• A-
  • A
  • A+
вторник, 24 април 2018, 

Култура

Светскиот ден на книгата одбележан во Делчево

Светскиот ден на книгата одбележан во Делчево

Делчево, 23 април 2018 (МИА) - Фотографии, оригинални документи и изјави од првиот претседател на Пр... повеќе...

 
„Година на мајмунот“ на Московскиот филмски фестивал

„Година на мајмунот“ на Московскиот филмски фестивал

Скопје, 23 април 2018 (МИА) - Филмот „Година на мајмунот“ по режија и сценарио на Владимир Блажевски... повеќе...

Одбележан Светскиот ден на книгата и авторското право во библиотеката во Струмица

Одбележан Светскиот ден на книгата и авторското право во библиотеката во Струмица

Струмица, 23 април 2018 (МИА) - Библиотеката „Благој Јанков Мучето“ со читање на македонската и свет... повеќе...

Во Ресен доделени награди по повод Светскиот ден на книгата

Во Ресен доделени награди по повод Светскиот ден на книгата

Ресен, 23 април 2018 (МИА) - Јавната општинска установа Дом на култура „Драги Тозија“-Ресен, денеска... повеќе...

Отворен ден на кривопаланечката библиотека „Кочо Рацин“

Отворен ден на кривопаланечката библиотека „Кочо Рацин“

Крива Паланка, 23 април 2018 (МИА) - Со презентација на постојниот книжен фонд, стручни наслови, бел... повеќе...

Светски ден на книгата и авторското право

Светски ден на книгата и авторското право

Скопје, 23 април 2018 (МИА) – Во Народната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ денеск... повеќе...

Уникатно палеонтолошко откритие во близина на неготинско Долни Дисан

Уникатно палеонтолошко откритие во близина на неготинско Долни Дисан

Неготино, 23 април 2018 (МИА) - Уникатно палеонтолошко откритие во близина на неготинско Долни Дисан... повеќе...

Во кумановската библиотека се одбележува Светскиот ден на книгата

Во кумановската библиотека се одбележува Светскиот ден на книгата

Куманово, 23 април 2017 (МИА) - Во кумановската библиотека „Тане Георгиевски“ денеска беше одбележан... повеќе...

Делчевски играорци на Меѓународен фестивал во Турција

Делчевски играорци на Меѓународен фестивал во Турција

Делчево, 23 април 2018 (МИА) - Фолклорната група од НУЦК „Никола Јонков Вапцаров“ од Делчево учеству... повеќе...

Филмови од македонска продкција вечерва на Скопје филм фестивал

Филмови од македонска продкција вечерва на Скопје филм фестивал

Скопје, 23 април 2018 (МИА) - Филмови од македонска продукција вечер од 19 часот ќе може да се видат... повеќе...

Претставата „Тишина,на турнеја сме!“ го затвора „Танц фест 2018“

Претставата „Тишина,на турнеја сме!“ го затвора „Танц фест 2018“

Скопје, 23 април 2018 (МИА) - Со претставата „Тишина, на турнеја сме!“ во изведба на светски реномир... повеќе...

Одбележување на Светскиот ден на книгата и авторското право

Одбележување на Светскиот ден на книгата и авторското право

Скопје, 23 април 2018 (МИА) - Светскиот ден на книгата и авторското право по УНЕСКО ќе се одбележи д... повеќе...

Скопска премиера на „Види ја ти неа“

Скопска премиера на „Види ја ти неа“

Скопје, 23 април 2018 (МИА) - Скопската публика ќе има можност вечер во рамки на 21. Скопски филмски... повеќе...

Филмска работилница „Како се пишува, режира и продуцира прв игран филм“

Филмска работилница „Како се пишува, режира и продуцира прв игран филм“

Скопје, 23 април 2018 (МИА) - Филмска работилница насловена „Како се пишува, режира и продуцира прв ... повеќе...

Археолошки истражувања на рударска населба од железно време во радовишкиот регион

Археолошки истражувања на рударска населба од железно време во радовишкиот регион

Штип 22 Април 2018 (МИА) - Археолози од Штип, Струмица и Скопје  интензивно работат на откривање на ... повеќе...

Целовечерен концерт „Бродвеј во Битола“

Целовечерен концерт „Бродвеј во Битола“

Битола, 22 април 2018 (МИА) - Камерниот оркестар на Битола, кој работи во состав на Центарот за култ... повеќе...

Концерт на Музичка младина во чест на Саша Николовски Ѓумар

Концерт на Музичка младина во чест на Саша Николовски Ѓумар

Скопје, 22 април 2018 (МИА) - Камерниот оркестар на Музичката младина на Македонија вечер од 20 часо... повеќе...

Мозаик

Кејт и Вилијам добија син

Кејт, војвотката од Кембриџ, денеска се породи со ...

Џи-Кју ја стави Библијата на листа на „најпреценети книги во светот“

Списанието за машка мода Џи-Кју објави „Листа на н...

Обдукциите не отркиле ништо сомнително околу смртта на ди-џеј Авичи

Обдукциите над телото на шведскиот ди-џеј Тим Берг...

Кејт Мидлтон се пораѓа по трет пат

Сопругата на британскиот принц Вилијам, војвотката...