Култура

„Европски денови на културното наследство“ од 27 септември до 7 октомври

„Европски денови на културното наследство“ од 27 септември до 7 октомври

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Дваесетина музеи, невладини организации и други институции што се ... повеќе...

 
Обезбедени средства за стручните звања во заштитата на културното наследство

Обезбедени средства за стручните звања во заштитата на културното наследство

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Министерството за култура соопшти дека преку Министерството за фин... повеќе...

„Кармина Бурана“ за отворање на новата сезона на МОБ

„Кармина Бурана“ за отворање на новата сезона на МОБ

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Македонската опера и балет в петок ќе ја почне новата сезона 2018/... повеќе...

Сеќавање за Томе Арсовски и Димитар Солев во НУБ

Сеќавање за Томе Арсовски и Димитар Солев во НУБ

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“-Ск... повеќе...

КУД „Илинден“ од Сруга се врати со трето место на фестивал во Тирана

КУД „Илинден“ од Сруга се врати со трето место на фестивал во Тирана

Струга, 24 септември 2018 (МИА) - Културно уметничкото друштво „Илинден“ од Струга се врати со освое... повеќе...

Заврши 10. Меѓународен театарски фестивал „Св. Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка

Заврши 10. Меѓународен театарски фестивал „Св. Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка

Крива Паланка, 24 септември 2018 (МИА) - Со претставата „Јас веќе не судам, тие ми пресудија мене“ в... повеќе...

Одбележување на кинескиот „Празник на средината на есента“

Одбележување на кинескиот „Празник на средината на есента“

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Во Музејот на современата уметност вечер од 20 часот ќе биде одбел... повеќе...

Мултидисциплинарниот проект „Урбани еха“ на Петровски во Париз

Мултидисциплинарниот проект „Урбани еха“ на Петровски во Париз

Куманово, 24 септември 2018 (МИА) - Уметникот Страхил Петровски во македонската амбасада во Париз на... повеќе...

Две домашни и претстава од Унгарија денеска на МОТ

Две домашни и претстава од Унгарија денеска на МОТ

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Независната театарска група „Артопија“ во рамки на 43. Млад отворе... повеќе...

На ИФФК „Браќа Манаки“-Битола мастер-клас со оскаровецот Роџер Дикинс

На ИФФК „Браќа Манаки“-Битола мастер-клас со оскаровецот Роџер Дикинс

Битола, 24 септември 2018 (МИА) - Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ дене... повеќе...

„Омаж за едно раѓање и едно умирање“ во НУБ

„Омаж за едно раѓање и едно умирање“ во НУБ

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Со манифестацијата „Омаж за едно раѓање и едно умирање“, денеска Н... повеќе...

Кино проекција за најмалите во Македонска Каменица

Кино проекција за најмалите во Македонска Каменица

Македонска Каменица, 23 септември 2018 (МИА) - Во организација на Културно-информативниот центар „Ро... повеќе...

Ревија на автентични носии од Кривопаланечко

Ревија на автентични носии од Кривопаланечко

Крива Паланка, 23 септември 2018 (МИА) – Осумдесетина млади играорки и играорци, членови на културно... повеќе...

Гордана Хаџи Николова Малашев добитник на наградата „Владимир Георгиевски“

Гордана Хаџи Николова Малашев добитник на наградата „Владимир Георгиевски“

Струмица, 23 септември 2018 (МИА) - Авторката Гордана Хаџи Николова Малашев за скулптурата реализира... повеќе...

Претставено меѓународното жири на ИФФК „Браќа Манаки“

Претставено меѓународното жири на ИФФК „Браќа Манаки“

Битола, 23 септември 2018 (МИА) - Кинематограферите од светот кои годинава учествуваат во натпревару... повеќе...

Мастер клас со Клаудија Кардинале на ИФФК „Браќа Манаки“

Мастер клас со Клаудија Кардинале на ИФФК „Браќа Манаки“

Битола, 23 септември 2018 (МИА) - Често одам во кино, ги поддржувам независните филски проекти и мла... повеќе...

На ИФФК „Браќа Манаки“ претставен краткиот филм „Љубовникот“ во режија на Игор Иванов

На ИФФК „Браќа Манаки“ претставен краткиот филм „Љубовникот“ во режија на Игор Иванов

Битола, 23 септември 2018 (МИА) - ИФФК „Браќа Манаки“-Битола го претстави македонскиот краток филм „... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...