Култура

„Звуци на чаршијата“ по 12. пат

„Звуци на чаршијата“ по 12. пат

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Во старото градско јадро на Скопската чаршија денеска и утре ќе се ... повеќе...

 
Изложба „Филогенеза“ на Александра Петкова Гианели

Изложба „Филогенеза“ на Александра Петкова Гианели

Скопје, 7 септември 2018 (МИА) - Самостојната изложба „Филогенеза“ на Александра Петкова Гианели веч... повеќе...

Ревија на народни носии од Скопскиот регион во Музеј на Македонија

Ревија на народни носии од Скопскиот регион во Музеј на Македонија

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Етно културна манифестација „Ревија на народни носии од Скопскиот р... повеќе...

Отворена 32-та меѓународна ликовна колонија „Св.Јоаким Осоговски“

Отворена 32-та меѓународна ликовна колонија „Св.Јоаким Осоговски“

Крива Паланка, 6 септември 2018 (МИА) – Дванаесет ликовни уметници од шест Европски држави во претст... повеќе...

Изложба „Мотиви од Куманово и Кумановско“

Изложба „Мотиви од Куманово и Кумановско“

Куманово, 6 септември 2018 (МИА) - Изложба насловена „Мотиви од Куманово и Кумановско“ ќе биде отвор... повеќе...

Македонистите размислуваат и за репутацијата на Македонија

Македонистите размислуваат и за репутацијата на Македонија

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) – Македонија во светскиот печат е позната само по спорот за името со ... повеќе...

Општина Битола го објави конкурсот за наградата „4 Ноември“

Општина Битола го објави конкурсот за наградата „4 Ноември“

Битола, 6 септември 2018 (МИА) - Општина Битола го објави конкурсот за доделување на највисоките опш... повеќе...

Промоција на антологија песни посветени на Даница Ручигај

Промоција на антологија песни посветени на Даница Ручигај

Скопје, 6 септември 2018 (МИА) - Во Младинскиот културен центар - Скопје вечер ќе биде одржана книже... повеќе...

Во Гостивар „Шопенова вечер“ со пијанистот Глигор Гелебешев

Во Гостивар „Шопенова вечер“ со пијанистот Глигор Гелебешев

Гостивар, 5 септември 2018 (МИА) - Љубителите на класичната музика во Гостивар вечерва имаа можност ... повеќе...

Почнаа активностите за 12. издание на Пијанечко-малeшевската свадба

Почнаа активностите за 12. издание на Пијанечко-малeшевската свадба

Делчево, 5 септември 2018 (МИА) - Со посета на институции и канење на гостите, членовите на КУД „Гоц... повеќе...

Отворена изложба „Наследството на Мајка Тереза“

Отворена изложба „Наследството на Мајка Тереза“

Скопје, 5 септември 2018 (МИА) - Изложба на фотографии насловена „Наследството на Мајка Тереза“ е от... повеќе...

Шипинкаровски добитник на признанието „Аполон“ во Сремска Митровица

Шипинкаровски добитник на признанието „Аполон“ во Сремска Митровица

Струга, 5 септември 2018 (МИА) - Струшкиот писател Петко Шипинкаровски е добитник на меѓународната н... повеќе...

Изложба на карикатури „Туризам –лето 2018” во Тетово

Изложба на карикатури „Туризам –лето 2018” во Тетово

Тетово, 5 септември 2018 (МИА) - Во пресрет и по повод 8 – ми септември – Денот на независноста на Р... повеќе...

„Здраво млади“ годинава со речиси 5.000 посетители

„Здраво млади“ годинава со речиси 5.000 посетители

Скопје, 5 септември 2018 (МИА) - Годинашното издание на фестивалот на новата музика „Здраво млади 8“... повеќе...

Пијанистот Арда Мустафаоглу освои второ место на натпревар во Турција

Пијанистот Арда Мустафаоглу освои второ место на натпревар во Турција

Скопје, 5 септември 2018 (МИА) - Младиот македонски пијанист Арда Мустафаоглу освои втора награда на... повеќе...

Трибина за носијата од Скопска блатија и Скопска Црна Гора

Трибина за носијата од Скопска блатија и Скопска Црна Гора

Скопје, 5 септември 2018 (МИА) - Трибина „Народната носија од Скопска блатија и Скопска Црна Гора ка... повеќе...

Изложба „Долго патување во ноќта“ на Владимир Бороевиќ

Изложба „Долго патување во ноќта“ на Владимир Бороевиќ

Скопје, 5 септември 2018 (МИА) - Во Музејот на Град Скопје вечер ќе биде отворена изложбата „Долго п... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...