• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Енергетика

Анѓушев: Југохром нема да проработи додека не ги задоволи еколошките стандарди

Анѓушев: Југохром нема да проработи додека не ги задоволи еколошките стандарди

Скопје, 11 јули 2018 (МИА) - Не може „Еко Герила“ или која било друга организација да кажува дали не... повеќе...

 
Планирано исклучување на Блок 3 во РЕК Битола

Планирано исклучување на Блок 3 во РЕК Битола

Скопје, 11 јули 2018 (МИА) - РЕК Битола во текот на вечерта ќе изврши планирано исклучување на Блок ... повеќе...

Над 150 деца дел од едукативниот настан „Денот на Тесла“

Над 150 деца дел од едукативниот настан „Денот на Тесла“

Скопје, 10 јули 2018 (МИА) - Над 150 деца денеска беа дел од едукативниот настан што се одржа во изл... повеќе...

ЕВН ќе го одбележи денот на раѓањето на Никола Тесла

ЕВН ќе го одбележи денот на раѓањето на Никола Тесла

Скопје, 10 јули 2018 (МИА) - ЕВН Македонија денеска ќе го одбележи денот на раѓањето на научникот и ... повеќе...

Бензините поскапуваат за денар, дизелот за половина денар

Бензините поскапуваат за денар, дизелот за половина денар

Скопје, 9 јули 2018 (МИА)  - Малопродажната цена на бензините од ноќеска на полноќ се зголемува за д... повеќе...

ЕЛЕМ продаде нови вишоци електрична енергија за 2.079.000 евра

ЕЛЕМ продаде нови вишоци електрична енергија за 2.079.000 евра

Скопје, 6 јули 2018 (МИА) - АД ЕЛЕМ на 4 јули годинава четврти пат на аукција продаде вишоци на елек... повеќе...

ЕЛЕМ продаде нови вишоци електрична енергија за 2.079.000 евра

ЕЛЕМ продаде нови вишоци електрична енергија за 2.079.000 евра

Скопје, 6 јули 2018 (МИА) - АД ЕЛЕМ на 4 јули годинава четврти пат на аукција продаде вишоци на елек... повеќе...

РКЕ ќе разгледува решенија за производители на струја од обновливи извори

РКЕ ќе разгледува решенија за производители на струја од обновливи извори

Скопје, 3 јули 2018 (МИА) - Регулаторната комисија за енергетика денеска на подготвителна седница ќе... повеќе...

Македонија напредува во енергетскиот сектор, оценува Енергетска заедница

Македонија напредува во енергетскиот сектор, оценува Енергетска заедница

Скопје, 29 јуни 2018 (МИА) - Македонија направила голем напредок во имплементацијата на т.н. меки ме... повеќе...

Струјата поевтинува за 0,1 процент (видео)

Струјата поевтинува за 0,1 процент (видео)

Скопје, 29 јуни 2018 (МИА) - Цената на електричната енергија за потрошувачите во Македонија се намал... повеќе...

Струјата поевтинува за 0,1 процент (ДПЛ)

Струјата поевтинува за 0,1 процент (ДПЛ)

Скопје, 29 јуни 2018 (МИА) - Цената на електричната енергија за потрошувачите во Македонија се намал... повеќе...

Струјата поевтинува за 0,1 проценти

Струјата поевтинува за 0,1 проценти

Скопје, 29 јуни 2018 (МИА) - Цената на електричната енергија за потрошувачите во Македонија се намал... повеќе...

РКЕ ќе објави за колку ќе се намали цената на струјата

РКЕ ќе објави за колку ќе се намали цената на струјата

Скопје, 29 јуни 2018 (МИА) - Новата цена на струјата ќе се знае денеска по подготвителната седница н... повеќе...

Се разгледаат опциите дали калориметрите ќе ги плаќаат граѓаните или компанијата снабдувач

Се разгледаат опциите дали калориметрите ќе ги плаќаат граѓаните или компанијата снабдувач

Скопје, 28 јуни 2018 (МИА) - Регулаторната комисија за енергетика ќе ги разгледа опциите дали постав... повеќе...

Минимално поевтинување на струјата, за колку ќе се знае утре

Минимално поевтинување на струјата, за колку ќе се знае утре

Скопје, 28 јуни 2018 (МИА) - Ќе има минимално намалување на цената на струјата, најавуваат од Регула... повеќе...

Минимално поевтинување на струјата, најави Комисијата за енергетика

Минимално поевтинување на струјата, најави Комисијата за енергетика

Скопје, 28 јуни 2018 (МИА) - Ќе има минимално намалување на цената на струјата, најавуваат од Регула... повеќе...

Во април 66,7 проценти од потрошената струја  од домашно производство

Во април 66,7 проценти од потрошената струја од домашно производство

Скопје, 25 јуни 2018 (МИА) - Бруто-домашното производство на електрична енергија во април годинава у... повеќе...