• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Енергетика

Поскапуваат дизелот и Еуросупер БС-98

Поскапуваат дизелот и Еуросупер БС-98

Скопје, 5 март 2018 (МИА) - Од ноќеска на полноќ цената на ЕУРОСУПЕР БС - 98 и на дизелот се зголему... повеќе...

 
Општина Струмица ќе продолжи да го субвенционира приклучувањето на гасоводниот систем

Општина Струмица ќе продолжи да го субвенционира приклучувањето на гасоводниот систем

Струмица, 28 февруари 2018 (МИА) - Со средства од буџетот на општина Струмица ќе се субвенционира де... повеќе...

Рударите во „Саса“ бараат зголемување на платите согласно профитот на компанијата

Рударите во „Саса“ бараат зголемување на платите согласно профитот на компанијата

Скопје, 24 февруари 2018 (МИА) - Новоформираниот рударски синдикат на САСА од Македонска Каменица, к... повеќе...

Аргументи „за“ и „против“ рудниците

Аргументи „за“ и „против“ рудниците

Скопје, 24 февруари 2018 (МИА) – Во јавноста во последните две-три години е доминантна перцепцијата ... повеќе...

МЕПСО ќе гради 100 километри нови  далекуводи

МЕПСО ќе гради 100 километри нови далекуводи

Скопје, 23 февруари 2018 (МИА) - МЕПСО распиша тендер за изградба на четири нови 110 киловолтни дале... повеќе...

Проектот за ветерни електрани на јавен увид во Богаданци

Проектот за ветерни електрани на јавен увид во Богаданци

Богданци, 23 февруари 2018 (МИА) - Општина Богданци денеска на јавен увид пред граѓаните го изложи Н... повеќе...

Рударството користи помалку штетни материи отколку другите индустрии, уверуваат менаџерите

Рударството користи помалку штетни материи отколку другите индустрии, уверуваат менаџерите

Скопје, 21 февруари 2018 (МИА) - Во рударството има многу повисоки стандарди отколку во кој и да бил... повеќе...

До крајот на февруари, ЕЛЕМ со тендер за купување сопствена механизација

До крајот на февруари, ЕЛЕМ со тендер за купување сопствена механизација

Скопје, 20 февруари 2018 (МИА) - АД ЕЛЕМ денеска соопшти дека во завршна фаза е тендерската документ... повеќе...

Горивата поевтинуваат за 2,5 денари по литар

Горивата поевтинуваат за 2,5 денари по литар

Скопје, 19 февруари 2018 (МИА) - Цената на горивата од ноќeска на полноќ се намалува за 2,5 денари п... повеќе...

Утре без струја корисници во Кисела Вода и Центар

Утре без струја корисници во Кисела Вода и Центар

Скопје, 19 февруари 2018 (МИА) - Утре без струја од 08:30 до 14 часот ќе бидат корисниците  од ул. Д... повеќе...

Анѓушев: Доколку нема јаглен во РЕК Битола се загрозува енергетскиот сектор во Македонија

Анѓушев: Доколку нема јаглен во РЕК Битола се загрозува енергетскиот сектор во Македонија

Скопје, 16 февруари 2018 (МИА) - Компанијата Пелистер е ангажирана да врши ископ на јаглен во РЕК Би... повеќе...

ЕВН Македонија го отвори првиот Инфо центар во ГТЦ во Скопје

ЕВН Македонија го отвори првиот Инфо центар во ГТЦ во Скопје

Скопје, 15 февруари 2018 (МИА) - Корисниците од денеска можат да ги користат услугите на првиот Инфо... повеќе...

ЕВН: Санирани поголемиот дел од дефектите на среднонапонско ниво

ЕВН: Санирани поголемиот дел од дефектите на среднонапонско ниво

Скопје, 15 февруари 2018 (МИА) - ЕВН Македонија соопшти дека поголем дел од настанатите дефекти на с... повеќе...

Екипите на ЕВН ги санираат дефектите во дистрибутивната мрежа

Екипите на ЕВН ги санираат дефектите во дистрибутивната мрежа

Скопје, 14 февруари 2018 (МИА) - Големо невреме проследено со обилни врнежи од дожд и снег предизвик... повеќе...

ЕЛЕМ ветува соработка за поднесените кривични пријави

ЕЛЕМ ветува соработка за поднесените кривични пријави

Скопје, 13 февруари 2018 (МИА) - АД Електрани на Македонија (ЕЛЕМ) соопшти дека се става на располаг... повеќе...

Се бараат начини за поактивно вклучување на општините во гасификацијата

Се бараат начини за поактивно вклучување на општините во гасификацијата

Скопје, 9 февруари 2018 (МИА) - Министерството за транспорт и врски заедно со Македонски енергетски ... повеќе...

Поевтинува дизелот, поскапува еуросупер 95

Поевтинува дизелот, поскапува еуросупер 95

Скопје, 5 февруари 2018 (МИА) - Цените на дизел горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден д... повеќе...

Мозаик

Kолумбиjа затвори музеј на Пабло Ескобар

Колумбискиот град Меделин, во соработка со миграци...

Во Лас Вегас се отвора музеј на марихуаната

Музеј на марихуаната денеска ќе биде отворен во „г...

Ким Џонг-ун му подари два тона печурки на својот јужнокорејски колега

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, му подари ...

Брус Гринвуд ќе глуми во продолжението на „Сјаење"

Холивудскиот ветеран Брус Гринвуд ќе има своја уло...

Истражувачите поблиску до конечно лоцирање на бродот на капетан Џејмс Кук

Потрагата по кобното место за „Ендивор“ - бродот н...