Култура

Наградата „Ристо Шишков“ за Благоја Чоревски

Наградата „Ристо Шишков“ за Благоја Чоревски

Струмица, 12 септември 2018 (МИА) - Наградата за високо актерско остварување на 26. издание на фести... повеќе...

 
Миле Ѓорѓијоски победник на фестивал на сатира во Шабац

Миле Ѓорѓијоски победник на фестивал на сатира во Шабац

Делчево, 12 септември 2018 (МИА) - Македонскиот сатиричар кој живее и твори во Делчево, Миле Ѓорѓијо... повеќе...

Целовечерен концерт на италијанска, француска и шпанска музика со Павле Камилоски

Целовечерен концерт на италијанска, француска и шпанска музика со Павле Камилоски

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Во Македонска опера и балет на 19-ти овој месец  целовечерен конце... повеќе...

Поети од Македонија и Бугарија заедно читаа поезија

Поети од Македонија и Бугарија заедно читаа поезија

Струмица, 12 септември 2018 (МИА) - Десетина поети од Струмица и Благоевград, Бугарија денеска во ра... повеќе...

Три аудиции за првиот мјузикл за деца во Македонија

Три аудиции за првиот мјузикл за деца во Македонија

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Театарот за деца и младинци го подготовува за првиот македонски мј... повеќе...

На претстојниот ИФФК „Браќа Манаки“ 95 филма во 14 програми

На претстојниот ИФФК „Браќа Манаки“ 95 филма во 14 програми

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Во 14 фестивалски програми ќе бидат прикажани речиси 95 филма на п... повеќе...

Милица Стојанова  е наградена со „Голема ѕвезда“ на ДФПМ

Милица Стојанова е наградена со „Голема ѕвезда“ на ДФПМ

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Филмската и театарска актерка Милица Стојанова е добитник на награ... повеќе...

Скопје ќе се номинира за Европска престолнина на културата во 2028 година (видео)

Скопје ќе се номинира за Европска престолнина на културата во 2028 година (видео)

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Градот Скопје ќе се номинира за титулата Европска престолнина на к... повеќе...

Во Охрид ќе се одржи 4. Меѓународна олимпијада по француски јазик

Во Охрид ќе се одржи 4. Меѓународна олимпијада по француски јазик

Охрид, 12 септември 2018 (МИА) - Средношколци од Македонија, Албанија, Ерменија, Бугарија, Молдавија... повеќе...

Културно-уметнички активности „Есен,Зима,Пролет и Лето“ во Куманово

Културно-уметнички активности „Есен,Зима,Пролет и Лето“ во Куманово

Куманово, 12 септември 2018 (МИА) - Здружението на граѓани „Стартер проект" во соработка со Општина ... повеќе...

„Враќање“ во официјалната конкуренција на Филмскиот фестивал во Олденбург

„Враќање“ во официјалната конкуренција на Филмскиот фестивал во Олденбург

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Mакедонскиот филм „Враќање“ во режија на Кастриот Абдули ќе биде п... повеќе...

„Хотел Југославија“  - патување низ времето и просторот на познатиот хотел

„Хотел Југославија“ - патување низ времето и просторот на познатиот хотел

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Во Кинотеката на Македонија, Центарот за култура „Браќа Миладиновц... повеќе...

Упис за театарска едукација во детското драмско студио „Сцена“

Упис за театарска едукација во детското драмско студио „Сцена“

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - До октомври трае уписот за театарска едукација која Детското млади... повеќе...

„Мојата македонска приказна“ - книга на Љубчо Георгиевски

„Мојата македонска приказна“ - книга на Љубчо Георгиевски

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - „Мојата македонска приказна - каде одиш, Македонијо?“ е насловена ... повеќе...

МОТ на 20 септември ќе почне со „Блокбастер“

МОТ на 20 септември ќе почне со „Блокбастер“

Скопје, 12 септември 2018 (МИА) - Со „Блокбастер“ - претстава со филмски кадри од 160 холивудски фил... повеќе...

Завршува Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

Завршува Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

Струмица, 12 септември 2018 (МИА) - Со објавувањето на името на наградениот актер за високо актерско... повеќе...

Отворена изложбата на дела од годинашнава Меѓународна струмичка ликовна колонија

Отворена изложбата на дела од годинашнава Меѓународна струмичка ликовна колонија

Струмица, 12 септември 2018 (МИА) - Синоќа во Изложбениот салон на Центарот за култура „Антон Панов“... повеќе...