Култура

Адеми присуствуваше на манифестацијата „Турска поетска вечер Јахја Кемал Бејатли“

Адеми присуствуваше на манифестацијата „Турска поетска вечер Јахја Кемал Бејатли“

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Министерот за култура Асаф Адеми присуствуваше на меѓународната ма... повеќе...

 
„Исцелител“ на Ѓорче Ставрески - македонски кандидат за „Оскар“

„Исцелител“ на Ѓорче Ставрески - македонски кандидат за „Оскар“

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Филмот „Исцелител“ во режија на Ѓорче Ставрески ќе биде национален... повеќе...

Во Велес отворена изложбата на Агрон Салиу „Ризница од вредности и значења“

Во Велес отворена изложбата на Агрон Салиу „Ризница од вредности и значења“

Велес, 19 септември 2019 (МИА) - Во Ликовниот салон во Велес синоќа беше отворена изложбата „Ризници... повеќе...

Изложба „Перуанска Амазонија“ во Археолошки музеј на Македонија

Изложба „Перуанска Амазонија“ во Археолошки музеј на Македонија

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Во Археолошкиот музеј на Македонија вчеравечер беше отворена патув... повеќе...

Во Велес отворена изложбата на Агрон Салиу „Ризница од вредности и значења“

Во Велес отворена изложбата на Агрон Салиу „Ризница од вредности и значења“

Велес, 19 септември 2019 (МИА) - Во Ликовниот салон  во Велес синоќа беше отворена изложбата „Ризниц... повеќе...

„Еден месец на село“ - прва премиера на МНТ во новата сезона

„Еден месец на село“ - прва премиера на МНТ во новата сезона

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - Првата премиера на Македонскиот народен театар во новата сезона ќе... повеќе...

Монографија на НГМ за творештвото на Адем Кастрати

Монографија на НГМ за творештвото на Адем Кастрати

Скопје, 19 септември 2018 (МИА) - По отворањето на ретроспективната  изложба на дела од Адем Кастрат... повеќе...

Караванот на „Истибањско Здравоживо“ вечерва во Македонска Каменица

Караванот на „Истибањско Здравоживо“ вечерва во Македонска Каменица

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Културно-информативниот центар Романса од Македонска Каменица вече... повеќе...

„Крилести одаи“ на Јоана Шишкова промовирана во Крива Паланка

„Крилести одаи“ на Јоана Шишкова промовирана во Крива Паланка

Крива Паланка, 18 септември 2018, (МИА) – Втората поетска збирка на Јоана Шишкова денес беше промови... повеќе...

Поволностите за странски филмски продукции претставени на фестивалот во Олденбург

Поволностите за странски филмски продукции претставени на фестивалот во Олденбург

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) -  Агенцијата за филм на Република Македонија ја претстави македонск... повеќе...

„АСНОМ“ од Пелинце претставен на Форумот на словенски култури во Прага

„АСНОМ“ од Пелинце претставен на Форумот на словенски култури во Прага

Куманово, 18 септември 2018 (МИА) - Претставници од Музејот Куманово присуствуваа на Форумот на слов... повеќе...

Јавен повик на Град Скопје за финансирање проекти од културата за 2019

Јавен повик на Град Скопје за финансирање проекти од културата за 2019

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Град Скопје објави јавен повик за финансирање проекти и активности... повеќе...

Шест концерти на 22. Блуз и соул фестивал

Шест концерти на 22. Блуз и соул фестивал

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Дваесет и вториот „Блуз и соул фестивал“ во организација на Дирекц... повеќе...

Археолошко истражување на Кале кај велешкото село Стари Град

Археолошко истражување на Кале кај велешкото село Стари Град

Велес, 18 септември 2018 (МИА) - На почетокот на септември екипа на Народниот музеј од Велес под рак... повеќе...

Во Крива Паланка изложба на фотографии од Зорица Пуровска-Велевска

Во Крива Паланка изложба на фотографии од Зорица Пуровска-Велевска

Крива Паланка, 18 септември 2018 (МИА) – Во уметничката галерија на Градскиoт музеј во Крива Пал... повеќе...

Изложба за 50 години ликовно творештво на Војко Јаневски

Изложба за 50 години ликовно творештво на Војко Јаневски

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Во Културно-информативниот центар-Скопје вечер ќе биде отворена из... повеќе...

Самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих

Самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловен... повеќе...

Мозаик

„Хет трик“: Фудбалер за само шест недели доби деца од три жени

Напаѓачот на англискиот фудбалски клуб Стоук Сити,...

Доделена „Алтернативната Нобелова награда"

Наградата „Правилно живеење", позната и како „Алте...

Тревога во Бакингемската палата поради приврзок за клучеви

Мажот кој вчера беше уапсен кај Бакингемската пала...

Многу мажи по сексот чувствуваат емотивна празнина

Дури 40 отсто од мажите по сексот чувствуваат емот...

НАСА откри две нови планети

Само пет месеци по поставувањето во земјината орби...