Земјоделство

Привршува процената на штетите во Прилепско, но и бербата на тутунот

Привршува процената на штетите во Прилепско, но и бербата на тутунот

Прилеп, 1 септември 2018 (МИА) - Прилепската комисија за процена на штети  е при крај со процената н... повеќе...

 
За македонското земјоделство идната година 15 милиони евра од ЕУ (видео)

За македонското земјоделство идната година 15 милиони евра од ЕУ (видео)

Скопје, 1 септември 2018 (МИА) - За 2019 година преку ЕУ договоривме 15 милиони евра поддршка на мак... повеќе...

Кучето Изи ја почна кампањата за бесплатно чипирање на милениците (ДПЛ)

Кучето Изи ја почна кампањата за бесплатно чипирање на милениците (ДПЛ)

Скопје, 1 септември 2018 (МИА) - Тригодишното улично куче Изи, вдомено во Скопје, прво доби бесплате... повеќе...

Кучето Изи ја почна кампањата за бесплатно чипирање на милениците

Кучето Изи ја почна кампањата за бесплатно чипирање на милениците

Скопје, 1 септември 2018 (МИА) - Тригодишното улично куче Изи, вдомено во Скопје, прво доби бесплате... повеќе...

„Смоквијада 2018“ во Гевгелија

„Смоквијада 2018“ во Гевгелија

Скопје, 1 септември 2018 (МИА) - Во Гевгелија денеска по 12. пат се одржува традиционалната манифест... повеќе...

Поддршка за земјоделците кои подигнале нови овошни и лозови насади

Поддршка за земјоделците кои подигнале нови овошни и лозови насади

Скопје, 1 септември 2018 (МИА) - Сите земјоделци кои од први јануари до 30 септември годинава ги зго... повеќе...

Почнува бесплатното микрочипирање на милениците

Почнува бесплатното микрочипирање на милениците

Скопје, 1 септември 2018 (МИА) - Директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) Зоран Атана... повеќе...

Поставен камен темелник за системот за наводнување Равен Речица

Поставен камен темелник за системот за наводнување Равен Речица

Тетово 31 август 2018 (МИА) - Почнаа активностите за изградба на новиот водоснабдителен систем Равен... повеќе...

Во Тиквешко недостигаат аргати

Во Тиквешко недостигаат аргати

Кавадарци, 31 август 2018 (МИА) - ​Гроздоберот е во полн ек, а сопствениците на лозови насади во тик... повеќе...

АХВ: Од сабота бесплатно микрочипирање на домашни миленици

АХВ: Од сабота бесплатно микрочипирање на домашни миленици

Скопје, 30 август 2018 (МИА) - Од сабота 1 септември почнува кампањата за бесплатна идентификација и... повеќе...

Лозарите до 25 декември може да аплицираат за дополнителната субвенција за „вранецот“ и „смедеревката“

Лозарите до 25 декември може да аплицираат за дополнителната субвенција за „вранецот“ и „смедеревката“

Скопје, 29 август 2018 (МИА) - Владата на денешната седница ја донесе Одлуката за воведување нова до... повеќе...

Во општините од југоистокот редовно се наводнуваат посевите на над 3.000 хектари

Во општините од југоистокот редовно се наводнуваат посевите на над 3.000 хектари

Гевгелија, 29 август 2018 (МИА) - Наводнувањето на земјоделските посеви на југоистокот од земјава се... повеќе...

Земјоделците од Кумановско аплицирале за системот капка по капка

Земјоделците од Кумановско аплицирале за системот капка по капка

Куманово, 29 август 2018 (МИА) - Десестина земјодлеци од поширокиот кумановски регион аплицирале на ... повеќе...

Отворена современа фабрика за производство на пелети „Еколајф“ во Гиновце

Отворена современа фабрика за производство на пелети „Еколајф“ во Гиновце

Ранковце, 28 август 2018 (МИА) - Денеска официјално е пуштена во употреба фабриката за производство ... повеќе...

Лозарите задоволни од зголемената откупна цена за грозјето

Лозарите задоволни од зголемената откупна цена за грозјето

Кавадарци, 28 август 2018 (МИА) - Задоволство од новопостигнатите цени за килограм грозје од 13 дена... повеќе...

Индов: Мостри ориз од неколку кочански оператори доставени на анализа

Индов: Мостри ориз од неколку кочански оператори доставени на анализа

Скопје, 27 август 2018 (МИА) - Државниот инспекторат за земјоделство денеска доставил на анализа нов... повеќе...

Тутунот годинава ќе има 40 отсто помал род, послаб ќе биде и квалитетот

Тутунот годинава ќе има 40 отсто помал род, послаб ќе биде и квалитетот

Скопје, 27 август 2018 (МИА) - Намален род за 30 - 40 отсто, послаб квалитет и пониска откупна цена,... повеќе...

Мозаик

Олег Сенцов стана почесен граѓанин на Париз

Украинскиот филмски режисер осуден на 20 години за...

Британски математичар тврди дека пронашол решение за проблем стар 160 години

Еден од најистакнатите британски математичари, Мај...

Познатиот професионален убиец на ТВ-екраните стана модна икона

Ѕвездата од новата ТВ-серија „Убиствената Ив“, ист...

Премиерката на Нов Зеланд и нејзиното бебе - хит во ОН

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, која ов...

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...