Околу 50 милиони денари од државни и од меѓународни фондови треба да д... повеќе...

Нови 20 милиони денари за агро-секторот

Нови 20 милиони денари за агро-секторот

Скопје, 21 јули 2018 (МИА) - Од денеска до 21 август земјоделците ќе може да аплицираат за добивање ... повеќе...

Заев и Николовски на почеток на изградба на ХС „Конско“

Заев и Николовски на почеток на изградба на ХС „Конско“

Скопје, 21 јули 2018 (МИА) - Во  Гевгелија денеска ќе почне изградба на вештачка акумулација ХС „Кон... повеќе...

Македонија ќе воведе контра мерки доколку Косово не ја повлече одлуката

Македонија ќе воведе контра мерки доколку Косово не ја повлече одлуката

Скопје, 20 јули 2018 (МИА) - Македонија и официјално, со допис до ЦЕФТА, ЕУ и Владата на Косово, поб... повеќе...

Николовски: Се очекуваат повисоки откупни цени на грозјето и поголем извоз на вино

Николовски: Се очекуваат повисоки откупни цени на грозјето и поголем извоз на вино

Скопје, 19 јули 2018 (МИА) - Оваа година се очекуваат повисоки откупни цени на грозјето, пред се, по... повеќе...

Земјоделците во Преспа запознаени со придобивките од здружувањето во задруги

Земјоделците во Преспа запознаени со придобивките од здружувањето во задруги

Ресен, 19 јули 2018 (МИА) - Преспанските земјоделци денеска во Царев Двор беа запознаени со предност... повеќе...

Асоцијацијата на земјоделци се согласува дека производствената цена на пченицата е 9,14 денари за килограм

Асоцијацијата на земјоделци се согласува дека производствената цена на пченицата е 9,14 денари за килограм

Штип, 19 Јули 2018 (МИА) - Асоцијацијата на земјоделци се согласува со пресметките на Минситерството... повеќе...

Филипче: Завршниот извештај за смртта на родилката од Свети Николе го очекуваме идната недела

Филипче: Завршниот извештај за смртта на родилката од Свети Николе го очекуваме идната недела

Штип, 19 ј ули 2018 (МИА) - Се подготвува единствен извештај за причините за смртта на 28-годишната ... повеќе...

Николовски: Просечната производна цена на пченицата годинава е 9,14 денари

Николовски: Просечната производна цена на пченицата годинава е 9,14 денари

Скопје, 19 јули 2018 (МИА) - Просечната производна цена на пченицата годинава е 9,14 денари, а се оч... повеќе...

Николовски очекува Косово да ја повлече одлуката за зголемени царини

Николовски очекува Косово да ја повлече одлуката за зголемени царини

Скопје, 19 јули 2018 (МИА) - Министерот за земјоделство Љупчо Николовски очекува Косово веднаш да ја... повеќе...

Лозарите и винарите денеска ќе преговараат за цената на грозјето

Лозарите и винарите денеска ќе преговараат за цената на грозјето

Кавадарци, 19 јули 2018 (МИА) - Лозарите и винарите денеска ќе преговараат за цената на грозјето. Пр... повеќе...

Информативни средби со земјоделци од Ресен и Охрид

Информативни средби со земјоделци од Ресен и Охрид

Скопје, 19 јули 2018 (МИА) - Македонската развојна фондација за претпријатија организира информативн... повеќе...

МЗШВ: Се анализираат ефектите од времената мерка што ја воведе Косово

МЗШВ: Се анализираат ефектите од времената мерка што ја воведе Косово

Скопје, 18 јули 2018 (МИА) - Министерствата за земјоделство и за економија, како и Царинската управа... повеќе...

Од договорените 27 милиони килограми тутун, неизвесно дали ќе се испорачаат 20

Од договорените 27 милиони килограми тутун, неизвесно дали ќе се испорачаат 20

Скопје, 17 јули 2018 (МИА) - Тутунарите не ја делат оценката со Стопанската комора на Македонија дек... повеќе...

Мозаик

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...

Најбогатиот фудбалер во светот игра за резервите на Лестер

Фудбалот е шанса за огромно мнозинство на човештво...