• A-
  • A
  • A+
среда, 26 септември 2018, 

Култура

Јавен повик на Град Скопје за финансирање проекти од културата за 2019

Јавен повик на Град Скопје за финансирање проекти од културата за 2019

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Град Скопје објави јавен повик за финансирање проекти и активности... повеќе...

 
Шест концерти на 22. Блуз и соул фестивал

Шест концерти на 22. Блуз и соул фестивал

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Дваесет и вториот „Блуз и соул фестивал“ во организација на Дирекц... повеќе...

Археолошко истражување на Кале кај велешкото село Стари Град

Археолошко истражување на Кале кај велешкото село Стари Град

Велес, 18 септември 2018 (МИА) - На почетокот на септември екипа на Народниот музеј од Велес под рак... повеќе...

Во Крива Паланка изложба на фотографии од Зорица Пуровска-Велевска

Во Крива Паланка изложба на фотографии од Зорица Пуровска-Велевска

Крива Паланка, 18 септември 2018 (МИА) – Во уметничката галерија на Градскиoт музеј во Крива Пал... повеќе...

Изложба за 50 години ликовно творештво на Војко Јаневски

Изложба за 50 години ликовно творештво на Војко Јаневски

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Во Културно-информативниот центар-Скопје вечер ќе биде отворена из... повеќе...

Самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих

Самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих

Скопје, 18 септември 2018 (МИА) - Самостојна изложба на хрватскиот уметник Владимир Фрелих, насловен... повеќе...

Македонскиот стрип претставен на 12.  Новосадски стрип-викенд

Македонскиот стрип претставен на 12. Новосадски стрип-викенд

Велес, 17 септември 2018 (МИА) - Стрип-центарот на Македонија (СЦМ) со седиште во Велес изминатиот в... повеќе...

Пет награди за „Тоби“ на Театарот за деца и младинци на фестивал во Подгорица

Пет награди за „Тоби“ на Театарот за деца и младинци на фестивал во Подгорица

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Претставата „Тоби“ на Театарот за деца и младинци освои пет наград... повеќе...

„Случај за неискусниот џелат“ ќе ја отвори филмската програма за бунтовната ’68

„Случај за неискусниот џелат“ ќе ја отвори филмската програма за бунтовната ’68

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Од денеска до 21 септември во Кинотеката на Македонија ќе бидат пр... повеќе...

Богата понуда на 10. Интернационален театарски фестивал „Св.Јоаким Осоговски“

Богата понуда на 10. Интернационален театарски фестивал „Св.Јоаким Осоговски“

Крива Паланка, 17 септември 2018 (МИА) – Актерската екипа од Општински народен театар „Невена Кокано... повеќе...

Етно групата „Љубојна“ настапи на меѓународниот фестивал „Медитерански култури“ во Португалија

Етно групата „Љубојна“ настапи на меѓународниот фестивал „Медитерански култури“ во Португалија

Битола, 17 септември 2018 (МИА) - Македонската етно група „Љубојна“ успешно настапи на меѓународниот... повеќе...

Промоција на книгата „Липите кај Сарај куќа“ од Дочовска Павловска

Промоција на книгата „Липите кај Сарај куќа“ од Дочовска Павловска

Скопје, 17 септември 2018 (МИА) - Во просториите на Друштво на писатели на Македонија денеска биде п... повеќе...

Ретроспективна изложба на театарски плакат од Стојанче Величковски

Ретроспективна изложба на театарски плакат од Стојанче Величковски

Крива Паланка,15 септември 2018 (МИА) - Во Националната установа Центар за култура, Крива Паланка бе... повеќе...

Турски театар ќе ја отвори сезоната со „Кралот Лир“ од Шекспир

Турски театар ќе ја отвори сезоната со „Кралот Лир“ од Шекспир

Скопје, 16 септември 2018 (МИА) - Националната установа Турски театар утревечер ќе ја отвори сезонат... повеќе...

Македонска литературна вечер во Москва

Македонска литературна вечер во Москва

Скопје, 15 септември 2018 (МИА) - „Разноликост на културите“ е насловот на литературната вечер што с... повеќе...

Во Гостивар промовирана збирка со детска поезија „Стихувалки“

Во Гостивар промовирана збирка со детска поезија „Стихувалки“

Гостивар, 15 септември 2018 (МИА) - Карванот на поетскиот фестивал „Стихувалки 2018“ денеска го посе... повеќе...

Изложба од циклусот „Жена“ на дела на Саздовска во Прилеп

Изложба од циклусот „Жена“ на дела на Саздовска во Прилеп

Прилеп, 15 септември 2018 (МИА) - Синоќа во во ликовната галерија од Центарот за култура „Марко Цепе... повеќе...

Мозаик

Кина ќе ги проучува поларните области на Месечината

Кина има намера до 2030 да испрати апарат кој ќе г...

Казна за непристојните во градскиот превоз

Многумина, поготово момчињата имаат навика во авто...

Мел Гибсон снима преработка на „Дивата орда“

Познатиот глумец и режисер Мел Гибсон ја подготвув...

Почина уште еден актер од серијата „Синови на анархијата“, втор во три месеци

Глумецот Пол Џон Васкез, кој е познат по улогата в...

Вили на Босфорот се продаваат за цени и до 100 милиони долари

Шеесет луксузни вили на Босфорот, т.е. во Истанбул...