• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Енергетика

Одземена лиценцата на „Сан петролеум“ за трговија на големо со сурова нафта и деривати

Одземена лиценцата на „Сан петролеум“ за трговија на големо со сурова нафта и деривати

Скопје, 1 август 2018 (МИА) - Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) денеска донесе одлука за пр... повеќе...

 
До 50 отсто пониска цената за пренос на гас за когеративните електрани

До 50 отсто пониска цената за пренос на гас за когеративните електрани

Скопје, 31 јули 2018 (МИА) - Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) на денешната подготвителна с... повеќе...

РКЕ ќе одлучува за тарифата за водата и за дистрибуцијата на гас

РКЕ ќе одлучува за тарифата за водата и за дистрибуцијата на гас

Скопје, 31 јули 2018 (МИА) - Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) денеска ќе одржи две подготв... повеќе...

Лажни профили со името ЕВН, компанијата ги предупредува граѓаните

Лажни профили со името ЕВН, компанијата ги предупредува граѓаните

Скопје, 30 јули 2018 (МИА) - Компанијата „ЕВН Македонија“ соопшти дека во последно време се појавува... повеќе...

Пониски сметки за парно во Скопје од 1 август

Пониски сметки за парно во Скопје од 1 август

Скопје, 30 јули 2018 (МИА) - Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) на денешната седница одлучи ... повеќе...

Поевтино парно во Скопје од 1 август (ДПЛ)

Поевтино парно во Скопје од 1 август (ДПЛ)

Скопје, 30 јули 2018 (МИА) - Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) на денешната седница одлучи ... повеќе...

Пониски сметки за парно во Скопје од 1 август

Пониски сметки за парно во Скопје од 1 август

Скопје, 30 јули 2018 (МИА) - Регулаторната комисија за енергетика на денешната седница одлучи да ја ... повеќе...

РКЕ ќе објави информација за цените на топлинската енергија

РКЕ ќе објави информација за цените на топлинската енергија

Скопје, 30 јули 2018 (МИА) - Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) за денеска најави информациј... повеќе...

Реџепи: Гасоводот ќе се гради на Водно, но со неколку измени на трасата

Реџепи: Гасоводот ќе се гради на Водно, но со неколку измени на трасата

Скопје, 26 јули 2018 (МИА) - Владата одлучи гасоводната делница Скопје - Тетово - Гостивар, што е пр... повеќе...

Блок 1 на РЕК Битола повторно ставен во функција

Блок 1 на РЕК Битола повторно ставен во функција

Битола, 25 јули 2018 (МИА) - АД ЕЛЕМ, Подружница РЕК Битола ја известува јавноста дека Блокот 1 на Т... повеќе...

Бензините поевтинуваат за денар, дизелот за денар и половина

Бензините поевтинуваат за денар, дизелот за денар и половина

Скопје, 23 јули 2018 (МИА) - Бензините и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ по... повеќе...

МАР: Прво јавна дебата, па измени на Законот за минерални суровини

МАР: Прво јавна дебата, па измени на Законот за минерални суровини

Скопје, 23 јули 2018 (МИА) - Македонската асоцијација на рударство (МАР) повторно апелира да не се н... повеќе...

АД ЕЛЕМ продаде вишоци електрична енергија за 796.080 евра

АД ЕЛЕМ продаде вишоци електрична енергија за 796.080 евра

Скопје, 20 јули 2018 (МИА) - АД ЕЛЕМ продаде 12.000 мегават-часови вишок електрична енергија по прос... повеќе...

Планирано исклучување на Блок 2 во РЕК Битола поради редовен ремонт

Планирано исклучување на Блок 2 во РЕК Битола поради редовен ремонт

Скопје, 17 јули 2018 (МИА) - РЕК Битола во текот на денов ќе изврши планирано исклучување на Блок 2 ... повеќе...

Граѓанските активисти остануваат против градежни активности на Водно за изградба на гасовод

Граѓанските активисти остануваат против градежни активности на Водно за изградба на гасовод

Скопје, 17 јули 2018 (МИА) – Граѓанската иницијатива „Го сакам Водно“ останува на ставот дека е прот... повеќе...

РКЕ ќе одлучува за лиценца за трговија со природен гас на „Макстил“

РКЕ ќе одлучува за лиценца за трговија со природен гас на „Макстил“

Скопје, 13 јули 2018 (МИА) - Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) денеска ќе одржи подготвител... повеќе...

Јосифовски: Геотермалната топлина може да биде и наша енергетска иднина

Јосифовски: Геотермалната топлина може да биде и наша енергетска иднина

Скопје,  12 јули 2018 (МИА) - Македонија според својата геолошка градба на теренот и клима, како и г... повеќе...