Македонија

Спасовски: Интеграцијата во НАТО и ЕУ е стратешка определба на Македонија уште од 1991

Спасовски: Интеграцијата во НАТО и ЕУ е стратешка определба на Македонија уште од 1991

Крива Паланка, 23 септември 2018 (МИА) – Министерот за внатрешни работи и генерален секретар на СДСМ... повеќе...

 
Гордана Хаџи Николова Малашев добитник на наградата „Владимир Георгиевски“

Гордана Хаџи Николова Малашев добитник на наградата „Владимир Георгиевски“

Струмица, 23 септември 2018 (МИА) - Авторката Гордана Хаџи Николова Малашев за скулптурата реализира... повеќе...

Мицкоски: Договорот со Грција е против македонските национални интереси и држава

Мицкоски: Договорот со Грција е против македонските национални интереси и држава

Охрид, 23 септември 2018 (МИА) – Договорот за менување на името е штетен и треба да се отфрли. Тој е... повеќе...

Претставено меѓународното жири на ИФФК „Браќа Манаки“

Претставено меѓународното жири на ИФФК „Браќа Манаки“

Битола, 23 септември 2018 (МИА) - Кинематограферите од светот кои годинава учествуваат во натпревару... повеќе...

Мастер клас со Клаудија Кардинале на ИФФК „Браќа Манаки“

Мастер клас со Клаудија Кардинале на ИФФК „Браќа Манаки“

Битола, 23 септември 2018 (МИА) - Често одам во кино, ги поддржувам независните филски проекти и мла... повеќе...

Кај гевгелиското село Смоквица откриени 83 мигранти

Кај гевгелиското село Смоквица откриени 83 мигранти

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Македонската полиција денеска кај село Смоквица пронајде 83 илегал... повеќе...

МВР Билтен (ДПЛ)

МВР Билтен (ДПЛ)

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Утринава во 6:00 часот К.З (21) од околната гостиварска населба Ци... повеќе...

Село Двориште ќе добие фекална канализација со пречистителна станица

Село Двориште ќе добие фекална канализација со пречистителна станица

Берово, 23 септември 2018 (МИА) - Министерството за животна средина и просторно планирање и Општин... повеќе...

Османи: Иванов претставува се она што сакаме на 30 септември да го прекинеме

Османи: Иванов претставува се она што сакаме на 30 септември да го прекинеме

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи коментирајќи ја изј... повеќе...

Македонија го започнува процесот на скрининг за преговорите со ЕУ

Македонија го започнува процесот на скрининг за преговорите со ЕУ

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - На 27 септември започнува подготвителниот период за процесот на пр... повеќе...

Македонија го започнува процесот на скрининг за преговорите со ЕУ (ДПЛ и видео)

Македонија го започнува процесот на скрининг за преговорите со ЕУ (ДПЛ и видео)

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - На 27 септември започнува подготвителниот период за процесот на пр... повеќе...

Македонија на пат да стане членка на Европската асоцијација за зоолошки и аквариуми

Македонија на пат да стане членка на Европската асоцијација за зоолошки и аквариуми

Атина, 23 септември 2018 (МИА) - Со 830 учесници, од 365 институции, во изминатите пет дена во Атина... повеќе...

Столтенберг: Ве чекаме во НАТО (видео)

Столтенберг: Ве чекаме во НАТО (видео)

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Сега е време вашите гласови да бидат слушнати. Ова е можност што... повеќе...

Шестмина Иранци без документи затекнати на автобуската станица во Охрид

Шестмина Иранци без документи затекнати на автобуската станица во Охрид

Охрид, 23 септември 2018 (МИА) – Во охридската полиција утрово се приведени шест лица, странски држа... повеќе...

Македонија го започнува процесот на скрининг за преговорите со ЕУ (видео)

Македонија го започнува процесот на скрининг за преговорите со ЕУ (видео)

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - На 27 септември започнува подготвителниот период за процесот на пр... повеќе...

Спасовски: Институциите гарантираат беспрекорно спроведување на референдумот (видео)

Спасовски: Институциите гарантираат беспрекорно спроведување на референдумот (видео)

Скопје, 23 септември 2018 (МИА) - Правото на глас е неприкосновено и никој не смее да го загрози. Та... повеќе...

На ИФФК „Браќа Манаки“ претставен краткиот филм „Љубовникот“ во режија на Игор Иванов

На ИФФК „Браќа Манаки“ претставен краткиот филм „Љубовникот“ во режија на Игор Иванов

Битола, 23 септември 2018 (МИА) - ИФФК „Браќа Манаки“-Битола го претстави македонскиот краток филм „... повеќе...