• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Енергетика

Бензините од полноќ со нови повисоки цени

Бензините од полноќ со нови повисоки цени

Скопје, 2 април 2018 (МИА) - Бензините од ноќеска на полноќ поскапуваат од 1,5 до два денари за лита... повеќе...

 
Од следната грејна сезона се очекува исклучените од Топлификација да не плаќаат паушал

Од следната грејна сезона се очекува исклучените од Топлификација да не плаќаат паушал

Скопје, 28 март 2018 (МИА) - Проблемот со исклучените граѓани од „Топлификација“ кои плаќаат паушал ... повеќе...

МТВ, Град Скопје и МЕР во најкус рок да најдат решение за делницата од гасоводот во потегот на Водно

МТВ, Град Скопје и МЕР во најкус рок да најдат решение за делницата од гасоводот во потегот на Водно

Скопје, 27 март 2018 (МИА) - Министерството за транспорт и врски, Град Скопје и МЕР АД Скопје во нај... повеќе...

Преговорите во рудникот „Саса“ не се почнати

Преговорите во рудникот „Саса“ не се почнати

Штип, 27 март 2018 (МИА) - Раководството на рудникот за олово и цинк „Саса“ во Македонска Каменица о... повеќе...

Во јануари 66,8 отсто од потрошената струја од домашни извори

Во јануари 66,8 отсто од потрошената струја од домашни извори

Скопје, 26 март 2018 (МИА) - Македонија во јануари годинава вкупно потрошила 763.508 мегават часови ... повеќе...

ЕЛЕМ објави тендер за купување механизација за РЕК Битола

ЕЛЕМ објави тендер за купување механизација за РЕК Битола

Скопје, 26 март 2018 (МИА) - АД „Електрани на Македонија” денеска објави тендер за купување помошна ... повеќе...

Миновски: ЕЛЕМ оптимално испушта вода преку Црн Дрим

Миновски: ЕЛЕМ оптимално испушта вода преку Црн Дрим

Скопје, 26 март 2018 (МИА) - АД ЕЛЕМ балансира меѓу потребите на граѓаните на Охрид и Струга и жител... повеќе...

ЕЛЕМ: Штетите од невремето во Охрид не можеа да се спречат и со максимален испуст на вода

ЕЛЕМ: Штетите од невремето во Охрид не можеа да се спречат и со максимален испуст на вода

Скопје, 21 март 2018 (МИА)  - Штетите што настанаа од невремето во Охрид не можеле да се спречат и д... повеќе...

Волонтерски ден во Кавадарци, се става нова фасада на зграда во центарот

Волонтерски ден во Кавадарци, се става нова фасада на зграда во центарот

Кавадарци, 20 март 2018 (МИА) -  Во Кавадарци денеска се одржуваат волонтерски активности за изградб... повеќе...

Македонија и Грција ќе работат на зголемување на капацитетите за пренос на струја

Македонија и Грција ќе работат на зголемување на капацитетите за пренос на струја

Скопје, 15 март 2018 (МИА) - Македонскиот електропреносен систем оператор МЕПСО и грчкиот електропре... повеќе...

Протест на жители од охридски села, се жалат на електроснабдувањето во зима

Протест на жители од охридски села, се жалат на електроснабдувањето во зима

Охрид, 14 март 2018 (МИА) –  Жители на охридското село Куратица денеска одржаа протест пред седиштет... повеќе...

ЕЛЕМ: Со контролиран испуст се балансираат нивоата на Охридското Езеро и на Црн Дрим

ЕЛЕМ: Со контролиран испуст се балансираат нивоата на Охридското Езеро и на Црн Дрим

Скопје, 14 март 2018 (МИА) - Хидроелектраните Шпилје и Глобочица, работат со речиси максимален капац... повеќе...

Рудникот „Саса“ покрена судска постапка против МЕСО и нивниот огранок во Македонска Каменица

Рудникот „Саса“ покрена судска постапка против МЕСО и нивниот огранок во Македонска Каменица

Скопје, 12 март 2018 (МИА) - Рудникот „Саса“ денеска соопшти дека е покрената судска постапка против... повеќе...

Гевгелискиот совет даде негативно мислење за уште едно двегодишно истражување на Кожуф

Гевгелискиот совет даде негативно мислење за уште едно двегодишно истражување на Кожуф

Гевгелија, 9 март 2018 (МИА) - Советот на општина Гевгелија на денешната вонредна седница со 19 глас... повеќе...

ЕЛЕМ со зголемено производство го забавува растот на нивото на Охридското езеро

ЕЛЕМ со зголемено производство го забавува растот на нивото на Охридското езеро

Скопје, 8 март 2018 (МИА) - АД ЕЛЕМ вложува максимални напори со зголемување на производство на елек... повеќе...

Нова инвестиција на „Лукоил“ во Македонија, отворена 28. бензиска станица

Нова инвестиција на „Лукоил“ во Македонија, отворена 28. бензиска станица

Скопје, 7 март 2018 (МИА) - Руската нафтена компанија „Лукоил“ денеска отвори бензинска станица во н... повеќе...

Поскапуваат дизелот и Еуросупер БС-98

Поскапуваат дизелот и Еуросупер БС-98

Скопје, 5 март 2018 (МИА) - Од ноќеска на полноќ цената на ЕУРОСУПЕР БС - 98 и на дизелот се зголему... повеќе...