• A-
  • A
  • A+
петок, 21 септември 2018, 

Култура

Награди за прилепскиот театар „Клетници“ на Фестивалот „Ристо Шишков“

Награди за прилепскиот театар „Клетници“ на Фестивалот „Ристо Шишков“

Прилеп, 13 септември 2018 (МИА) - Претставата на прилепскиот театар  „Клетници“ во режија на Мартин ... повеќе...

 
 Чоревски: Наградата е и обврска да бидеш и понатаму уште подобар

Чоревски: Наградата е и обврска да бидеш и понатаму уште подобар

Струмица, 13 септември 2018 (МИА) - Актерот Благоја Чоревски наградата за високо актерско остварувањ... повеќе...

Самостојна изложба на Михаела Јовановска во Софија

Самостојна изложба на Михаела Јовановска во Софија

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Самостојна изложба на Михаела Јовановска насловена  „Златната рипк... повеќе...

Кино на отворено продолжува во Градски летен парк

Кино на отворено продолжува во Градски летен парк

Скопје, 13 септември 2018 (МИА) - Со темната приказна раскажана на забавен начин, еден од најпознати... повеќе...

Наградата „Ристо Шишков“ за Благоја Чоревски

Наградата „Ристо Шишков“ за Благоја Чоревски

Струмица, 12 септември 2018 (МИА) - Наградата за високо актерско остварување на 26. издание на фести... повеќе...

Миле Ѓорѓијоски победник на фестивал на сатира во Шабац

Миле Ѓорѓијоски победник на фестивал на сатира во Шабац

Делчево, 12 септември 2018 (МИА) - Македонскиот сатиричар кој живее и твори во Делчево, Миле Ѓорѓијо... повеќе...

Целовечерен концерт на италијанска, француска и шпанска музика со Павле Камилоски

Целовечерен концерт на италијанска, француска и шпанска музика со Павле Камилоски

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Во Македонска опера и балет на 19-ти овој месец  целовечерен конце... повеќе...

Поети од Македонија и Бугарија заедно читаа поезија

Поети од Македонија и Бугарија заедно читаа поезија

Струмица, 12 септември 2018 (МИА) - Десетина поети од Струмица и Благоевград, Бугарија денеска во ра... повеќе...

Три аудиции за првиот мјузикл за деца во Македонија

Три аудиции за првиот мјузикл за деца во Македонија

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Театарот за деца и младинци го подготовува за првиот македонски мј... повеќе...

На претстојниот ИФФК „Браќа Манаки“ 95 филма во 14 програми

На претстојниот ИФФК „Браќа Манаки“ 95 филма во 14 програми

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Во 14 фестивалски програми ќе бидат прикажани речиси 95 филма на п... повеќе...

Милица Стојанова  е наградена со „Голема ѕвезда“ на ДФПМ

Милица Стојанова е наградена со „Голема ѕвезда“ на ДФПМ

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Филмската и театарска актерка Милица Стојанова е добитник на награ... повеќе...

Скопје ќе се номинира за Европска престолнина на културата во 2028 година (видео)

Скопје ќе се номинира за Европска престолнина на културата во 2028 година (видео)

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Градот Скопје ќе се номинира за титулата Европска престолнина на к... повеќе...

Во Охрид ќе се одржи 4. Меѓународна олимпијада по француски јазик

Во Охрид ќе се одржи 4. Меѓународна олимпијада по француски јазик

Охрид, 12 септември 2018 (МИА) - Средношколци од Македонија, Албанија, Ерменија, Бугарија, Молдавија... повеќе...

Културно-уметнички активности „Есен,Зима,Пролет и Лето“ во Куманово

Културно-уметнички активности „Есен,Зима,Пролет и Лето“ во Куманово

Куманово, 12 септември 2018 (МИА) - Здружението на граѓани „Стартер проект" во соработка со Општина ... повеќе...

„Враќање“ во официјалната конкуренција на Филмскиот фестивал во Олденбург

„Враќање“ во официјалната конкуренција на Филмскиот фестивал во Олденбург

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Mакедонскиот филм „Враќање“ во режија на Кастриот Абдули ќе биде п... повеќе...

„Хотел Југославија“  - патување низ времето и просторот на познатиот хотел

„Хотел Југославија“ - патување низ времето и просторот на познатиот хотел

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Во Кинотеката на Македонија, Центарот за култура „Браќа Миладиновц... повеќе...

Упис за театарска едукација во детското драмско студио „Сцена“

Упис за театарска едукација во детското драмско студио „Сцена“

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - До октомври трае уписот за театарска едукација која Детското млади... повеќе...