• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Култура

Заврши 16-та ликовна колонија „Карпино“

Заврши 16-та ликовна колонија „Карпино“

Куманово, 3 септември 2018 (МИА) - Заврши 16-тата Меѓународната ликовна колонија „Карпино“ на која у... повеќе...

 
Во Битола промоција на документарецот „Уметникот од фронтот – Валентин“

Во Битола промоција на документарецот „Уметникот од фронтот – Валентин“

Битола, 3 септември 2018 (МИА) - Македонско научно друштво-Битола вечер ќе го промовира документарни... повеќе...

Македонските копродукции „Височините“ и „Скршено“ во Кинотека на Македонија

Македонските копродукции „Височините“ и „Скршено“ во Кинотека на Македонија

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) - Две македонски малцински копродукции, бугарско-македонската „Височи... повеќе...

Камерниот оркестар на Македонската филхармонија гостува во Казахстан

Камерниот оркестар на Македонската филхармонија гостува во Казахстан

Скопје, 3 септември 2018 (МИА) - По повод Денот на независноста на Република Македонија, 8 Септември... повеќе...

Заврши „Џез фестивалот“ во Прилеп

Заврши „Џез фестивалот“ во Прилеп

Прилеп, 2 септември 2018 (МИА) - Со синоќешните настапи на македонскиот виртуоз Јаков Дренковски, на... повеќе...

Реакција на Министерството за култура за „Ругање со Христос“

Реакција на Министерството за култура за „Ругање со Христос“

Скопје, 2 септември 2018 (МИА) - Министерството за култура денеска реагира во врска со, како што го ... повеќе...

Весникот „Илинден” достапен во Националните библиотеки на Македонија и Албанија

Весникот „Илинден” достапен во Националните библиотеки на Македонија и Албанија

Дебар, 2 септември 2018 (МИА) - Весникот „Илинден“ единствен печатен медиум на македонски јазик во А... повеќе...

„Со љубов“ на Цветковски победник на Филмскиот фестивал во Нанси

„Со љубов“ на Цветковски победник на Филмскиот фестивал во Нанси

Нанси, 2 септември 2018 (МИА) - Документарниот филм „Со љубов“ на Илија Цветковски е подедник во нат... повеќе...

Ева Богоевска ќе одржи солистички концерт во Американската катедрала во Париз

Ева Богоевска ќе одржи солистички концерт во Американската катедрала во Париз

Скопје, 2 септември 2018 (МИА) - Македонската виолинистка Ева Богоевска денеска ќе одржи солистички ... повеќе...

Импресивна втора вечер на „Џез фестивалот“ во Прилеп

Импресивна втора вечер на „Џез фестивалот“ во Прилеп

Прилеп, 1 септември 2018 (МИА) - Втората вечер, синоќа, на годинашниов седми по ред „Џез Фестивал“ в... повеќе...

Јубилејна 30. изложба на Роберт Цветковски во „Galerry MC" во Њујорк

Јубилејна 30. изложба на Роберт Цветковски во „Galerry MC" во Њујорк

Крива Паланка, 1 септември 2018 (МИА) - Јубилејната 30-та самостојна изложба на реномираниот академс... повеќе...

„Здраво млади“ во МКЦ

„Здраво млади“ во МКЦ

Скопје, 1 септември 2018 (МИА) - „Палиндром“, Репетитор“, „Cigarettes after sex“ и Wooden Shjips се ... повеќе...

Благоја Чоревски - лауреат на 10. Меѓународен театарски фестивал „Св. Јоаким Осоговски“

Благоја Чоревски - лауреат на 10. Меѓународен театарски фестивал „Св. Јоаким Осоговски“

Крива Паланка, 31 август 2018 (МИА) - Истакнатиот македонски актер, Благоја Чоревски е годинашен лау... повеќе...

Објавен романот „Шумата на обесените“ од романскиот писател Ливиу Ребреану

Објавен романот „Шумата на обесените“ од романскиот писател Ливиу Ребреану

Скопје, 31 август (МИА) - Романот „Шумата на обесените“ од романскиот писател Ливиу Ребреану, во пре... повеќе...

Во Прилеп почна 7. „Џез викенд фестивал“

Во Прилеп почна 7. „Џез викенд фестивал“

Прилеп, 31 август 2018 (МИА)  - Со настапот на „Кеко Форнарели Трио“ од Италија синоќа на камерната ... повеќе...

Излoжба на Александар Џинго во Прилеп

Излoжба на Александар Џинго во Прилеп

Прилеп, 31 август 2018 (МИА) - Изложбата на дела од прилепскиот уметник Александар Џинго вечер ќе би... повеќе...

Познати добитниците на наградата „7 Септември”

Познати добитниците на наградата „7 Септември”

Кавадарци, 30 август 2018 (МИА) - Советот на општина Кавадарци денеска донесе одлука со која тројца ... повеќе...

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...