• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Енергетика

Со британски грант до нова стратегија за енергетика

Со британски грант до нова стратегија за енергетика

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Со британски грант од околу 780.000 фунти Македонија ќе изработува... повеќе...

 
Гасоводот низ Водно за експертите на вистинско место, за НВО одземање на белите дробови на Скопје

Гасоводот низ Водно за експертите на вистинско место, за НВО одземање на белите дробови на Скопје

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Изградбата на магистралниот гасовод од Скопје кон Гостивар со крак... повеќе...

Апелацискиот суд го потврди планот за реорганизација на ТЕ-ТО

Апелацискиот суд го потврди планот за реорганизација на ТЕ-ТО

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Апелацискиот суд во Скопје го потврди планот за реорганизација на ... повеќе...

Владата ќе објави тендер за универзален снабдувач со струја за домаќинствата (видео)

Владата ќе објави тендер за универзален снабдувач со струја за домаќинствата (видео)

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) – Тендер за избор на универзален снабдувач со електрична енергија за... повеќе...

Горивата поскапуваат од половина до 1,5 денар

Горивата поскапуваат од половина до 1,5 денар

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Горивата од ноќеска на полноќ поскапуваат од половина до денар и п... повеќе...

Денеска нова цена на горивата

Денеска нова цена на горивата

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Регулаторната комисија за енергетика на денешната седница треба да... повеќе...

Во Скопјe зголемен интересот за бесплатно приклучување на парно греење

Во Скопјe зголемен интересот за бесплатно приклучување на парно греење

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Кај скопјани има се поголем интерес за бесплатно приклучување кон ... повеќе...

ЕЛЕМ продаде вишоци електрична енергија за 6,56 милиони евра

ЕЛЕМ продаде вишоци електрична енергија за 6,56 милиони евра

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - АД „Електрани на Македонија“ во петокот на аукција продаде 99.400 ... повеќе...

Планирано исклучување на Блок 1 во РЕК Битола

Планирано исклучување на Блок 1 во РЕК Битола

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Во текот на денот ќе се изврши планирано исклучување на Блок 1 пор... повеќе...

Блок 2 на РЕК Битола ставен во функција по редовниот ремонт

Блок 2 на РЕК Битола ставен во функција по редовниот ремонт

Скопје, 10 септември 2018 (МИА) - Блок 2 на Термоелектраната „Битола” денеска повторно е ставен во ф... повеќе...

Продолжува проектот за дуално образование „20-20-20“ на ЕВН Македонија

Продолжува проектот за дуално образование „20-20-20“ на ЕВН Македонија

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) – За над 20 ученици од втората генерација во специјализираната ЕВН па... повеќе...

Горивата поскапуваат од еден до 1,5 денар

Горивата поскапуваат од еден до 1,5 денар

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) - Малопродажната цена на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се ... повеќе...

Бектеши предлага зголемување на тарифите за концесионерите на рудниците

Бектеши предлага зголемување на тарифите за концесионерите на рудниците

Скопје, 31 август 2018 (МИА) – Министерството за економија предлага да се зголемат тарифите што треб... повеќе...

РКЕ ќе одржи две подготвителни седници

РКЕ ќе одржи две подготвителни седници

Скопје, 30 август 2018 (МИА) - Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) денеска ќе одржи две подго... повеќе...

ЕВН ќе биде надлежна за приклучување нови корисници и по либерализацијата на пазарот на струја

ЕВН ќе биде надлежна за приклучување нови корисници и по либерализацијата на пазарот на струја

Скопје, 29 август 2018 (МИА) - ЕВН електродистрибуција и по целосната либерализација на пазарот на е... повеќе...

Анѓушев: Работиме да обезбедиме одржлива иднина на РЕК Битола (видео)

Анѓушев: Работиме да обезбедиме одржлива иднина на РЕК Битола (видео)

Битола, 29 август 2018 (МИА) - Посветено работиме да обезбедиме одржлива и предвидлива иднина на ком... повеќе...

Ќе се редефинира категоријата ранливи потрошувачи на електрична енергија

Ќе се редефинира категоријата ранливи потрошувачи на електрична енергија

Скопје, 29 август 2018 (МИА) - Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) во соработка со Владата и ... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...