• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Култура

Изложба од ликовниот камп „Вангел Коџоман-2018“

Изложба од ликовниот камп „Вангел Коџоман-2018“

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Во Детскиот ликовен центар на библиотека „Другарче“ во Кинотеката ... повеќе...

 
Пијанистката Мимоза Ќека одржа целовечерен солистички концерт во Рим

Пијанистката Мимоза Ќека одржа целовечерен солистички концерт во Рим

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Македонската пијанистката Мимоза Ќека одржа целовечерен солистички... повеќе...

Легендарата Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс пристигнаа во Македонија

Легендарата Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс пристигнаа во Македонија

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) -  Големата италијанска и светска актерка Клаудија Кардинале, како и... повеќе...

Делегација од Управата за заштита на културното наследство на богослужба во манастирот во Матејче

Делегација од Управата за заштита на културното наследство на богослужба во манастирот во Матејче

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Делегација од Управата за заштита на културното наследство, предво... повеќе...

 „Флора VS Фауна“ - изложба на современ накит

„Флора VS Фауна“ - изложба на современ накит

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Групна изложба на современ накит „Флора VS Фауна“ ќе биде поставен... повеќе...

Државниот балет на мраз од Санкт Петербург ќе гостува со „Заспаната убавица“

Државниот балет на мраз од Санкт Петербург ќе гостува со „Заспаната убавица“

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Државниот балет на мраз од Санкт Петербург со претставата „Заспана... повеќе...

Македонскиот „Кросроуд блуз-бенд“ ќе го отвори  22. Блуз и соул фестивал

Македонскиот „Кросроуд блуз-бенд“ ќе го отвори 22. Блуз и соул фестивал

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Со настап на македонскиот блуз-бенд „Кросроуд блуз-бенд“ (Crossroa... повеќе...

Изложба „Сценографии 35“ и две претстави на МОТ

Изложба „Сценографии 35“ и две претстави на МОТ

Скопје, 21 септември 2018 (МИА) - Со две претстави и изложба во Младинскиот културен центар вечер пр... повеќе...

Познати изведувачите и песните за фестивалот „Макфест 2018“

Познати изведувачите и песните за фестивалот „Макфест 2018“

Штип, 20 септември 2018 (МИА) - Покрај подготовките за штипската „Пастрмалијада 2018“, во тек се и ф... повеќе...

Комплексот Маркови кули претендира за Постојаната листа на УНЕСКО

Комплексот Маркови кули претендира за Постојаната листа на УНЕСКО

Прилеп, 20 септември 2018 (МИА) - Марковите кули над Прилеп претендираат од Привремената да бидат ст... повеќе...

Филхармонијата со „Ново утро“  идниот четврток ќе ја почне новата концертна сезона

Филхармонијата со „Ново утро“ идниот четврток ќе ја почне новата концертна сезона

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Свеченото отворање на новата сезона 2018/2019 на Македонската филх... повеќе...

ИФФК „Браќа Манаки“-Битола се подготвува за свеченото отворање

ИФФК „Браќа Манаки“-Битола се подготвува за свеченото отворање

Битола, 20 септември 2018 (МИА) - Триесет и деветото издание на Интернационалниот фестивал на филмск... повеќе...

Заврши меѓународниот фолклорен фестивал „Истибањско здравоживо“

Заврши меѓународниот фолклорен фестивал „Истибањско здравоживо“

Виница, 20. септември 2018 (МИА) - Со завршниот концерт на плоштадот „Ангел Винички“ на кој настапиј... повеќе...

Коста Хаџиантоновски: „Мал битолски Монмартр“ прв влезе во НАТО

Битола, 20 септември 2018 (МИА) - Македонската меѓународна ликовна колонија „Мал битолски Монмартр“ ... повеќе...

Распишан конкурсот за доделување на наградите „8-ми Октомври“, „Почесен граѓанин на Крива Паланка“

Распишан конкурсот за доделување на наградите „8-ми Октомври“, „Почесен граѓанин на Крива Паланка“

Крива Паланка, 20 септември 2018 (МИА) - Општина Крива Паланка го распиша конкурсот за доделување на... повеќе...

Осум дебитантски филмови на „Киненова“, ќе го отвори „Ругање со Христос“

Осум дебитантски филмови на „Киненова“, ќе го отвори „Ругање со Христос“

Скопје, 20 септември 2018 (МИА) - Осум филма се во натпреварувачката селекција на 3. Меѓународен фес... повеќе...

 Спомен соба во чест на Никола Бадев подготвува родното Кавадарци

Спомен соба во чест на Никола Бадев подготвува родното Кавадарци

Кавадарци, 20 септември 2018 (МИА) - Спомен соба посветена на легендата на македонската народна песн... повеќе...