• A-
  • A
  • A+
среда, 26 септември 2018, 

Култура

Во Кичево изложба на керамички изработки

Во Кичево изложба на керамички изработки

Кичево, 25 септември 2018 (МИА) - Изложба од Младинската керамичка работилница вечер ќе биде отворен... повеќе...

 
Ретроспектива на филмови од Бергман по повод 100 години од неговото раѓање

Ретроспектива на филмови од Бергман по повод 100 години од неговото раѓање

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Филмски циклус посветен на 100 години од раѓањето на Ингмар Бергма... повеќе...

Изложба „Изгубениот свет на сефардските Евреи од Западниот Балкан“

Изложба „Изгубениот свет на сефардските Евреи од Западниот Балкан“

Прилеп, 25 септември 2018 (МИА) - Во Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп денеска напладне... повеќе...

„Ајде уште по една за роденденот“ пред струшката публика

„Ајде уште по една за роденденот“ пред струшката публика

Струга, 25 септември 2018 (МИА) - Во Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ вечер премиерно пред ст... повеќе...

Гостување на Битолски театар и две соло-претстави вечер на МОТ

Гостување на Битолски театар и две соло-претстави вечер на МОТ

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Битолскиот театар вечер пред скопската публика од 20 часот во Маке... повеќе...

Промоција на книгата „Везеница“ на Стојан Тарапуза

Промоција на книгата „Везеница“ на Стојан Тарапуза

Скопје, 25 септември 2018 (МИА) - Во мултимедијалниот културен центар „Матица ексклузив“ од Скопје д... повеќе...

„Европски денови на културното наследство“ од 27 септември до 7 октомври

„Европски денови на културното наследство“ од 27 септември до 7 октомври

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Дваесетина музеи, невладини организации и други институции што се ... повеќе...

Обезбедени средства за стручните звања во заштитата на културното наследство

Обезбедени средства за стручните звања во заштитата на културното наследство

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Министерството за култура соопшти дека преку Министерството за фин... повеќе...

„Кармина Бурана“ за отворање на новата сезона на МОБ

„Кармина Бурана“ за отворање на новата сезона на МОБ

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Македонската опера и балет в петок ќе ја почне новата сезона 2018/... повеќе...

Сеќавање за Томе Арсовски и Димитар Солев во НУБ

Сеќавање за Томе Арсовски и Димитар Солев во НУБ

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“-Ск... повеќе...

КУД „Илинден“ од Сруга се врати со трето место на фестивал во Тирана

КУД „Илинден“ од Сруга се врати со трето место на фестивал во Тирана

Струга, 24 септември 2018 (МИА) - Културно уметничкото друштво „Илинден“ од Струга се врати со освое... повеќе...

Заврши 10. Меѓународен театарски фестивал „Св. Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка

Заврши 10. Меѓународен театарски фестивал „Св. Јоаким Осоговски“ во Крива Паланка

Крива Паланка, 24 септември 2018 (МИА) - Со претставата „Јас веќе не судам, тие ми пресудија мене“ в... повеќе...

Одбележување на кинескиот „Празник на средината на есента“

Одбележување на кинескиот „Празник на средината на есента“

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Во Музејот на современата уметност вечер од 20 часот ќе биде одбел... повеќе...

Мултидисциплинарниот проект „Урбани еха“ на Петровски во Париз

Мултидисциплинарниот проект „Урбани еха“ на Петровски во Париз

Куманово, 24 септември 2018 (МИА) - Уметникот Страхил Петровски во македонската амбасада во Париз на... повеќе...

Две домашни и претстава од Унгарија денеска на МОТ

Две домашни и претстава од Унгарија денеска на МОТ

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Независната театарска група „Артопија“ во рамки на 43. Млад отворе... повеќе...

На ИФФК „Браќа Манаки“-Битола мастер-клас со оскаровецот Роџер Дикинс

На ИФФК „Браќа Манаки“-Битола мастер-клас со оскаровецот Роџер Дикинс

Битола, 24 септември 2018 (МИА) - Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“ дене... повеќе...

„Омаж за едно раѓање и едно умирање“ во НУБ

„Омаж за едно раѓање и едно умирање“ во НУБ

Скопје, 24 септември 2018 (МИА) - Со манифестацијата „Омаж за едно раѓање и едно умирање“, денеска Н... повеќе...

Мозаик

Кина ќе ги проучува поларните области на Месечината

Кина има намера до 2030 да испрати апарат кој ќе г...

Казна за непристојните во градскиот превоз

Многумина, поготово момчињата имаат навика во авто...

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...