• A-
  • A
  • A+
сабота, 22 септември 2018, 

Земјоделство

Заев: Зајакнати инспекции за да нема манипулации при откупот на грозјето

Заев: Зајакнати инспекции за да нема манипулации при откупот на грозјето

Кавадарци, 24 август 2018 (МИА) - Зајакнати инспекциски контроли за да не се манипулира со лозарите ... повеќе...

 
Премиерот Заев на средба со лозари од Тиквешијата

Премиерот Заев на средба со лозари од Тиквешијата

Кавадарци, 24 август 2018 (МИА) - Премиерот Зоран Заев и вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓ... повеќе...

Николовски: Создаваме поволни услови за работа на младите земјоделци

Николовски: Создаваме поволни услови за работа на младите земјоделци

Скопје, 24 август 2018 (МИА) - Земјоделството бара сериозен труд и работа и затоа има негативна репу... повеќе...

Лозарите остануваат на барањата за повисоки цени на грозјето

Лозарите остануваат на барањата за повисоки цени на грозјето

Кавадарци, 24 август 2018 (МИА) - Лозарите од Тиквешијата остануваат на барањата за повисоки цени на... повеќе...

Во штипскиот регион фатени двајца ловокрадци

Во штипскиот регион фатени двајца ловокрадци

Штип, 23 август 2018 (МИА) - Ловочуварската служба на ловното здружение „Ловец“ - Штип во рок од три... повеќе...

Лозарите од Тиквешко ќе блокираат патишта поради ниските цени на грозјето

Лозарите од Тиквешко ќе блокираат патишта поради ниските цени на грозјето

Кавадарци, 23 август 2018 (МИА) - Лозарите од Тиквешко кои синоќа се собраа за да разговараат околу ... повеќе...

“Напредни лозари”: Тотално сме разочарани од игнорантскиот однос на винариите

“Напредни лозари”: Тотално сме разочарани од игнорантскиот однос на винариите

Кавадарци, 22 август 2018 (МИА) - Лозари од Кавадарци преку регионалното здружение „Напредни лозари“... повеќе...

Штипски „Исар“ во функциа ќе стави два нови бунари за вода за пиење

Штипски „Исар“ во функциа ќе стави два нови бунари за вода за пиење

Штип, 21 Август 2018 (МИА) -  Штипското комунално претпријатие „Исар“ заврши со двете фази од бушење... повеќе...

Искористени над 12 милиони евра од ИПАРД 2 Програмата (видео)

Искористени над 12 милиони евра од ИПАРД 2 Програмата (видео)

Штип, 21 август 2018 (МИА) - Штипската фирма „Еуро Лозар“ во село Лакавица е позитивен пример за иск... повеќе...

Николовски: Проблемот со откупот на сливите е наметнат и политички инструиран (видео)

Николовски: Проблемот со откупот на сливите е наметнат и политички инструиран (видео)

Штип, 21 август 2018 (МИА) - Проблемот со откупот на сливите е наметнат и е резултат на неконзистент... повеќе...

Откупот на сливите минимален, ефект од субвенциите нема да има, велат производителите

Откупот на сливите минимален, ефект од субвенциите нема да има, велат производителите

Скопје, 21 август 2018 (МИА) - Залудни ќе бидат трите денари субвенција за сливите ако нема откуп и ... повеќе...

Инспекторатот за земјоделство ја презема контролата за генетски модифицираниот ориз

Инспекторатот за земјоделство ја презема контролата за генетски модифицираниот ориз

Скопје, 21 август 2018 (МИА) - Државниот инспекторат за земјоделство од денеска треба да ја преземе ... повеќе...

Наскоро конкурс за избор на нов концесионер на Охридско Езеро

Наскоро конкурс за избор на нов концесионер на Охридско Езеро

Охрид, 21 август 2018 (МИА) - Во владина процедура е постапката за објавување конкурс за избор на но... повеќе...

МЗШВ: Годинава се очекуваат повисоки цени и откуп на целото грозје

МЗШВ: Годинава се очекуваат повисоки цени и откуп на целото грозје

Скопје, 20 август 2018 (МИА) - Повисоки цени и откуп на целото грозје се очекува годинава поради зго... повеќе...

Два денара поддршка за стабилизирање на откупот на сливи

Два денара поддршка за стабилизирање на откупот на сливи

Скопје, 20 август 2018 (МИА) - По два денара поддршка за килограм сливи ќе добијат регистрираните от... повеќе...

Овоштарите од Делчевско повторно на протест

Овоштарите од Делчевско повторно на протест

Скопје, 20 август 2018 (МИА) - Делчевските овоштари по вчерашната средба со претставници на Минист... повеќе...

Веледрогериите бесплатно ќе ги добиваат одобренијата за анестетици за домашни миленици

Веледрогериите бесплатно ќе ги добиваат одобренијата за анестетици за домашни миленици

Скопје, 20 август 2018 (МИА) - Постапката за одобрување и ставање во промет на ветеринарните лекови ... повеќе...