Земјоделство

Овоштарите од Делчевско повторно на протест

Овоштарите од Делчевско повторно на протест

Скопје, 20 август 2018 (МИА) - Делчевските овоштари по вчерашната средба со претставници на Минист... повеќе...

 
Веледрогериите бесплатно ќе ги добиваат одобренијата за анестетици за домашни миленици

Веледрогериите бесплатно ќе ги добиваат одобренијата за анестетици за домашни миленици

Скопје, 20 август 2018 (МИА) - Постапката за одобрување и ставање во промет на ветеринарните лекови ... повеќе...

АХВ дошла до список од 30 производители на генетски модифициран ориз

АХВ дошла до список од 30 производители на генетски модифициран ориз

Скопје, 20 август 2018 (МИА)  - По добиен список од 30 можни производители на генетски модифициран о... повеќе...

Демант од МЗШВ на текстови што ги објавија порталите Курир и Инфомакс

Демант од МЗШВ на текстови што ги објавија порталите Курир и Инфомакс

Скопје, 20 август 2018 Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски најо... повеќе...

Овоштарите од Делчевско утре на протест поради проблемот со откупот на сливите

Овоштарите од Делчевско утре на протест поради проблемот со откупот на сливите

Делчево, 19 август 2018 (МИА) - Делчевските производители на модра слива откако, како што велат, не ... повеќе...

МЗШВ: Дополнителни два денара субвенција за колограм и за преработувачите и за трговците на сливи

МЗШВ: Дополнителни два денара субвенција за колограм и за преработувачите и за трговците на сливи

Скопје, 18 август 2018 (МИА) - Дополнителна субвенција од два денара за килограм за правни лица отку... повеќе...

Оризот во Кочанско одлично напредува, есенва се очекуваат добри приноси

Оризот во Кочанско одлично напредува, есенва се очекуваат добри приноси

Кочани, 18, август 2018 (МИА) - Поволните временски услови и доволните количини вода за наводнување ... повеќе...

Радовишките производители на сливи бараат по пет денари обештетување од државата

Радовишките производители на сливи бараат по пет денари обештетување од државата

Радовиш, 18 август 2018 (МИА) - Производителите на сливи од Радовишко денеска со едночасовна блокада... повеќе...

Укинување на руската блокада по фитосанитарната истрага во Македонија

Укинување на руската блокада по фитосанитарната истрага во Македонија

Скопје, 17 август 2018 (МИА) - Русија ќе го укине временото ограничување за извоз на коскесто овошје... повеќе...

МЗШВ: Фактите околу сообраќајната несреќа ги побиваат лагите на ВМРО ДПМНЕ

МЗШВ: Фактите околу сообраќајната несреќа ги побиваат лагите на ВМРО ДПМНЕ

Скопје, 17 август 2018   Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство најостро ги дем... повеќе...

Старо Нагоричане и Рурална коалција потпишаа Меморандум за соработка

Старо Нагоричане и Рурална коалција потпишаа Меморандум за соработка

Старо Нагоричане, 17 август 2018 (МИА) - Градоначалничката на општина Старо Нагоричане Жаклина Јован... повеќе...

Државниот инспекторат за земјоделство кај Калишта одзел 73 рибарски мрежи и 33 кг охридска белвица

Државниот инспекторат за земјоделство кај Калишта одзел 73 рибарски мрежи и 33 кг охридска белвица

Скопје, 17 август 2018 (МИА) - Државниот инспекторат за земјоделство (ДИЗ) одзеде 73 рибарски мрежи ... повеќе...

Поддршка за чистење на одводните канали и речните корита преку Програмата за рурален развој

Поддршка за чистење на одводните канали и речните корита преку Програмата за рурален развој

Куманово, 16 август 2018 (МИА) - Екипите на Водостопанство „Кумановско-липковско поле“ го чистат одв... повеќе...

Земјоделскиот институт бара да се испита дали ГМО оризот е произведен во Кочани

Земјоделскиот институт бара да се испита дали ГМО оризот е произведен во Кочани

Кочани, 16 август 2018 (МИА) - Земјоделскиот институт од Скопје бара целосно испитување на случајот ... повеќе...

Глобочица порибена со пастрмка и крап

Глобочица порибена со пастрмка и крап

Струга, 15 август 2018 (МИА) - Акумулацијата „Глобочица“ денеска беше порибена со 8.000 единки подмл... повеќе...

Николовски: Се прават максимални напори за извоз на праските во други земји

Николовски: Се прават максимални напори за извоз на праските во други земји

Струга, 15 август 2018 (МИА) - Владата работи на тоа да нема штети од забраната за увоз на македонск... повеќе...

Намалени откупот и продажбата на земјоделски производи

Намалени откупот и продажбата на земјоделски производи

Скопје, 15 август 208 (МИА) - За 4,4 отсто се намалени откупот и продажбата на земјоделските произво... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...