• A-
  • A
  • A+
петок, 25 мај 2018, 

Енергетика

АД ЕЛЕМ продаде нови вишоци електрична енергија за 1.235.808 евра

 АД ЕЛЕМ продаде нови вишоци електрична енергија за 1.235.808 евра

Скопје, 23 мај 2018 (МИА) - АД Електрани на Македонија соопшти дека во текот на вчерашниот ден прода... повеќе...

 
Анѓушев: Владата ќе направи напори за заем на „Југохром“ за филтри на печките

Анѓушев: Владата ќе направи напори за заем на „Југохром“ за филтри на печките

Скопје, 22 мај 2018 (МИА) - Владата преку инструменти на Македонската банка за поддршка на развојот,... повеќе...

Ремонт на блоковите во РЕК Битола

Ремонт на блоковите во РЕК Битола

Битола, 22 мај 2018 (МИА) – АД ЕЛЕМ подготвено ќе ја дочека новата грејна сезона затоа што навреме п... повеќе...

Утре без струја корисници во Лисиче и Драчево

Утре без струја корисници во Лисиче и Драчево

Скопје, 22 мај 2018 (МИА) - Во Скопје без струја утре од осум до девет часот ќе бидат корисниците од... повеќе...

Отфрлен предлогот за стечај на Производство на топлина Балкан енерџи

Отфрлен предлогот за стечај на Производство на топлина Балкан енерџи

Скопје, 18 мај 2018 (МИА) - Основниот суд Скопје 2 донесе решение со кое ја прекина постапката за от... повеќе...

ЕЛЕМ ќе продава вишоци електрична енергија

ЕЛЕМ ќе продава вишоци електрична енергија

Скопје, 17 мај 2018 (МИА) - АД ЕЛЕМ објавува продажба на вишоци на електрична енергија за јуни годин... повеќе...

Усвоен амандман на Законот за енергетика за дополнителна заштита на потрошувачите и подобрување на услугите

Усвоен амандман на Законот за енергетика за дополнителна заштита на потрошувачите и подобрување на услугите

Скопје, 14 мај 2018 (МИА) - Поголема заштита на потрошувачите и корисниците на системите за пренос и... повеќе...

Повисоки цени на горивата

Повисоки цени на горивата

Скопје, 14 мај 2018 (МИА) - Малопродажните цени на горивата од утре се зголемуваат од еден до два де... повеќе...

Гостивар до 17 часот без струја, ЕВН врши реконструкција на мрежата

Гостивар до 17 часот без струја, ЕВН врши реконструкција на мрежата

Гостивар, 14 мај 2018 (МИА) - Гостивар и неколку околни населби денеска  се без напојување со електр... повеќе...

БЕГ и во наредната сезона ќе дистрибуира топлинска енергија во Скопје

БЕГ и во наредната сезона ќе дистрибуира топлинска енергија во Скопје

Скопје, 8 мај 2018 (МИА) - Балкан енерџи груп (БЕГ) е во стабилна состојба. Нема промена во сопствен... повеќе...

До 21 мај подонесување барања за субвенции за печки на пелети

До 21 мај подонесување барања за субвенции за печки на пелети

Скопје, 7 мај 2018 (МИА) - Град Скопје потсетува дека е во тек јавниот повик за надоместување на дел... повеќе...

За новиот закон за енергетика најмногу забалешки за надлежностите и независноста на РКЕ

За новиот закон за енергетика најмногу забалешки за надлежностите и независноста на РКЕ

Скопје, 4 мај 2018 (МИА) -  Предлог-законот за енергетика  ги нуди сите неопходни инструменти за гра... повеќе...

ЕЛЕМ продаде вишоци електрична енергија за 3.874.598 евра

ЕЛЕМ продаде вишоци електрична енергија за 3.874.598 евра

Скопје, 4 мај 2018 (МИА) - АД ЕЛЕМ во текот на вчерашниот ден продаде вишоци електрична енергија во ... повеќе...

ЕЛЕМ: Се уште нема решение за промена на фасадата на зградата на ЕЛЕМ и ЕВН

ЕЛЕМ: Се уште нема решение за промена на фасадата на зградата на ЕЛЕМ и ЕВН

Скопје, 3 мај 2018 (МИА) - Се уште се бара начинот да се дојде до решение за поставување на новата ф... повеќе...

ЕЛЕМ: „СВ Инвест“ никогаш не била ангажирана како подизведувач за транспорт на јаглен во РЕК Битола

ЕЛЕМ: „СВ Инвест“ никогаш не била ангажирана како подизведувач за транспорт на јаглен во РЕК Битола

Скопје, 30 април 2018 (МИА) - Фирмата „СВ Инвест“ - Битола никогаш не била ангажирана како подизведу... повеќе...

Палитов: Институциите да извршат детален увид во работењето на Кунико и во целата стечајна постапка во Фени

Палитов: Институциите да извршат детален увид во работењето на Кунико и во целата стечајна постапка во Фени

Кавадарци, 30 април 2018 (МИА) - Претседателот на Синдикатот во „Фени индустри” Ѓоре Палитов попладн... повеќе...

Бензините и дизелот поскапуваат за два денара

Бензините и дизелот поскапуваат за два денара

Скопје, 30 април 2018 (МИА) -  Од ноќеска на полноќ малопродажните цени на бензините Еуросупер 95 и ... повеќе...