Енергетика

Во април 66,7 проценти од потрошената струја од домашно производство

Во април 66,7 проценти од потрошената струја  од домашно производство

Скопје, 25 јуни 2018 (МИА) - Бруто-домашното производство на електрична енергија во април годинава у... повеќе...

 
Вработени во ТЕ-ТО: Планот за реорганизација шанса за развој на компанијата

Вработени во ТЕ-ТО: Планот за реорганизација шанса за развој на компанијата

Скопје, 25 јуни 2018 (МИА) - Вработени во акционерското друштво „ТЕ-ТО“ од Скопје во пишана изјава д... повеќе...

Бензините поветинуваат за денар, цената на дизелот останува иста

Бензините поветинуваат за денар, цената на дизелот останува иста

Скопје, 25 јуни 2018 (МИА) - Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од п... повеќе...

Анѓушев: Македонија направи огромни чекори во реформите на енергетскиот сектор

Анѓушев: Македонија направи огромни чекори во реформите на енергетскиот сектор

Скопје, 23 јуни 2018 (МИА) - Македонија за една година направи огромни чекори во реформите на енерге... повеќе...

Анѓушев: Македонија направи огромни чекори во реформите на енергетскиот сектор

Анѓушев: Македонија направи огромни чекори во реформите на енергетскиот сектор

Скопје, 23 јуни 2018 (МИА) - Македонија за една година направи огромни чекори во реформите на енерге... повеќе...

Бектеши на Министерскиот форум за одржлива енергија во Виена

Бектеши на Министерскиот форум за одржлива енергија во Виена

Виена, 22 јуни 2018 (МИА) - Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Виена учествуваше на ... повеќе...

БЕГ: Се реализираат сите планирани зафати и подготовки на системот за грејната сезона во Скопје

БЕГ: Се реализираат сите планирани зафати и подготовки на системот за грејната сезона во Скопје

Скопје, 21 јуни 2018 (МИА) - Компаниите во состав на Балкан енерџи груп АД  (БЕГ) се деловни субјект... повеќе...

Миновски: До крајот на летово барање за А-интегрирана еколошка дозвола за РЕК Битола

Миновски: До крајот на летово барање за А-интегрирана еколошка дозвола за РЕК Битола

Скопје, 20 јуни 2018 (МИА) - До крајот на летово АД ЕЛЕМ ќе поднесе барање за добивање А-интегрирана... повеќе...

Без евтина струја нема нови инвестиции – енергетска трибина во Виница

Без евтина струја нема нови инвестиции – енергетска трибина во Виница

Виница, 18 јуни 2018 (МИА) - Домашните компании бараат евтина електрична енергија за да можат да реа... повеќе...

Вонредна седница на Советот на Кичево за ТЕЦ „Осломеј“

Вонредна седница на Советот на Кичево за ТЕЦ „Осломеј“

Кичево, 18 јуни 2018 (МИА) - Претседателот на Советот на општина Кичево Аќиф Медиу денеска свика вон... повеќе...

Владата ќе преговара со Хеленик Петролеум, идната година гасовод кон Грција

Владата ќе преговара со Хеленик Петролеум, идната година гасовод кон Грција

Скопје, 18 јуни 2018 (МИА) - Хеленик Петролеум иницира, а Владата со задоволство ќе прифати средба и... повеќе...

Зголемен прометот во индустријата

Зголемен прометот во индустријата

Скопје, 14 јуни 2018 (МИА) - Вкупниот промет во индустријата во април годинава е зголемен за 10,9 от... повеќе...

ЕЛЕМ: ТЕ Осломеј ќе се исклучи, се вклучува Блок 2 во РЕК Битола

ЕЛЕМ: ТЕ Осломеј ќе се исклучи, се вклучува Блок 2 во РЕК Битола

Скопје, 12 јуни 2018 (МИА) - Термоелектраната Осломеј ќе се исклучи и на нејзино место ќе го вклучи ... повеќе...

Анѓушев: Преку хармонија со локалното население до поголем успех во рударството

Анѓушев: Преку хармонија со локалното население до поголем успех во рударството

Скопје, 12 јуни 2018 (МИА) - Неопходно е повеќе и поинтензивно да работите со локалното население и ... повеќе...

Отстранет дефектот во системот за водено отпепелување во ТЕ Осломеј

Отстранет дефектот во системот за водено отпепелување во ТЕ Осломеј

Скопје, 12 јуни 2018 (МИА) - АД ЕЛЕМ соопшти дека е отстранет дефектот во системот за водено отпепел... повеќе...

Горивата поевтинуваат за 1,5 денари по литар

Горивата поевтинуваат за 1,5 денари по литар

Скопје, 11 јуни 2018 (МИА) - Горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за 1,5 денари по литар, одлу... повеќе...

Меѓународните финансиски институции заинтересирани за изградба на гасоводни мрежи во општините

Меѓународните финансиски институции заинтересирани за изградба на гасоводни мрежи во општините

Струга, 8 јуни 2018 (МИА) – Меѓународните финансиски институции се заинтересирани за финансирање изг... повеќе...